HVZ - statistika o požarima u 2024.

Zabilježeno više od 35.000 vatrogasnih intervencija

VIŠE IZ RUBRIKE

Povećanje broja požara na otvorenom prostoru

Opožarena površina veća je od 26 tisuća hektara

Iza nas je izazovna godina po pitanju vatrogasnih intervencija. Prema podacima Državnog vatrogasnog operativnog centra 193, od 1. siječnja do 31. prosinca 2024. godine, ukupno je zabilježeno 6.650 požara, od čega 3.825 požara raslinja dok opožarena površina iznosi 26.807 ha.

Uspoređujući s 2023. godinom za isto razdoblje, vidljivo je povećanje od 21 % požara otvorenog prostora, broj požara raslinja povećan je za 29 % dok je opožarena površina povećana za 411 %.

Zračne su snage sudjelovale na dvjema međunarodnim aktivnostima, u srpnju u Sjevernoj Makedoniji te u listopadu u Grčkoj.

Važno je napomenuti kako je ukupno zabilježeno 35.326 intervencija, od čega 11.605 požarnih intervencija, što govori u prilog činjenici kako vatrogasci godišnje odrade više tehničkih intervencija nego li požarnih, pa je tako i u 2024. godini samo 33 % bilo požarnih intervencija, dok su sve ostale bile tehničke prirode, kao što je spašavanje u prometu, intervencije s akcidentima, sanacija nakon poplava i vremenskih nepogoda.

Vremenske prilike koje su uključivale dugo sušno razdoblje i visoku temperaturu utjecale su na klasu opasnosti od požara u prošloj godini koja je bila veća nego godinu ranije u cijeloj Hrvatskoj.

Važno  je napomenuti da su tijekom 2024. bila tri dugotrajna toplinska vala na kontinentu i četiri na priobalju.

Ovogodišnja požarna sezona je od početka godine pa tako i za vrijeme glavnog napora požarne opasnosti, za razliku od prošlogodišnje, bila operativno vatrogasno zahtjevnija.

Od značajnih požara u 2024. godini valja izdvojiti pet značajnijih požara za vrijeme požarne sezone na kojima su uz zemaljske djelovale i zračne snage:

-30.7.  Skradin – Ićevo

-31.7.  Vrsine – općina Marina

-15.8.  Knin – Crvena zemlja i

-16.8.  Kijevo- Ošljak .

Zabilježeni su i požari odlagališta otpada i postrojenja za zbrinjavanje/obradu komunalnog otpada i skupljanje i sortiranje glomaznog otpada te požari elektroenergetskih postrojenja, a zabilježen je i izvanredni događaji iskliznuća nekoliko vagona u željezničkom prometu, srećom bez ozbiljnijih posljedica.

Ipak, u 2024. godini zabilježeno je manje požara na objektima, broj smrtno stradalih u požarima je smanjen za 24 % dok je broj ozlijeđenih smanjen za 5 % premda je broj vatrogasaca koji su ozlijeđeni u požarima povećan s 166 koliko ih je bilo u 2023., na 175 koliko je ih ozlijeđeno u 2024. godini.

-Vatrogasci prosječno godišnje bilježe oko 30.000 intervencija, a iako javnost vatrogasce percipira kao one koji gase požare, prema statističkim podacima, povećava se broj ostalih intervencija, od spašavanja u prometnim nesrećama, intervencijama s akcidentima, sanacija nakon poplava i olujnih nevremena, do spašavanja životinja i prijevoza vode.

Danas gotovo i da nema intervencije u kojoj vatrogasci ne sudjeluju i na njih se građani uvijek mogu osloniti te se zahvaljujem dobrovoljnim vatrogascima i profesionalnim zbog koji čitav sustav vatrogastva uspješno funkcionira, rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.

Dodao je i kako su sve intervencije završene u kratkom vremenskom roku, bez ljudskih žrtava i s minimalnim materijalnim štetama uz brzo djelovanje vatrogasnih postrojbi što je vidljivo, osobito u ljetnim mjesecima kada je bez odgode na priobalje stigla pomoć vatrogasaca iz 14 županija.