Goran Cvitak, predsjednik i trener Taekwondo kluba "Prana"
"Zaista smo napravili puno u 2022. godini, bila je to najbolja godina od osnutka kluba"
VIŠE IZ RUBRIKE
Prošla godina bila je najuspješnija u povijesti kluba
Taekwondo klub "Prana" imao je vrlo uspješnu 2022. godinu, bila je to ustvari najuspješnija godina do sada. Nakon problema s epidemijom, klub je krenuo žestoko s radom, a odrađen je i veliki broj natjecanja. Članovi kluba nastupili su na 35 natjecanja, od toga na dva europska prvenstva, na tri svjetska prvenstva, na devet G turnira, na četiri državna prvenstva i na sedamnaest turnira u Hrvatskoj. Najuspješniji je bio Oscar Kovačić koji je osvojio brončanu medalju na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Sofiji. Razgovarali smo s predsjednikom i trenerom Taekwondo kluba "Prana" Goranom Cvitakom o trenutnoj situaciji u klubu, o rezultatima ostvarenim u 2022. godini te o planovima i ciljevima u 2023. godini.
Kakva je za vas bila 2022. godina, konačno su ukinuta ograničenja i moglo se slobodno trenirati, ali i natjecati?
-Da, definitivno je bilo bolje nego one dvije prethodne godine s obzirom na sport općenito u Hrvatskoj i u svijetu, a i vezano za naš klub. Zaista je to bila jedna onako malo žešća godina, gdje smo pokušali i sve to nadoknaditi kroz aktivnosti i kroz turnire i zaista smo napravili puno, bila je to do sada najbolja godina od osnutka kluba. Imali smo u 2022. godini ukupno nastupe na 35 turnira, to je zaista za jednu godinu dosta, bili smo na svim stranama, svi treneri su bili angažirani. Imamo statistiku, od tih 35 natjecanja, bili smo na dva europska prvenstva, tri svjetska prvenstva, devet G turnira, četiri državna prvenstva i na 17 domaćih turnira u Hrvatskoj, a to je je zaista puno.
Koje su još bile aktivnosti kluba?
-Klub je bio aktivan i u drugim aktivnostima. U zimskom razdoblju, u siječnju, organiziramo zimske pripreme u Topuskom, gdje su prisustvovali klub iz Dugog Sela i "Tigar" iz Zagreba, tu su i jesenske pripreme u Topuskom, to je bilo početkom rujna. Bili smo aktivni povodom Hrvatskog olimpijskog dana, radili smo demonstracije po osnovnim i srednjim školama, sudjelovali smo u Europskom tjednu sporta, aktivirali smo se u Dugoj Resi. Organizirali smo sada već treći kamp u Selcu, kao i Selce Open 2022. Zaista smo pokušali da ova godina bude toliko aktivna.
Za vrijeme pandemije radili ste online i na razne načine pokušavali sačuvati članstvo, jeste li uspjeli?
-Mi smo za vrijeme pandemije zaista pokušali da se članstvo ne osipa, da djeca ne rade pauzu i vjerovali smo da neće to tako dugo trajati, ali eto morali smo dosta dugo na raznorazne načine animirati djecu i kroz online programe. Jedan dio članstva naravno se osipao, ali se i vratio. Drugi dio članstva konstantno je kroz to razdoblje bio aktivan kroz naše programe što smo ih odrađivali i možemo reći da s obzirom kako su drugi neki klubovi propatili i što se tiče članstva mi smo dosta zadovoljni, evo možemo reći da je OK.
Imate svoj prostor i možete trenirati 24 sata na dan, koliko vam to znači?
-Imamo prostor koji smo si sredili, evo sada nam je u programu da uredimo i klupsku teretanu, to će biti teretanica površine oko 30 kvadrata, opremit ćemo je s rekvizitima i spravama, koje su nam neophodne pogotovo za starije uzraste, za juniore i seniore, kako bi bili što uspješniji i kako bi mogli napredovati.
Imate u klubu i jedan zanimljiv program, to su para forme za članove kluba s posebnim potrebama. Kakva je tu situacija?
-Da, imamo para tim u formama, to su članovi s posebnim potrebama, oni treniraju i idu na natjecanja. Za vrijeme pandemije nisu bili aktivni, nismo htjeli riskirati, bila je pauza. To su djeca, a ima i odraslih, neki su punoljetni, pokušavamo ih kroz treninge animirati da ostanu u sportu, jer s obzirom na njihov nedostatak, to je zaista potrebno. Bitno je da su aktivni, da se druže, da su u socijalnom procesu, veseli su oni, a veseli smo i mi i roditelji.
Imali ste pred blagdane jedno lijepo okupljanje u Sportskoj dvorani na Rakovcu, gdje ste nagradili najbolje u 2022. godini, kako je bilo?
-To je bilo onako zgodno, djeca to vole. Imali smo znači dodjelu priznanja najboljim sportašima. S tim da su svi natjecatelji, njih je u 2022. godini bilo oko 70, blizu 80, dobili zahvalnice, priznanja, dok su ovi najbolji, njih je bilo 22, dobili lijepa priznanja, medaljice u kutijici. Inače smo imali pehare, ali evo malo smo promijenili, a i meni je ovo osobno zgodnije tako da zaista smo po svim kategorijama nagradili djecu da imaju za uspomenu i da ih potaknemo na daljnji rad.
Ako gledamo cijelu godinu, onda je prvo ime kluba Oscar Kovačić, je li brončana medalja na Svjetskom prvenstvo i najveći uspjeh kluba?
-Da, Oscar Kovačić zaista je zabilježio najbolji klupski rezultat na Svjetskom juniorskom prvenstvu, konkurencija je zaista bila velika, to znaju oni koji su sudjelovali u povijesti na takvom jednom natjecanju. Oscar je zabilježio tri pobjede i osvojio brončanu medalju, bila je konkurencija zaista jaka, potrebne su bile tri pobjede da bi se došlo uopće do nekog odličja. Bila je to za Karlovac prva juniorska muška medalja u povijesti taekwondoa, a za Hrvatsku je to bila jedina muška medalja u 2022. godini na Svjetskom juniorskom prvenstvu. Tako da smo zaista svi u klubu ponosni i trener i roditelji i ja, a njemu je ovo jedna velika odskočna daska za daljnji rad.
Je li nakon ovako velikog uspjeha i dalje "grize"?
-Vidimo sada već da i dalje "grize", to ga je potaknulo za daljnji rad. Bilo mu je teško doći do medalje, jer je prvu godinu bio junior, a bit će sljedeće dvije godine. 2023. i 2024. godine bit će junior, imat će i sličnu mogućnost napraviti ovakav ili čak bolji plasman, vidjet ćemo, kažem. Može mu biti lakše, ali i teže, sve zavisi, malo tu ima i sreće, kako će konkurencija reagirati, kakav će biti ždrijeb. Uvijek je prisutan pritisak kada tako nešto osvojite, ne smijete dopustiti da vas netko možda malo slabiji pobijedi. To je konstantna borba za neki prestiž, da se ostane na toj poziciji. Oscar ima zaista odlične predispozicije, ali narastao je dosta, možda malo prebrzo, zeznuto je što je zaista u jednom kratkom razdoblju se ovako izdužio, što nije onako za tijelo zdravo, ali evo mi pokušavamo na razne načine i kroz odlaske na masaže da se to sve nekako ublaži i da bude dobro za dalje.
Jesi li u biti zadovoljan s 2022. godinom, čini mi se da se klub diže?
-Da, klub se generalno diže, imamo sada puno kandidata, koji su pokazali izuzetno veliki potencijal u 2022. godini i želimo da iskoristimo sve to, taj veliki rad, konstantno su preinake u treninzima, kako bi se sve to moglo odraditi. Trener Luka Vlašić zaista kvalitetno radi s borcima, ali nije jednostavno, zato što i dolazi do zasićenja djece i to je konstantna borba s motivacijom, tako da zaista moramo raditi na tome. Također, Marko Strusa, koji vodi formaše, vodi istu bitku, moramo zato konstantno međusobno komunicirati, raditi za dobro sve djece i da motivacija ostane na razini. Jedini cilj na kraju je da djeca ostanu u sportu, uz to da ostvare rezultate, ali na kraju da ostanu što duže u tom sportu.
Imaš li dovoljno trenera i kako si zadovoljan njihovim radom?
-Zaista, jedna smo dobra ekipa, međusobno se podržavamo, poštujemo, radimo maksimalno, koliko možemo bolje, savjetujemo jedni druge i pokušavamo to odraditi prijateljski i profesionalno. Zbog takvog rada i ostvareni su kvalitetni rezultati.
Počeo si raditi u prostoru u Senjskoj ulici i sada imaš svoj prostor, jedan reprezentativni prostor za trening. Jesi li zadovoljan s napretkom kluba?
-Definitivno smo zadovoljni. Opet ja kažem, koliko god je napredak vidljiv i nama i svima koji prate rad kluba, postoji mogućnost da opet sljedeća godina bude potpuno slabija od ove, znači to se događa, da drugi klubovi izrastaju, da drugi padaju i kontra. Znači, moramo biti svjesni da takva mogućnost postoji i to nas na kraju krajeva potiče i tjera da imamo što manje tih praznih hodova i rupa i da budemo stalno u nekom rastu.
Koje još pojedince treba istaknuti za učinjeno u 2022. godini?
-Evo, zaista ima puno djece. Mi cijelu godinu radimo selekciju, imamo te natjecateljske grupe i zaista smo specijalizirani za njih. Isto tako i za rekreaciju i predškolarce, školarce, srednjoškolce, znači tako da u svakom momentu kad vidimo da netko iz te rekreativne grupe odskače mi ga šaljemo u ovu natjecateljsku grupu, ovisno naravno u koju kategoriju i koje godište. Ističe se tu dosta imena, evo jedna curica koja je pokazala izuzetan rast u zadnjih nekoliko godina je kadetkinja Lara Tuškan, koja je zaista u 2022. godini ostvarila nekoliko medalja na G turnirima. Bila je na Europskom prvenstvu i Svjetskom prvenstvu što je za to godište za jednu curicu rijetkost. Što se tiče boraca tu je Gabrijela Fehervari koja je na seniorskom državnom prvenstvu bila prva. Mogu se pohvaliti da smo mi 2022. godine također i organizirali to seniorsko prvenstvo države u Karlovcu. Bio je zgodan odaziv, inače kako je na seniorskom prvenstvu dosta slab odaziv, mi smo bili zadovoljni, evo i tu smo isto ostvarili dosta medalja i Gabrijela Fehervari možemo se pohvaliti bila je zlatna. Trebamo istaknuti naše formaše, tu je senior Ivan Klarić. pa Tena Naglić, Matea Magdić juniorka koja se sada pokušava natjecati i u borbama. Nikola Brnardić koji je niz godina bio prvak Hrvatske, kadetski i juniorski, imao je nekih zdravstvenih teškoća pa je radio malo slabijim tempom, ali smo odlučili smo da ćemo ozbiljno krenuti u 2023. godini i da će se pokušati vratiti. Tu je i Martin Štefanac, pa Lucio Matuzić, koji je bio prvi na državnom prvenstvu za mlađe seniore U21. Ne bih htio nekoga zaboraviti, ali ima ih zaista puno, ponosan sam na njih i na trenere koji rade s njima i možemo ići samo sada na bolje.
Predsjednik si, pa moraš brinuti i o financijama, kako se pokrivate?
-Pa pokrivamo se, mislim da znate što je, baš kada sam statistički rekao podatak da je to bilo 35 turnira u 2022. godini, a od tih 35 turnira bilo je devet G turnira koji su zaista bili i financijski zahtjevni, Albanija, Crna Gora, Austrija i tako dalje. Tu su bila i tri svjetska prvenstva i dva europska prvenstva, trenerima smo morali financirati put, a tu su i troškovi odlaska na 17 domaćih turnira i četiri državna prvenstva. Pokušavamo pomoći s kotizacijama i s troškovima puta i smještaja. Veliki su to financijski izdaci, pokrivamo se, ali postoji uvijek ona bolja strana, gdje bi mogli još više financijskih sredstava dobiti, kako bi mogli malo više urediti prostor, odnosno nabaviti rekvizite, opremu i sprave. Rekao sam za teretanu, da ćemo je urediti u 2023. godini i sve to košta, a djeca i ovi najbolji natjecatelji zahtijevaju najbolje uvjete.
Jesu li roditelji dobra logistika?
-Jesu, dobra su logistika. dosta pomažu i naravno da su roditelji ovdje prvi, bez roditelja ne bi bilo ničega. Kad se uređivao prostor u vojarni u Luščiću oni su se pokazali, ovom prilikom zahvaljujem roditeljima, zaista pomažu, kada odlazimo na neke turnire ovdje u Hrvatskoj pomažu i s prijevozom i na taj način, tako da evo jednostavno mi smo onako gledam kao da smo jedna malo veća obitelj. Jedni druge moramo poticati, podržavati i pomagati.
Bila je vrlo uspješna 2022. godina, imaš li kakav cilj u 2023. godini?
-Moj cilj je da 2023. godina bude ovakva kao 2022. godina i samo bolja. Rezultati su bili odlični i moj plan je da budu još bolji, bit će teško nadmašiti tako dobru godinu, ali uložit ćemo sve napore. Svim snagama ćemo se truditi da postignemo bolje rezultate, ali mislim da bi bili zadovoljni s razinom ostvarenom u 2022. godini.
Uredili ste si prostor u bivšoj vojarni Luščić, imate li kakve dogovore koliko ćete dugo tamo ostati?
-Rekli su nam prošle godine kako je taj urbanistički plan donesen i da s obzirom da se na našem dijelu neće raditi nikakve građevine i da smo za sada mirni. Rekli su da možemo biti mirni i na tom smo ostali i ne želim se još s time opterećivati, neću uopće razmišljati o tome. Imamo sada te druge planove i ciljeve tako da ovo ćemo nekako s obzirom kako su nam obećali, ostavite za sada po strani.