Obnova Svete Trojice, u župu stigao novi župnik i gvardijan fra Leopold Palić

U novu župničku službu s građevinskom kacigom na glavi

VIŠE IZ RUBRIKE

Baština

O Karlovcu priznajem malo znam, ali ono što znam je da je ima bogatu kulturu i povijest, a tu svoje mjesto imamo i mi fratri, na što smo ponosni, kao što imaju i ovaj samostan i crkva Presvetog Trojstva

U Franjevačkom samostanu i crkvi Presvetog Trojstva u tijeku je konstrukcijska obnova, a to je trenutačno najveći ovakav projekt u gradu, ujedno je ovo vjerojatno najveći građevinski zahvat u posljednjih 200 godina na Svetoj Trojici. Do kud su građevinari stigli s radovima provjerili smo ovih dana, a u crkvi nas je dočekao novi župnik i gvardijan fra Leopold Palić, „u civilu“ i s građevinskom kacigom na glavi.

Fra Leopold novu je službu od dosadašnjeg župnika i gvardijana fra Krunoslava Alberta službeno preuzeo 17. kolovoza, a prvu je misu pred novim župljanima služio 20. kolovoza. Svega je desetak dana u Karlovcu, a preuzeti župu koja je usred velikih radova nije jednostavno.

-Doživio sam, kako bi se reklo u narodu, kulturni šok s obzirom da se ovdje radi zaista od temelja do krova. Vjerujem da sam dobro snašao. Što se tiče radova naša je Franjevačka provincija Ćirila i Metoda preuzela radove pa sam tu oslobođen i puno mi je lakše, a moje je da kao župnik i gvardijan radim pastoral a župljanima, podijelio je s nama dojmove fra Leopold.

-O Karlovcu priznajem malo znam, ali ono što znam je da je ima bogatu kulturu i povijest, a tu svoje mjesto imamo i mi fratri, na što smo ponosni, kao što imaju i ovaj samostan i crkva Presvetog Trojstva. U razgovoru s braćom postajem svjestan da ova župa i crkva imaju veliki značaj u ovom gradu i za vjernike i za one koji to nisu, jer povijest duga 355 godina zaista nije malo, napominje novi župnik i gvardijan.

Inače, fra Leopold Palić rođen je 1984. godine u Zagrebu, podrijetlom je iz Janjeva. Najmlađi je od petero djece. Završio je Trgovačku školu u Zagrebu, te se pridružio obiteljskom poslu, trgovini tekstila i obuće. Upravo ga je taj posao kao tinejdžera doveo u Karlovac gdje je s pokojnim ocem prodavao na tržnici, ali kaže, centar grada nije upoznao. Za svećenički se poziv odlučio 2009. godine i odlazi u Samobor kao franjevački kandidat za Hrvatsku Franjevačku Provinciju svetih Ćirila i Metoda. Poslije postulature, odlazi u novicijat na Trsatu, gdje započinje intenzivniji franjevački život i pripreme za prve redovničke zavjete. Seli u Zagrebu i započinje teološki studij.  Diplomirao je 2017. i iste godine u rujnu je zaređen za đakona u zagrebačkoj Katedrali. Službu đakonata obavljao je u Zagrebu na Kozari Boku u župi Predragocjene Krvi Isusove. Nakon svećeničkog ređenja, bio je župni vikar u Hrvatskoj Kostajnici odakle je došao u Karlovac.

Nakon službene primopredaje i prve mise koju je služio kao župnik u Svetoj Trojici kaže da su ga Karlovčani ugodno iznenadili dobrodošlicom i veseli ga što će moći upoznati ovaj grad.

Početkom listopada planira se početak montaže kupole zvonika

Fra Leopold Palić pridružio nam se u obilasku crkve i samostana, a o radovima smo više saznali od inženjera Martina Vukadina iz tvrtke Hedom, koja je uz tvrtku Spektar izvođač radova.

-Prizemno smo više od 90 posto radova dovršili, što se tiče FRCM sustava, stavljanja staklene mreže i morta. Na prvom smo katu isto tako oko 90 posto dovršili i sad se prebacujemo na drugi kat samostana. Završili smo i oko 70 posto radova u zvoniku, a tu govorim o unutarnjim radovima i torketiranju (ojačanju zidova), izvođenju armiranobetonskih ploča. U zvoniku radimo u etapama dok ne završimo do vrha, napomenuo je Vukadin.

Budući da je kupola zvonika skinuta, pitamo hoće li biti vraćena prije početka jeseni i kiša.

-Uskoro ćemo to započeti i nadam se da ćemo oko 1. listopada mogli gore početi s radovima. Dio će se radova započeti dolje. Čekamo da se riješe neki detalji spojeva oko metalnih nosača i drvene konstrukcije, dakle kako sam rekao dio će montirat tu gdje nam je deponij materijala i tako ćemo u fazama dizati te dijelove i montirati na zvonik, dodaje Martin Vukadin i dodaje da je zvonik trenutačno zatvoren pločama i folijom i zaštićen je od padalina.

-Nadam se da će nas vrijeme poslužiti jer u proljeće nismo imali nikako sreće s vremenom. Nama je rok za završetak u dvanaestom mjesecu i plan je da do tada sve napravimo i zatvorimo. To se odnosi samo na radove za koje mi imamo ugovor, a to je konstrukcijska obnova svi daljnji radovi obnove to nije naš dio posla.

Građevinske radove od početka su pratila i arheološka istraživanja. Naime, radovi ovakvog obima bili su jedinstvena prilika za arheologe. To je pak s druge strane znalo usporiti građevinare.

-Arheologija je riješena i imali zbog toga u crkvi velike iskope, a sad zatrpavamo i uskoro će ići armiranobetonska ploča na podu crkve tako da i taj dio možemo završavati, dodaje Martin Vukadin.

Tijekom srpanjskog nevremena nisu imali većih problema na gradilištu, svega nekoliko dasaka koje su pale. Privode kraju i dijelove na vanjskom dijelu što se tiče učvršćivanja, a konačno postavljanje fasade dio je drugog dijela obnove, odnosno kad krene kompletna obnova objekta.

Podsjetimo da je konstrukcijska obnova Svete Trojice vrijedna više do 60 milijuna kuna, a radovi izvršeni do 30. lipnja bili su financirani iz Fonda solidarnosti. Kako je prilikom predstavljanja arheoloških nalaza rekao glavni inženjer gradilišta Goran Jazvo nastojalo se što više radova obaviti do tog roka, a iskorišteno je nešto više od 50 posto tih sredstava.