Kroz četiri godine provedbe 75 učenika je ostvarilo podršku pomoćnika u nastavi
Završna konferencija projekta „Škola za sve uz pomoćnike u nastavi III“
VIŠE IZ RUBRIKE

U Osnovnoj školi Mahično danas je održana završna konferencija projekta „Škola za sve uz pomoćnike u nastavi III“. Nositelj projekta bio je Grad Karlovac u partnerstvu sa svih 10 osnovnih škola kojima je osnivač i Centrom za odgoj i obrazovanje djece i mladeži. Provedba je započela 2017. godine, a završetak je ovih dana. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda, a ukupna vrijednost mu je bila 8 milijuna i 154 tisuće kuna s time da su bespovratna sredstva iznosila 7,5 milijuna kuna, a Grad Karlovac je sufinacirao sa 652 tisuće kuna.
-Kroz četiri godine provedbe projekta ukupno je 75 učenika ostvarilo podršku pomoćnika u nastavi, odnosno uključeno je u projekt, što je značajan rezultat s obzirom na postavljene ciljeve. Također u ove četiri godine provedbe, 18 učenika je izašlo iz projekta zbog završetka osnovnoškolskog obrazovanja, a nekolicina se njih ili odselila ili je upisala neku drugu školu koja nije na području grada Karlovca. Kroz projekt se provodila i edukacija pomoćnika u nastavi na početku školske godine i time je bilo obuhvaćeno njih 46, kazala je voditeljica projekta Ivana Matan.
Ravnateljica Osnovne škole Mahično Gorana Simić Vinski je govoreći o iskustvima i sudjelovanju škole u projektu rekla:
-Naša škola se prošle godine prvi put uključila u ovaj projekt i izražavam veliko zadovoljstvo; imali smo dvoje učenika koji su uspješno završili prvi razred uz pomoć asistentice. Velika pomoć bila je i od strane psihologinje škole, a uspješna je bila i suradnja s roditeljima koji su bili izuzetno zadovoljni da su na taj način djeca mogla biti uključena u redovnu nastavu. Učenici su zajedno s asistenticom bili vrlo lijepo prihvaćeni od ostalih učenika.
Gradska pročelnica Draženka Sila Ljubenko naglasila je da je podrška i potpora pomoćnika u nastavi djeci sa posebnim potrebama od izuzetne važnosti.
-Uključivanjem pomoćnika i potpore u nastavi postiže se socijalizacija djece, prihvaćanje različitosti, razvoj tolerancije i ono što je jako bitno – samopouzdanje i onaj osjećaj „ja to mogu“. Kada to postignemo onda zaista vidimo i da smo ostvarili naš cilj. Zajednički rad roditelja, koordinatora i djece je zapravo najvažnije što se postiglo kroz ovaj projekt. Rezultat tog zajedničkog rada je i brošura „Škola za sve“ koju je izradio Grad Karlovac , rekla je pročelnica.
Gradonačelnik Damir Mandić najprije se zahvalio pomoćnicima u nastavi, stručnim službama u školama i ravnateljicama budući da baš oni najbolje znaju koliko je bilo potrebno da se ovaj projekt provede i organizira.
-Vjerujem da ste zajedno s roditeljima i učenicima najsvjesniji učinka ovog projekta jer stvaranje jedne atmosfere u školama kojom promičemo uključivost i razumijevanje među učenicima ustvari je njegova najveća vrijednost. Kada govorimo o EU sredstvima uglavnom se ljudi vežu za građevine. No, u ovom slučaju, dakle bez EU sredstva Grad Karlovac bi vrlo teško mogao provesti ovakav program. Grad je i prije provedbe ovog EU projekta iz proračuna osiguravao sredstva i sufinancirao projekte kojima su se zapošljavali pomoćnici u nastavi. Blagodat tog europskog novca je i u ovakvim projektima koji financijski nisu toliko značajni, ali njihov učinak je jednako vrijedan i važan. Grad Karlovac se i za narednu školsku godinu prijavio na javni poziv, a 67 učenika imat će 47 pomoćnika u nastavi. Očekujem da ćemo u naredna dva tjedna imati i potpisane ugovore, zaključio je gradonačelnik.