Čistoća Karlovac sudjeluje u europskom projektu

Zagrebačko učilište obrazovat će voditelje reciklažnih dvorišta, među njima i djelatnike Čistoće

VIŠE IZ RUBRIKE

S hrvatskim iskustvima u odvajanju otpada upoznali se i partneri iz Srbije

Reciklaža u praksi: novi kurikulum za voditelje reciklažnih dvorišta naziv je Erasmus+ projekta u kojem je partner karlovačka Čistoća.

Projekt je danas predstavljen na Reciklažnom dvorištu na Ilovcu. Čistoća sudjeluje kao mentor i u praktičnom dijelu provedbe projekta, pojasnio je zamjenik direktora Čistoće i ujedno voditelj projekta Ričard Mažuran.

-Radi se o obuci budućih voditelja reciklažnih dvorišta, dakle ljudi koji će raditi od zaprimanja do kategorizacije otpada. Ovim projektom napravili smo digitalizaciju što se može vidjeti na našoj web stranici, a to je virtualna šetnja ovim reciklažnim dvorištem, gdje se klikom može proći različite pozicije; od zaprimanja otpada do odlaganja i privremenog skladištenja. Benefit za Čistoću je da ćemo mi nakon ovog projekta moći svoje djelatnike slati na edukaciju i oni će moći skinuti teret s naših voditelja odjela koji se bave reciklažnim dvorištem, rekao je Mažuran.

Nositelj projekta je Zagrebačko učilište – ustanova za obrazovanje odraslih, a njihov predstavnik Željko Krajačić je istaknuo da je projekt financiran sredstvima Europske unije.

-Zadatak nam je napraviti plan i program obrazovanja za voditelje reciklažnih dvorišta. To nam je za Hrvatsku bitno jer to nam je slaba točka, ali je bitno i za našeg partnera u Srbiji. Ipak smo mi otišli dalje, a oni će s nama nešto i naučiti. Projekt traje 14 mjeseci, EU ga financira sa 60 tisuća eura i mi smo sad pri kraju i pripremamo završne konferencije te praktičnu obuku po reciklažnim dvorištima. Nadamo se da će projekt dobro proći i da će ovaj naš kurikulum zaživjeti ne samo u Hrvatskoj i Srbiji već i u ostalim članicama Europske unije,  napomenuo je Krajačić.

Partner iz Srbije je Kancelarija za budžetsko i finansijsko poslovanje d.o.o. iz Novog Sada, a danas je u Karlovcu bio i njihov predstavnik Ljubomir Aleksić.

-Mi smo kao partneri iz Srbije napravili jednu ekipu koja ima predstavnike iz Ministarstva zaštite životne sredine, predstavnike nevladinog sektora koji se bave zaštitom okoliša i predstavnike lokalne samouprave, javno komunalne iz Sremske Mitrovice, dakle tim koji će s velikom pažnjom popratiti sve što se do sada radilo u tom programu za obrazovanje, ove praktične primjere koje ćemo danas s našim kolegama usvojiti i nadam se kasnije primijeniti u Srbiji. Stanje, nažalost, nije dostiglo ovaj nivo tako da se i zakonska regulativa mora unaprijediti kao i razvoj svijesti stanovništva. Morat će u budućem razdoblju puno više obratiti pažnju na razdvajanje na kućnom pragu, što će kasnije pomoći da se što više smanji zagađenje okoliša. Ovo je jedno veliko iskustvo i nadamo se da će biti uspješno, rekao je Aleksić.

Savjetnik na projektu je Hrvoje Buljan kazao je da je temelj projekta edukacija, a krajnji je cilj da se što više smanji količina otpada. Benefit projekta, dodao je, bit će da se nakon edukacije ono što je naučeno i primijeni u praksi.