Za naše usluge možemo reći da su jedan od najhumanijih oblika pružanja usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a ujedno i najjeftiniji u sustavu cijelog zdravstva, rekla je glavna sestra Marica Plavetić
Ustanova za zdravstvenu njegu u kući mjesečno nudi usluge za oko 700 korisnika, ali nedostaje im medicinskih sestara
VIŠE IZ RUBRIKE
Rad i aktivnosti Ustanove za zdravstvenu njegu u kući Karlovac bile su tema današnje konferencije za novinare.
Kako je naglasila ravnateljica ustanove Andreja Navijalić, usluge ove ustanove koja djeluje od 1995. godine provode se u domovima korisnika koji stoga ne moraju ići do liječnika niti u bolnicu.
-Sama ustanova djeluje kroz dva odsjeka - Odsjek zdravstvene njege i Odsjek fizikalne terapije. Osnovne usluge su zdravstvena njega, fizikalna terapija i savjetovanje za sve one koji žele dobiti savjet kako postupiti u pojedinoj situaciji, kako ostvariti pojedino pravo koje korisnik može ostvariti i uvijek nam se mogu obratiti ili telefonom ili mailom. Mi smo cijelo vrijeme na terenu, nemamo stacionarnog dijela i ono što nam je najvažnije je da imamo medicinsko osoblje koje ima vozačke dozvole i može ići na teren, te da imamo automobile jer naša županija je velika i da bismo došli do najudaljenijih dijelova, često po vrlo lošim makadamskim putevima, trebamo imati i dobre automobile, izjavila je.
Trenutno je u ustanovi zaposleno 49 djelatnika, od čega 38 na neodređeno vrijeme, 11 na određeno i od toga je devet pripravnika.
-Mi kao ustanova u kontinuitetu koristimo mjeru Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za pripravništvo jer smatramo da mladim ljudima treba omogućiti da steknu prvo iskustvo, a pokazalo se da oni zajedno s našim medicinskim osobljem mogu kvalitetno odraditi sve one postupke koje provodimo.
Izuzetno nam je važna suradnja s domovima zdravlja, s liječnicima obiteljske medicine, fizijatrima, neurolozima, liječničkim povjerenstvom jer sve usluge koje provodimo - provodimo na temelju njihovog mišljenja i po njihovim preporukama. Bitno je da je usluga prepoznata i da je svi oni kojima je potrebna mogu ostvariti na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Taj ugovor s HZZO-om je ustanovi najveći izvor prihoda, odnosno oko 80 posto ukupnih prihoda.
Ustanova prihod ostvaruje i kroz vlastite prihode, dio se odnosi na suradnju s obiteljskim domovima. Trenutno imamo ugovor s 19 obiteljskih domova i pružamo uslugu njihovim korisnicima. Osim toga, u kontinuitetu dugi niz godina ustanova surađuje s Gradom Karlovcem kroz socijalni program gdje korisnici socijalnog programa mogu koristiti dodatne sate usluge, što pokriva Grad Karlovac. Prije dvije godine sklopljen je ugovor s općinom Barilović, a u pregovorima su s gradovima Duga Resa i Ozalj kako bi proširili tu uslugu. Ovim putem Navijalić je pozvala i druge gradove i općine da ukoliko postoji interes da im se obrate, poručila je.
Ravnateljica je istaknula kako je ustanova prošlu godinu završila pozitivno s 330 tisuća kuna viška prihoda koji je korišten za pokriće manjka iz prethodnih godina.
-Cijelo vrijeme COVID pandemije naš posao nije stajao. U jednom razdoblju nije bilo usluga fizikalne terapije jer su ljudi odbijali da im se dolazi u domove kada to nije bilo nužno, ali krajem prošle godine bilježimo trend porasta usluga i vjerujemo da će se tako i nastaviti, kazala je.
Naglasila je i kako su korisnici zadovoljni njihovim uslugama koje su pravovremene i provode se u dogovoru sa svim korisnicima.
Najveći problem se javlja kada dolazi do promjene medicinskih sestara s obzirom na njihov nedostatak i bolovanja vezana uz COVID, ali vjeruje da su i to uspješno prebrodili.
-Trenutno nam je najveći problem nedostatak stručnog kadra, medicinskih sestara kojih nema na Zavodu za zapošljavanje. Imamo u kontinuitetu otvoren natječaj za dvije medicinske sestre na neodređeno i tri medicinske sestre na određeno, ali i s ovim manjim kapacitetom prekovremenim radom uspijevamo obaviti sve naše usluge. Problem nam stvara i pandemija jer je teško dolaziti u domove, a i veliki nam je dodatni trošak ako bismo osigurali sve potrebne zaštitne mjere da bi se posao odradio, rekla je Navijalić.
Kazala je i kako sve ono što im se priznaje kao cijena rada ne pokriva troškove goriva koji im je vrlo veliki trošak.
-Bez obzira na to želimo da nam se svi građani koji imaju potrebu obrate. Mi smo tu da im pružimo uslugu, da im pomognemo u situacijama kad im je teško i kada im uistinu treba pomoć. Sve podatke mogu pronaći na našoj internetskoj stranici koju smo ove godine osuvremenili, a pripremili smo i letak koji ćemo ostaviti u ordinacijama obiteljske medicine. Bitno je naglasiti da mi pružamo i privatnu uslugu, znači da svatko tko želi može si u dogovoru s nama osigurati privatnu uslugu bilo njege, bilo fizikalne terapije koja se plaća po cjeniku, poručila je Navijalić.
Zamjenica županice Vesna Hajsan Dolinar zahvalila je svim zdravstvenim djelatnicima Ustanove naglasivši kako nije svim zdravstvenim djelatnicima isto raditi na njihovom radnom mjestu, te kako tim mora doći i po kiši i po snijegu i po vrućini u svaki kutak i zaseok naše županije kako bi pružili zdravstvenu njegu potrebitima.
-Ova ustanova je pod posebnom brigom Karlovačke županije i želimo i dalje da naši pacijenti imaju brzu i kvalitetnu skrb, izjavila je. Naglasila je kako u odnosu na druge županije koje imaju ugovoreno s privatnicima, vrlo dugo čeka na usluge, a u našoj županiji vrlo su brze, i nakon uputnice - odobrenja HZZO-a, djelatnici idu na teren.
-Ovom prilikom molim liječnike obiteljske medicine neka ne budu skromni i neka daju uputnice za sve one kojima je ta skrb potrebna jer pružiti uslugu na primarnoj razini u mjestu stanovanja je put kojim Karlovačka županija ide, rekla je između ostalog zamjenica županice.
Glavna sestra u ustanovi Marica Plavetić rekla je kako trenutno u zdravstvenoj njezi po dobnoj strukturi imaju korisnike od 30-ak godina pa sve do 102 godine, dok u fizikalnoj terapiji korisnici su već i djeca, te trenutno u skrbi imaju najmlađe dijete od pet godina, a stariji korisnici su do 90 godina. Naglasila je kako korisnik može koristiti istovremeno obje usluge, i zdravstvenu njegu u kući i fizikalnu terapiju u kući.
-Za naše usluge možemo reći da su jedan od najhumanijih oblika pružanja usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a ujedno i najjeftiniji u sustavu cijelog zdravstva. Najhumaniji zbog toga što naši bolesnici ostaju u kući, dobivaju određenu uslugu i oni su u vlastitom domu i okruženju svoje obitelji, naglasila je Plavetić.
Kazala je i da je broj korisnika zdravstvene njege između 480 i 500, u fizikalnoj terapiji od 180 do 200, a mjesečno pruže oko 3.500 postupaka u domovima bolesnika.
Martina Benić je korisnica i zdravstvene njege i fizikalne terapije već gotovo 20 godina nakon što je stradala u prometnoj nesreći. Rekla nam je kako su usluge i njoj i obitelji znatno olakšale život jer ih je primala u svojoj kući i nije morala ići svaki dan u bolnicu na fizikalnu terapiju, pa ni obitelj nije morala izdvajati toliko vremena.