Završna konferencija Erasmus + projekta InnoVET

Srednjoškolci iz Karlovca, Beograda i Maribora mapirali oko 2.000 turističkih atrakcija

VIŠE IZ RUBRIKE

Međunarodna suradnja

Po završetku projekta aplikacija i digitalna baza atrakcija bit će javno dostupna građanima

U Kinu Edison danas je održana prva od tri završne konferencije Erasmus + projekta ˝InnoVET – Innovate and participate in digital and green transition of VET and Tourism˝. Regionalna turistička zajednica Karlovačke županije nositelj je ovog projekta, koji ima međunarodni karakter, kako je rekao direktor turističke zajednice Željko Fanjak.

-Ovo je projekt zelene i digitalne tranzicije turizma Karlovačke županije, ali i turizma u susjednoj Srbiji i Sloveniji s obzirom da su partneri iz tih zemalja. Projekt traje dvije godine, počeo je 1. listopada 2022. s očekivanim završetkom 30. rujna 2024. godine. Ušli smo u završnu fazu realizacije projekta i u okviru čega su planirane tri završne konferencije, ova danas i održat ćemo još konferencije u Beogradu i Mariboru, najavo je Fanjak.

Rezultat ovog projekta će biti sveobuhvatna digitalna baza turističkih atrakcija, a koju izrađuju učenici triju srednjih škola, pojasnio je Fanjak.

-  Radi se o mobilnoj aplikaciji koju će učenici srednjih škola; Trgovačko-ugostiteljske škole Karlovac, Škole za turizam i ugostiteljstvo iz Beograda i Škole za turizam i ugostiteljstvo iz Maribora moći koristiti u okviru svoje nastave. Na taj način ćemo tzv. „bottom up“ pristupom dobiti jednu sveobuhvatnu bazu turističkih atrakcija. U okviru projekta smo se obavezali napraviti programsko rješenje, što će napraviti Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba i ukupan trošak izrade te aplikacije za digitalnu bazu je financiran sredstvima Agencije za mobilnost i programe EU. Plan je kad aplikacija i baza bude realizirana, po završetku projekta, da ona bude javno dostupna i bit će integrirana u geoinformacijski sustav  Karlovačke županije i bit će dostupna svim građanima koji će je moći besplatno koristiti, istaknuo je direktor Regionalne turističke zajednice Karlovačke županije.

U projekt je uključena Trgovačko-ugostiteljska škola iz Karlovca čiji je ravnatelj Damir Pleša rekao što je konkretno bio zadatak učenika.

-U početku je bilo uključeno desetak do petnaestak učenika koji su testirali prvu verziju aplikacije i unosili atrakcije, uglavnom po Zvijezdi. Bili su zainteresirani za sudjelovanje u projektu, njima su mobiteli nešto što se svakodnevno koristi i dopalo im se iz razloga što je vrlo jednostavno i ne zahtjeva puno vremena da se neka atrakcija unese. U početku su dobili savjete koje su to lokacije koje bi trebali unijeti, a kasnije su lokacije i atrakcije birali sami, rekao je Pleša.

Na završnoj je konferenciji bio i Dušan Komenac, predsjednik Ugostiteljsko turističke škole iz Beograda, a naglasio je da je veliko zadovoljstvo bilo sudjelovati u ovom projektu.

-Vrijednost ovog projekta je prvo u tome što su naši učenici upoznali Maribor i Karlovac i zbližili se s učenicima iz ovih gradova, stvorili prijateljstvo koje će se vjerojatno nastaviti i nakon ovog projekta. Velika je stvar što se kroz ovaj projekt predstavlja zeleni turizam, očuvanje okoliša i to je osnova ovog projekta,  istaknuo je.

Srednjoškolci su bili vrijedni u sva tri grada i ukupno su mapirali oko dvije tisuće lokacija, to ne znači da će se sve naći i u završnoj digitalnoj bazi.

-Još uvijek smo u testnoj fazi razvoja aplikacije i sigurno ćemo neke od lokacija i eliminirati, ali i kad baza bude pročišćena očekujemo da će biti veliki broj atrakcija. Prednost takvog načina prikupljanja turističkih atrakcija je da se može mikrolokacija unijeti u bazu, primjerice nešto što nekome predstavlja nešto interesantno i može biti motiv dolaska, on to može unijeti, a to ne mora nužno biti neka velika atrakcija, može biti neko posebno drvo, zgodna klupa i to će biti integrirano u bazu, zaključno je rekao Željko Fanjak.