Goran Cvitak, predsjednik i trener Taekwondo kluba "Prana"
"Uspješni rezultati dolaze s obzirom na sav uloženi trud i zalaganje trenera i naravno odricanje natjecatelja"
VIŠE IZ RUBRIKE
Taekwondo klub "Prana" najbolji je karlovački taekwondo klub, krajem prošle godine Oscar Kovačić osvojio je brončanu medalju u glavnom gradu Rumunjske Bukureštu na Europskom prvenstvu za seniore do 21 godine, klub je u ovoj godini nastavio s uspješnim rezultatima
Taekwondo klub "Prana" imao je vrlo uspješnu 2023. godinu, a šlag na tortu bila u prosincu brončana medalja Oscara Kovačića u Rumunjskoj na Europskom prvenstvu za mlađe seniore, natjecatelje do 21 godine. U uspješnom ritmu nastavljeno i ove godine, a pošto do kraja godine ima još niz važnih natjecanja, ova godina može biti na razini prošle, ako ne i bolja. "Prana" je najbolji taekwondo klub u Karlovcu, a medalje Oscara Kovačića na velikim natjecanjima veliki su uspjeh za klub, ali i za karlovački taekwondo. Oscaru Kovačiću ovo je posljednja godina u juniorskoj konkurenciji, a očekuje ga Svjetsko juniorsko prvenstvo. I ostale članove kluba očekuje ove godine niz važnih natjecanja. Razgovarali smo s predsjednikom i trenerom Taekwondo kluba "Prana" Goranom Cvitakom o trenutnoj situaciji u klubu, o ostvarenim rezultatima, o natjecanjima do kraja ove godine te o planovima i ciljevima.
Kakva je trenutna situacija u najuspješnijem karlovačkom taekwondo klubu?
-Pa, lijepo je, ugodno, veselo, radno i uspješno, ne znam koju riječ više da iskoristim, naravno, rezultati dolaze s obzirom na sav uloženi trud i zalaganje trenera i naravno odricanje natjecatelja. Dolaze tu sada i nova imena kluba, ekipa koja je prešla u kadete, natjecatelji koji ostvaruju izuzetne rezultate, tako da vjerujem da ćete u narednih nekoliko mjeseci u budućnosti znati za neka nova imena, koja će zaista ostvarivati lijepe rezultate.
Nekada je karlovački taekwondo imao medalje s velikih natjecanja, sada je taj trend nastavio Oscar Kovačić, što možemo očekivati od njega u seniorskoj konkurenciji?
-Oscar je zaista digao kako i rezultate u karlovačkom taekwondou tako i u samom klubu, naravno podigao je ime kluba vezano s rezultatima sa Svjetskog juniorskog prvenstva, gdje je 2022. godine osvojio brončanu medalju. U prosincu prošle godine osvojio je brončanu medalju u Rumunjskoj na Europskom prvenstvu za mlađe seniore i to mu je bila druga velika medalja. Ovo mu je zadnja juniorska godina, očekujemo od njega nastup na Svjetskom juniorskom prvenstvu koje će biti održano u Koreji. S obzirom na konkurenciju u Hrvatskoj i na njegovu fizičku spremu i iskustvo sigurni smo da će otići na to prvenstvo. Prošle godine je to je bila prva mlađa seniorska europska medalja, no ja gledam kao na seniorsku, zato što je konkurencija bila izuzetna. Bila je tu kao prvo najjača ekipa iz Hrvatske, koja je pokazala kvalitetu, Oscar je osvojio treće mjesto, također dva Hrvata osvojila su prvo i drugo mjesto, tako da se vidi kvaliteta hrvatskih seniora. Nadam se da Oscar ide, ne da se nadam nego znam i vjerujem i vidim da Oscar ide zaista jednim pravcem uspjeha, on ima velike apetite i velike planove kao i trener Luka Vlašić. Vjerujem da će sve biti kako smo zamislili.
Svjetsko juniorsko prvenstvo bit će Oscaru posljednje veliko natjecanje u juniorskoj konkurenciji, bilo bi lijepo osvojiti medalju, kakvo je tvoje mišljenje?
-Pa, to bi bilo najljepše, neću ništa unaprijed govoriti, to ćemo ostaviti sve na kraju, malo sreća, malo ždrijeb i na kraju krajeva i konkurencija koja će se tu pojaviti. Velika su vjerovanja, ali nećemo ništa unaprijed govoriti, konkurencija je izuzetno jaka, ali i Oscar je pokazao svoju kvalitetu.
Svakog vikenda iznenadite s nekim novim imenom, a to je još jedan dokaz da se dobro radi u klubu, je li to znak da mladi napreduju?
-Imamo odlične kadete, napravili smo selekciju limača, malo smo neku reorganizaciju u klubu odradili na način da više djece selektiramo u te natjecateljske grupe što se pokazalo izuzetnim, što se pokazalo jako motivirajućim od strane djece, a i na kraju krajeva trenera. Tu su sada veliki rezultati naših kadeta i kadetkinja. Tara Rožić bila je na dva kriterijska kadetska turnira zlatna i time ostvarila svoje vodstvo i tako potvrdila odlazak na Europsko kadetsko prvenstvo. Imamo još dvoje naših kandidata za odlazak na Europsko kadetsko prvenstvo, to su Karlo Bošnjak i Jakov Žilić, s time da sada ćemo vidjeti kako će odraditi zadnje kriterijsko natjecanje. Lara Tuškan, ona je već poznato ime, također je u igri za odlazak na Svjetsko juniorsko prvenstvo, vidjet ćemo što će biti na temelju zadnja dva kriterijska juniorska turnira. Zaista imamo kvalitetan pomladak, limače i mlađe kadete, koje vode treneri Petar Lukežić i nova trenerica Leona Grubiša, tako da pokazat će se sigurno još toga.
Natjecateljica Leona Grubiša završila je školovanje za trenericu u taekwondou i postala dio vašeg trenerskog tima, koliko vam to znači?
-To nam je jako važno. Leona Grubiša pokazivala je, mislim, izuzetan natjecateljski napredak otkada je kod nas u klubu, od 2018. godine, ali evo sada je ona već seniorka i malo se izgubila ta volja za turnirima. S obzirom da se natječe zaista od 2012. godine, to je punih dvanaest godina, malo se izgubila volja. Klub ima tendenciju, a vjerujem da će se to konzistentno nekako pokazivati u radu u budućnosti, da natjecatelji s obzirom da u seniorskim godinama odu na fakultete u razne hrvatske gradove, nažalost ne zadržavaju se u Karlovcu, da nekako taj natjecateljski kadar ostane barem u trenerskom dijelu. Znači, tendencija je da oni nastave odrađivati te neke mlađe grupice i to je također odricanje, jer taj natjecatelj mora obaviti školovanje. Evo, Leona je to odradila na Europskom sportskom učilištu u Zagrebu, školovanje je trajalo godinu dana, išla je na predavanja, odradila praksu, položila ispite i jako smo veseli da je sada trenerica u klubu, a evo sudeći po dječjim licima vidim da su i oni veseli. To je jedan novitet, to je naša prva trenerica u klubu, tako da bit će to super.
Hoće li se Leona Grubiša i dalje natjecati?
-Ja se nadam da hoće. Leona je sada ušla u taj trenerski rad i vidim da joj jako dobro ide, izuzetno sam zadovoljan, nisam očekivao da će tako brzo napredovati. Djeca su je prihvatila, to trenersko samopouzdanje se probudilo i to mi je jako bitno. Nadam se da će je to potaknuti da se i dalje natječe, da se pokaže pred svojim učenicima.
Gorane, je li sada zaokružen trenerski stožer, da li imaš dovoljno trenera?
-Ne, još nisu popunjena sva trenerska mjesta, djece imamo puno i raznolikost vođenja treninga je jako bitna. Ne može jedan trener napraviti toliku raznolikost u programu koliko može više trenera. Meni je na primjer bitno da kroz te rekreativne grupe, koje nisu natjecateljske, da prošara više trenera, njima je to onda interesantno. Dugoročno se pokazalo da je to bolje za ostajanje članova u klubu, zato što je djeci puno interesantnije nego kada treninge vodi konstantno jedna osoba, odnosno trener. Svatko ima svoj program, svatko ima svoj način vođenja treninga i definitivno trebamo težiti tome da te dobre natjecatelje usmjerimo u dobre trenere, ali da oni koji pokažu volju za tim radom, da ih nekako uputimo u te vode i vjerujem da ovo nije kraj, da ćemo imati još trenera.
Taekwondo klub "Prana" gotovo ravnopravnu pažnju daje i borbama i formama, što misliš o tome?
-Malo mi je žao što je ove godine, odnosno već prošle godine bila ta smjena generacija, znači što se formi tiče dosta seniora otišao je na studij u Rijeku, naravno drago mi je radi djece koja su odlučila studirati, ali mi je žao što u Rijeci nema nekog kvalitetnog taekwondo kluba, gdje bi mogli nastaviti s nekim trenažnim procesima i natjecateljski se baviti i dalje taekwondoom. Formaša je otišlo puno, četiri, pet seniora je otišlo, nešto juniora je isto prekinulo s treninzima, jer kada ode jedna ekipa nekako se to počne raspadati. Mi smo zadržali tu neku suštinu da ekipa ostane i dalje se natječe na državnim prvenstvima i ti studenti dođu i odrade s nama pripreme i dalje su oni u klubu i vjerujem da će po završetku fakulteta opet kontinuirano nastaviti trenirati, ali evo nažalost nisu konstantno s nama u klubu. Žao mi je što nemamo više termina, imamo tri dvorane, a nemamo više termina koji zadovoljavaju ta godišta djece, a to je četvrti, peti, šesti razred i oni imaju po sedam sati i nemamo slobodnih termina gdje bi mogli oformiti još jednu grupu formaša koja bi mogla trenirati od 7 sati i 30 minuta do 9 sati. Trebamo naći termin za tu grupu da mogu odraditi trening, nekako ćemo se tu probati uskladiti, jer ima dosta rekreativaca u klubu, ali naravno treba dati prioritet natjecateljima. Trener Marko Strusa lijepo radi s formašima i najbitnije mi je da je sve u pozitivi, da je atmosfera dobra i naravno da su kvalitetni treninzi i uvijek su nova lica što je jako bitno.
Gorane, koji su ciljevi u ovoj godini?
-Znači, mi smo odradili državno prvenstvo u formama, imali smo jednog prvaka Filipa Štedula, koji se pokazao jako dobro, to mu je bilo prvo državno prvenstvo u biti u formama, a nastupio je u kreativnom dijelu, kreativna disciplina u formama, znači u individualnoj disciplini, odličan je bio i osvojio je zlato. Također imamo nekoliko pojedinaca koji pokazuju u formama izuzetan napredak. Sada je pred nama Prvenstvo Hrvatske u borbama u juniorskoj konkurenciji, koje će sada biti u ovoj polovici godine i kadetsko prvenstvo koje će biti krajem godine. Ostalo nam je Europsko kadetsko prvenstvo i Svjetsko juniorsko prvenstvo i sada nam je samo bitno da se što više natjecatelja kvalificira na ta prvenstva, tako da možemo i očekivati onda dobre rezultate. Pripreme ćemo kao i svake godine organizirati u Topuskom, također, neki će otići u Sokobanju u Srbiju, ovi malo jači borci juniori i seniori koji će tamo malo kvalitetnije odrađivati pripreme s iranskim seniorskim timom, također iz Srbije dolaze kvalitetni borci. Kamp je skuplji, pripreme puno koštaju, ali evo za naše te jače natjecatelje vjerujemo da ćemo to omogućiti i roditelji i klub, koliko može pomoći. Imali smo pripreme. također ove godine s Taekwondo klubom "Dubrava", to je bila prva godina u Vrsaru, odličan hotelčić, zaista ugodna atmosfera, lijepo okruženje, super ekipa i vjerujem da ćemo isto to ponoviti sljedeće godine u prvom mjesecu. Puno turnira ima za sad, na velikim G turnirima već imamo sedam, osam medalja, tako nešto, Oscar uglavnom osvaja zlata. Imamo seniorku Mateu Magdić koja je pokazala izuzetan napredak, to je bivša formašica, a i dalje se natječe u formama na državnim prvenstvima, s obzirom na borbeno iskustvo pokazuje izniman napredak u borbama. Imat ćemo iduće godine dva dobra seniora, dolaze tu još neka nova imena, super za sada ide, po očekivanju.
Imate svoj prostor u bivšoj vojarni u Luščiću, tri dvoranice su sada napravljene, sve ih koristite, jeste li već prebukirani?
-Da, stvarno su svi termini zauzeti, od 17 do 22 sata praktički su dvorane zauzete, trener Luka Vlašić odrađuje jutarnje termine individualno s natjecateljima, ali od 17 do 22 sata sve je bukirano. Nemamo više tog manevra za dodatne grupe i ja se nekako nadam da će škole s godinama preći na jednu smjenu, pa ćemo se moći malo bolje organizirati, ali za sada je tako kako je.
Je li to znači da je vaš prostor cijeli dan u pogonu?
-Da, evo imamo prijepodne uglavnom individualne treninge s natjecateljima, tako da rekreativne i natjecateljske grupe startaju od 17 sati pa do 22 sata i raspoređene su ovisno o grupama u te tri dvorane. I dalje imamo grupu djece s poteškoćama u razvoju na koju smo izuzetno ponosni da smo tako dugo zadržali tu aktivnost, radimo s njima od 2017. godine, mislim i vjerujem da su djeca sretna i da su roditelji veseli, ta djeca zaista uživaju u dvorani i evo sretni smo što im to možemo omogućiti. Trener Marko Strusa jako dobro radi s njima, uglavnom kada imaju rođendane imaju zabavice i to im je jako važno, njima je u biti bitna ta socijalizacija u grupi i to je prioritetno. Ulazili smo s njima u taj natjecateljski dio, ali smo shvatili da je to malo preforsirano i sada lagano odrađujemo da oni budu sretni i da mi budemo sretni, zaista je to sada OK s njima.
Taekwondo je jedan od najpopularnijih sportova u Karlovcu, od borilačkih sigurno, jeste li zadovoljni s interesom mladih sa bavljenje tim sportom?
-Pa jesam, ne možemo se žaliti, nama kroz cijelu godinu dolaze novi članovi, ne reklamiramo se, napravimo neki promotivni letak kroz novine, kroz medije početkom školske godine, ali zaista cijele godine imamo priljev novih članova i to mi je izuzetno drago. To je jedan od pokazatelja da se širi dobar glas kroz grad, tako da imamo te povratne feedbackove izuzetno pozitivne, tako da je to lijepo. Medalje i naš rad su najbolja reklama, roditelji pričaju o tome i vidim da je to neko zadovoljstvo među roditeljima. Prioritet mi je da su zadovoljna djeca i treneri, a onda kada vidim da su i roditelji zadovoljni to se onda upotpuni nekako.
Kako stojite financijski, veliki je to pogon, puno je natjecanja, veliki su troškovi, kako sve to uspijete pokriti s financijama?
-Pa gledajte, imamo već dvije godine u planu urediti teretanu i nikako da je finiširamo, uvijek nam fali taj jedan dio, nije to više veliki iznos, ali manji koji uvijek ode na turnire, na neke druge stvari koje su prioritetnije, tako da mislim da sam s time sve rekao. Turniri zaista puno koštaju, evo sada smo bili u Beogradu i kotizacija samo za jednog natjecatelja bila je 150 eura, ja ne pričam tu o smještaju, o putovanju, o hrani, znači to košta jako puno i tu pokušavamo pomoći roditeljima, znači, da što više djece može ići na turnire. No, nekako nam je trn u oku ta teretana, koju moramo srediti, sada smo zaista prisiljeni i rekao sam da je krajnji rok šesti mjesec da bude finiširana i tako to mora biti, a novac ćemo naći. Dobijemo sredstva od Karlovačke sportske zajednice, sada je to malo drugačije, zahvaljujem se njima i Zajednici sportova Karlovačke županije, jer su i sami uvidjeli naš trud i naravno bolje rezultate i na temelju toga je i financiranje nešto bolje. Ali uvijek je tu potreba s obzirom da mi imamo svaki vikend turnire, svaki vikend su to izuzetni financijski izdaci tako da uvijek je potrebno više.