10 razloga zašto je pješačenje u prirodi najbolja stvar!
VIŠE IZ RUBRIKE

Kada odlučimo početi raditi na svome tijelu ili se naprosto odmaknuti od svakodnevice, šetnja je jedna od najčešćih aktivnosti za kojom posežemo, no u stopu je prati i šetnja u prirodi, po brdima. Karlovac i Karlovačka županija obiluju predivnim mjestima i pješačkim rutama koje ostavljaju bez teksta.
Za šetnju prirodom u ovim mjesecima treba pripaziti na kvalitetnu obuću i da sa sobom u rukasku ponesemo dovoljno vode. Zanimljivo je za istaknuti kako čak samo jedan sat umjerenog hodanja uzburdo sagorijeva 400 kalorija i oblikuje čitavo tijelo, ali i značajno utječe na mentalno zdravlje, a to je tek početak. Donosimo vam neke dorobiti hodanja u prirodi.
1. Oblikovanje nogu
Neovisno o tome radi li se o zahtjevnoj stazi ili ne, noge su naš glavni alat kada je u pitanju planinarenje. Kombinacija penjanja na brdo ili planinu, a potom spuštanje u suprotnom smjeru, izvrstan je trening za noge. Pješačenje planinom slično je hodanju po stepenicama, što pak simulira izvođenje čučnjeva. No spuštanje je ono što će uistinu oblikovati noge.
2. Jačanje trbušnih mišića
Hodanje terenom na kojem moramo paziti na kamenčiće, otpalo lišće, granje i kosine, od našeg tijela zahtijeva i rad trbušnjaka te kosih i donjih dijelova leđa kako bi se tijelo uspjelo održati uspravno, čak i ako nosite ruksak. Štoviše, ako sa sobom nosite ruksak čija je težina nekoliko kilograma, trbušni i leđni mišići moraju još više raditi, a time se poboljšava i njihov estetski izgled.
3. Poboljšanje kretanja i smanjenje rizika od ozljeda
Dobrobiti redovitog planinarenja vidljive su i u svakodnevnom životu pa ćemo s vremenom uočiti da nam se poboljšava kretanje, i to zato što ono od nas zahtijeva pokretanje baš svakog mišića našeg tijela dok se probijamo kroz šumu. Tako se jačaju i stabiliziraju svi mišići, a to posljedično dovodi do smanjenog rizika od ozljeda.
4. Pozitivan utjecaj na zdravlje srca
Hodanje je savršena vježba za poboljšanje zdravlja kardiovaskularnog sustava. Čak i lagana šetnja u planinama podići će broj otkucaja srca, a to će pomoći općoj izdržljivosti tijela. Također utječe na brojne aspekte kardiovaskularnog zdravlja kao što su smanjenje visokog tlaka, razine šećera u krvi i kolesterol.
5. Podizanje razine sreće
Znate li onaj sjajan osjećaj kada tijekom hodanja naiđete na predivan pogled, netaknutu prirodu? Upravo takve situacije značajno podižu razinu sreće kada boravimo u prirodi.
6. Smanjenje razine stresa
Ruku pod ruku s podizanjem razine sreće ide i smanjenje razine stresa. Napravljena su brojna istraživanja koja dokazuju usku vezu boravka u prirodi i poboljšanja mentalnog zdravlja. U čovjekovoj je srži kretanje u prirodi i praćenje prirodnih pokreta tijela, što se najbolje vidi kod male djece koja se instinktivno penju i istražuju sve oko sebe.
7. Odmak od tehnologije
Dan u prirodi odmaknut će nas od tehnologije koja je i previše okupirala naše živote, napose kada je riječ o stalnom pogledavanju na društvene mreže i usporedbi s drugima.