savjeti u slučaju potresa
Važno je ponavljati - kako reagirati u slučaju da nas zadesi potres
VIŠE IZ RUBRIKE
Za sada nema nikakvih dojava o mogućoj šteti ili ozlijeđenima u današnjem potresu magnitude 4,8 koji je pogodio otok Krk nešto prije 11 sati.
Krenimo sa savjetima... Za početak dobro je znati koja su ''sigurna'' mjesta u svakoj prostoriji – koji je čvrsti ili nosivi zid. Oni bi trebali poslužiti kao zaklon ukoliko dođe do jačeg potresa. Nadalje, pri ruci bi valjalo imati baterijsku lampu, radio, zviždaljku i komplet prve pomoći. Dobro je imati i zalihe hrane i pića, prije svega vode. Nije loše spakirati ruksak i držati ga negdje pored izlaza u slučaju potrebe. Također, sa članovima obitelji dobro je dogovoriti dva mjesta za sastajanje nakon potresa. Prvo u blizini stambenog prostora, negdje na otvorenom, a drugo izvan susjedstva, u slučaju da niste u mogućnosti doći do kuće. Svatko mora znati mjesto sastanka.
Tijekom samog potresa najbitnije je pokušati ostati smiren što je najviše moguće, ne paničariti i osvijestiti da ne ubija sam potres, već da do većine ozljeda dolazi kad se ljudi uspaničeno pokušavaju dokopati otvorenog prostora. Tijekom samog potresa nužno je pronaći najbliže sigurno mjesto i minimalno se kretati.
Ako se zateknemo u nižim prostorijama, pri prvim podrhtavanjima tla treba izaći na otvoreni, slobodan prostor i udaljiti se od stabala, uličnih svjetiljki i građevina. Ako smo, pak, na višim katovima ili moramo ostati u zatvorenom prostoru, sklanjamo se pored nosivih zidova, pod okvire vrata za koje procijenimo da su dovoljno snažni, pod čvrsti stol ili klupu, ili uz nosivi zid. Nije loše i zaštititi glavu i lice rukama te se prisloniti uz kut nosivog zida i obavezno se držati dalje od stakla, prozora, vanjskih zidova te svega što bi moglo pasti. Savjet je i sklupčati se na podu prije nego vas potres sruši, i to uz neki masivniji komad namještaja – u tom slučaju odlomljeni zidovi ili komadi stropa moguće će se zaustaviti uz te masivne komade namještaja i napraviti svojevrsne zračne džepove koji vas mogu spasiti. Ostanite u zatvorenom sve dok se podrhtavanje tla posve ne smiri i tek tad iziđite na otvoreno.
Nakon potresa budite spremni za moguće novo podrhtavanje tla. Najsigurnije je ostati na otvorenom dok se sve ne smiri. Ako ste zapeli u zatvorenom, procijenite koji je način najpogodniji za izlazak na sigurno. Uzmite sa sobom samo najnužnije, vodite računa o potrebama djece i starijih te nemojte zaboraviti ni na kućne ljubimce. U samom prostoru u kojem se boravi, nužno je znati gdje su glavne sklopke za struju, ventili za vodu i plin te kako se zatvaraju, pa ako ste u prilici, zatvorite glavne ventile. Evo sažetka najvažnijih savjeta koje vrijedi ponoviti ukoliko se ne-daj-Bože nađete u takvoj situaciji. Video je napravila Hrvatska vatrogasna zajednica.