S novim studentskim domom i restoranom do boljeg standarda studenata i jačanja turističkih potencijala

VIŠE IZ RUBRIKE

    O rekonstrukciji Bosanskog magazina, prenamjeni nekadašnje Vojne bolnice u studentski dom te uređenju čitavog kampusa, o radu Hostela Bedem i student servisa razgovarali smo s ravnateljem Studentskog centra Karlovac, Željkom Šančićem.

    Nakon što je dobivena građevinska dozvola za rekonstrukciju, prenamjenu i uređenje zgrade Bosanskog magazina u restoran studentske prehrane i interpretacijski centar, do kuda se došlo s tim projektom?

    -Glede Bosanskog magazina aktivnosti su od 2017. godine početno bile usmjerene na usuglašavanje i dogovor oko budućeg načina korištenja objekta. Održano je nekoliko pripremnih sastanaka između predstavnika SC Karlovac i Muzeja Karlovac kao potencijalno budućih korisnika toga objekta. Održani su sastanci i u širem sastavu: Karlovačka županija, Grad Karlovac, Veleučilište u Karlovcu, Predstavnici Ministarstva kulture, konzervatori, restauratori i projektanti iz čega je proizašao usuglašeni prijedlog podloge za izradu idejnog rješenja. Aktivnosti na prenamjeni Bosanskog magazina osim za potrebe restorana studentske prehrane proširene su i dijelom za interpretacijski centar koji će biti vezan uz vojnu baštinu Grada Karlovca i integriran u kulturno-turističku ponudu. Do sada su obavljeni pripremni i istraživački radovi za rekonstrukciju, uređenje i prenamjenu postojeće zgrade Bosanskog magazina u restoran studentske prehrane, zatim geofizička istraživanja, geoelektrična tomografija za restoran studentske prehrane u Karlovcu, izrađeni su istražno-eksploatacijski zdenci i hidrogeološki izvještaj za potrebe grijanja, hlađenja i pripreme tople vode, izrađen je glavni projekt, dobivene su potrebne suglasnosti i završno - građevinska dozvola.

    Krajem 2020. godine izbila su dva požara u razmaku od dva tjedna u kojima su stradali najprije prigradnja zgrade uz zgradu „Bosanskog magazina“, a zatim drveno spremište u neposrednoj blizini. U cilju uklanjanja opasnih ostataka, zaštite oštećenja na krovištu zgrade Bosanskog magazina i sprečavanje daljnjeg propadanja te u cilju preventivnog onemogućavanja okupljanja beskućnika, odnosno neovlaštenih osoba, razgrađena je upožarena prigradnja zgrade Bosanskog magazina i zgrada bivše „Vojne stražare“. Ugrađeni su reflektori sa senzorima pokreta i „kamere“. U prvoj polovici 2021. godine obavljane su kontinuirane ophodnje i dodatno su ojačana ulazna vrata. Požara više nije bilo.

    Projekt je nominiran za sufinanciranje iz fondova EU za razdoblje 2021. - 2027. Preko Zajednice studentskih centara RH resornom Ministarstvu znanosti i obrazovanja iskazana je potreba za dodatnih 27 investicija od strane studentskih centara još krajem 2020. godine, a koja je ažurirana 2021. godine. Neki su u fazi iznalaženja lokacije, neki u izradi idejnih rješenja i prikupljanju dokumentacije. Rijetki su sve to uspješno riješili. Mi imamo građevinsku dozvolu i čekamo odluku nadležnih ministarstava glede raspisivanja natječaja za apliciranje naših projekata. Očekivana vrijednost radova je 24 milijuna kuna, ali stvarni iznos ovisit će o natječaju za izvoditelja radova i o ponudama. Što se tiče rokova, nadali smo se da ćemo uspjeti „uskočiti“ u prošli ciklus, ali korona i potresi su poremetili mnogo toga pa tako čekamo operacionalizaciju disponiranja sredstava u ovoj novoj „sedmoljetki“.  U međuvremenu, zbog šteta nastalih potresom, ovaj objekt je prijavljen za djelomičnu sanaciju preko Veleučilišta u Karlovcu.

    U kojoj je fazi projekt uređenja i prenamjene nekadašnje Vojne bolnice u studentski dom,  jeste li aplicirali projekt na sredstva EU fondova, u kojoj je fazi, kolika je vrijednost investicije, predviđeni kapacitet i rokovi završetka radova?

    -Što se tiče projekta Proširenja kapaciteta studentskog doma, odnosno prenamjene „Vojne bolnice“ u studentski dom, postupak je bio paralelan s postupkom oko prenamjene Bosanskog magazina. Glede „Vojne bolnice“ imamo svu potrebnu dokumentaciju koja je rezultirala izdavanjem građevinske dozvole. I s ovim projektom čekamo raspis natječaja za apliciranje na sredstva iz EU fondova. Očekivana vrijednost ovog projekta je oko 30 milijuna kuna. Nadamo se da će raspis biti ove godine.

    Uređenjem kampusa do boljeg studentskog standarda

    Predstoji i uređenje čitavog kampusa. Što će to donijeti studentima i našoj sredini uopće?

    -Bolje uvjete studiranja, ali i veći studentski standard poglavito glede prehrane i dodatnih smještajnih kapaciteta. Veleučilište nastoji dobiti dopusnicu i za dodatne programe za studiranje. Sve to skupa trebalo bi u budućnosti stvoriti predispoziciju da studiranje u Karlovcu postane interesantnije većem broju studenata. No, nemojmo zanemariti činjenicu da restoran i dodatni smještajni kapaciteti omogućuju organizaciju raznih događaja te time jačaju turistički potencijal grada Karlovca, ali i olakšavaju organizaciju mnogih športskih, kulturnih i svekolikih drugih manifestacija. Time i društveni život grada i županije dobiva jednu dodanu vrijednost.

    U Hostelu Bedem ugostili smo i jednu obitelj iz Ukrajine

    Što očekujete ove sezone od Hostela Bedem? Imate li najave za dolazak gostiju i odakle sve? Postoji li i mogućnost smještaja za raseljene osobe iz Ukrajine?

    -Hostel Bedem i sobe za iznajmljivanje posluju od svibnja 2017. godine. Sobe za iznajmljivanje (2 jednokrevetne i 2 trokrevetne sobe ) posluju tijekom cijele godine dok je smještaj u Hostelu moguć od 01. srpnja do 30. rujna (25 dvokrevetnih i 33 trokrevetne sobe) odnosno u razdoblju kada studenti ne borave u Domu.

    Zbog pandemije uzrokovane koronavirusom najam soba za iznajmljivanje do lipnja 2021. godine bio je moguć samo za izvanredne studente i gostujuće profesore Veleučilišta u Karlovcu.

    Hostel Bedem i sobe za iznajmljivanje imaju oznaku „Safe stay in Croatia“ Hrvatske turističke zajednice što znači da je objekt zadovoljio visoke higijenske i epidemiološke standarde i radi prema aktualnim preporukama Svjetskog vijeća za putovanje i turizam, te Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, tako da u tom pogledu sve funkcionira na najvišoj razini.

    U pretprošloj 2020. godini zbog utjecaja pandemije koronavirusa ostvareno je samo 274 dolaska turista koji su ostvarili 630 noćenja. U 2021. godini znatno se poboljšala situacija s globalnom pandemijom, što se uvelike odrazilo na turističku sezonu i dolaske turista tijekom cijele godine. Ostvareno je ukupno 1.312 dolaska turista i 2.374 noćenja. Od toga - strani gosti ostvarili su 791 dolazak i 1.150 noćenja, a domaći gosti 521 dolazak i 1.224 noćenja. Od stranaca u noćenjima prednjače gosti iz Poljske s ostvarenih 222 noćenja, zatim Njemačke (138), Slovenije (65), Austrije (64), Češke republike (57) i Italije (55).

    Kada noćenja usporedimo s prethodnom 2020. godinom bilježimo značajan rast od čak 377 posto. Za ovu godinu imamo najave od nekoliko organiziranih grupa vezanih uz Međunarodni festival folklora, Međunarodni nogometni turnir Branko Čavlović-Čavlek, Međunarodni susret radioamatera YOTA, turnir u košarci PRO 3x3 Tour 2002, Four river film festival i Filmsku reviju mladeži, Lag valis Colapis međunarodni projekt, dvije grupe studenata u programu ERASMUS, te svadbene svečanosti, kao i brojne pojedinačne dolaske.

    Trenutno smo u Hostelu Bedem privremeno ugostili jednu obitelj iz Ukrajine koju čine jedna ženska osoba i troje malodobne djece. To je naš mali doprinos pomoći prijateljskom ukrajinskom narodu koji prolazi ratne strahote kao što smo mi Hrvati prolazili 90-tih godina.

    Sve veća potražnja za studentskim poslovima

    Vezano uz studentski servis, kakva je potražnja za studentskim poslovima?

    -Potražnja za studentskim radom sve je veća. Tijekom 2021. godine bilježimo porast od 34 posto u odnosu na 2020. godinu. Za prva tri mjeseca ove godine bilježimo daljnji porast od 43,5 posto u usporedbi s prva tri mjeseca prošle godine.

    Podsjećamo da poslodavci na neto plaću studentima koje zaposle preko student servisa plaćaju samo 18 posto dodatnih davanja za mirovinsko i zdravstveno osiguranje te za troškove posredovanja. Studenti su vrlo motivirani za svijet rada jer time dolaze do nužnih financijskih sredstava za potrebe studiranja i za bogatiji društveni život, ali dobivaju i potrebna praktična iskustva koja im pomažu da bolje svladaju teoriju.

    Koji poslovi se studentima najviše nude?

    -Poslodavci najviše traže studente za rad u kafiću, u restoranu, u skladištu, u trgovini, za administrativne poslove te za istraživanje tržišta, marketing i prodaju.

    Kako funkcionira studentska prehrana u restoranu Zrinski i podsjetite nas kada je započela i tko ju sufinancira?

    -Kao što smo već rekli, Studentski centar Karlovac nema restoran studentske prehrane. Problematika žurnog rješavanja prehrane dobila je dodatno na značaju iz razloga što je 23. kolovoza 2019. godine zaprimljena poruka od Ministarstva znanosti i obrazovanja kojim su SC i Veleučilište obaviješteni o neproduljenju ugovora s ranijim pružateljem usluge studentske prehrane. Od tada je obavljeno niz sastanaka kako bi se pronašlo adekvatno rješenje. Pri tome moram naglasiti veliki angažman zamjenice župana Vesne Hajsan Dolinar. Obvezu osiguravanja studentske prehrane po ponovljenom javnom pozivu za iskazivanje interesa preuzeo je Pleter d.o.o., odnosno restoran Zrinski u Karlovcu. Nakon provedenog natječaja, potpisan je ugovor s restoranom Zrinski, uz preuzetu obvezu dodatnog sufinanciranja usluge prehrane u visini 17.400 kn + PDV mjesečno, koji omogućava pružatelju usluge pružanje navedene usluge bez poslovnih gubitaka te se Studentski centar Karlovac obvezao osigurati navedena sredstva. U osiguravanje sredstava uključili su se i Grad Karlovac i Karlovačka županija sa po 50 tisuća kuna godišnje, na čemu im zahvaljujemo u ime svih studenata koji su na taj način u mogućnosti dobiti kvalitetne i povoljne obroke po normativu i cjeniku kojeg propisuje MZO.

    Pružanje usluge studentske prehrane počelo je 28. studenog 2019. godine i uz manje poteškoće traje i danas i vjerujemo da će tako biti sve do izgradnje našeg restorana. Zahvaljujemo svim djelatnicima Zrinskog na čelu sa Željkom Goršićem, ali i generalima Miljavcu i Marekoviću koji su pomogli u ovom rješenju.

    Podsjetite na koliko lokacija i u kojim sve gradovima djeluje Studentski centar Karlovac?

    -Studentski centar Karlovac djeluje na četiri lokacije u tri grada: u Karlovcu, Zagrebu i Jastrebarskom. Od važnijih djelatnosti za izdvojiti su studentski servis, studentski dom, hostel i internet caffe.

    U Karlovcu je sjedište Studentskog centra kao i Student servis te Internet caffe na adresi Frana Krste Frankopana 5. Studentski dom i Hostel su u Karlovcu na adresi Ivana Banjavčića 13. Podružnica Jastrebarsko je u Jastrebarskom na adresi Strossmayerov trg 3. Podružnica Zagreb bila je u Mihanovićevoj 28, ali zbog potresa nalazi se na novoj lokaciji u Preradovićevoj 10.

    Koristimo i ovu prigodu te pozivamo sve vaše čitatelje da koriste neku od naših usluga, nastojat ćemo biti dobri domaćini i korektni suradnici.