Željko Godač o „coffee to go“ za kafiće: „Ovo je više psihološko otvaranje, a ne od neke financijske koristi“

VIŠE IZ RUBRIKE

    Nakon što je jučer donesena odluka o blagom popuštanju mjera, među kojima je i ona koja dopušta ugostiteljima da osim kave prodaju za van i ostalo što imaju na meniju, ali bez sjedenja, zatražili smo komentar poznatog karlovačkog ugostitelja i vlasnika četiri ugostiteljska objekta, Željka Godača.

    -Smatram da odluka nije uravnotežena i to je više kao neko psihološko otvaranje, a ne baš od neke financijske koristi i time su možda samo ispravljene one nepravde koje su bile napravljene po kriterijima da na primjer klet može davati kavu, a mi ne. I sada su odluke neujednačene, nepravda je da casina npr. smiju raditi unutra, a mi ne smijemo raditi na terasama što vjerojatno nitko zdrave pameti ne može objasniti kako je to moguće. Bio bih presretan kada bi 15. ožujka mogli otvoriti terase, ali vjerujem da će to biti tek negdje oko 1. travnja jer Vlada ovim potezom upravo nas ugostitelje na kopnu na neki način kažnjava da bi mi ispali covid free zemlja i kako bi sve bilo spremno za turizam pred Uskrs, ističe Godač.

    Podsjeća kako su prošle godine radili samo sedam mjeseci.

    -Doslovno smo ostali sami i zadnji na braniku od covida i na braniku ove države kao valjda najveći krivci za sve, za cijeli covid, a dokazano je da se samo dva posto oboljelih razboljelo u kafićima i restoranima. Ali pošto smo izdržali i onih sedam mjeseci, tako ćemo izdržati vjerojatno i ovo. Što se tiče radnog vremena, ne znam za sada hoću li raditi cijelo radno vrijeme, vidjet ću kako će biti regulirano i dozvoljeno i naravno, hoće li biti interesa. Od svih četiri mojih lokala, za sada ću otvoriti dva, jer smatram da nema potrebe otvarati sve.

    Ovo su čiste mrvice i mazanje očiju, kao „nešto smo vam dali, a u biti nam niste dali ništa i od toga se živjeti ne može“. Na kraju krajeva druženje nije stajati i piti kavu. Ako se osim kave i čaja smiju prodavati i alkoholna pića, Godač pita hoće li itko šetati vani s pivom, s alkoholom, jer to nije čak lijepo ni vidjeti.

    -U našem opisu i sadržaju posla je i ugodno druženje i stolica i pepeljara i WC i glazba i osmijeh konobara i puno toga, što u svemu ovome nije. Pivo to go, kava to go, mislim da to neće funkcionirati. Mislim da do kraja godine svatko normalan tko se bavi ovim poslom može mu reći „baj baj“ i prestati se njime baviti i naš posao će u konačnici biti sezonski posao i funkcionirat će kao i na moru, od Uskrsa do rujna i to je vjerojatno i cilj da se tako napravi.

    Poznajem puno stranaca, i oni definitivno kao prednost života kod nas ističu tu kvaliteta života koju smo mi imali kroz naše druženje. Puno stranaca je upravo dolazilo kod nas radi prirodnih ljepota i načina na koji živimo. Bojim se da je nakon ovoga, sve to definitivno ubijeno jer tog druženja kroz ugostiteljstvo više biti neće i ako je put ugostiteljstva da pet mjeseci radimo kao drive lokal, a sedam mjeseci možda nešto poslužujemo, onda je to potpuni kraj ugostiteljstva, naglašava.

    A o tome kako će od ponedjeljka u njegovim lokalima rad funkcionirati, Godač kaže kako zapravo više niti nema gostiju jer ljudi ne ulaze u lokal nego su konzumenti koji će doći do vrata lokala, naručiti, konobar će ići do šanka, napraviti kavu ili uzeti napitak donesti mu van i on će to uzeti i platiti.

    -Imate tu jednu nelogičnost, 25 gostiju smije biti ispred lokala, a tko će to kontrolirati, kako da ja uredujem na gradskom trgu na prostoru koji nije moje vlasništvo i rastjeravam ljude, tko mi daje pravo za to, ja to ne smijem, napominje.

    Siguran sam da ovo vodi ka tome da ćemo kao i na moru raditi samo sezonski, a da će se velikima tipa „burgerima, megićima“, pumpama i ostalima dozvoliti da nam popunjavaju kave i i ovo novo nenormalno će na kraju vjerojatno postati mjerilo kako ćemo u buduće živjeti ma što god mi mislili o tome, zaključuje ovaj ugostitelj.