Obilježene dvije obljetnice - 33. Oklopno-mehanizirane postrojbe i 32. obljetnica 13. domobranske pukovnije
Spomen ploča u znak sjećanja na hrabre tenkiste
VIŠE IZ RUBRIKE
Želimo da ova spomen ploča bude trajni znak sjećanja na prošlost, opomena za budućnost, a na ponos hrabrih, hrvatskih branitelja, tenkista, rekao je predsjednik Udruge OMP, Miroslav Dobranić
Dva jubileja obilježile su danas braniteljske udruge. Klub pripadnika 13. domobranske pukovnije obilježio je 32. obljetnicu ustrojavanja postrojbe, a dok su 33. godišnjicu obilježili bivši pripadnici Oklopno-mehanizirane postrojbe. U spomen na pripadnike OMP-a na Muzeju Domovinskog rata Turanj otkrivena je spomen ploča.
-Ovo mjesto puno je simbolike koja u nama hrvatskim braniteljima, ali i u svim domoljubima stvara duboke emocije na dane stradanja i žrtve, ali i vrijeme, pobjede, ponosa i slave. Iako su protekle 33 godine još su uvijek živa sjećanja na teške i neizvjesne dane obrane duž karlovačke, pokupske, koranske i dugoreške bojišnice, a posebno Turnja. Slike naših tenkova upravo ovdje, na turanjskom mostobranu, su se putem medija prenosile diljem Hrvatske i svijeta i ispunjavale su nas osobitim ponosom. Također, sjećamo se i veličanstvenog mimohoda naših postrojbi nakon pobjede i oslobađanja okupiranih područja u VRO Oluja koji je prošao upravo preko Turnja prema Karlovcu, uz ovacije tisuća Hrvatica i Hrvata. Zato želimo da ova spomen ploča bude trajni znak sjećanja na prošlost, opomena za budućnost, a na ponos hrabrih, hrvatskih branitelja, tenkista, pripadnika Oklopno-mehanizirane postrojbe Hrvatske vojske koji su dali svoj doprinos u obrani mostobrana na Turnju, kako plemenitost i žrtva nikako ne bi bila zaboravljena, istaknuo je prilikom otkrivanja spomen ploče predsjednik udruge pripadnika OMP-e, Miroslav Dobranić.
Govoreći o povijesti OMP-e Dobranić je kazao da je kroz nju tijekom ratnih godina prošlo 370 ljudi, a prve tenkovi na karlovačku bojišnicu došli su već tijekom rujna i listopada 1991. godine. Tenkisti su tada bili dio 110. brigade, zarobljavanjem i dolaskom nove tehnike te popunjavanjem ljudstvima prerasta u oklopno mehanizirani bataljun 4. Operativne zone. Tijekom borbenih djelovanja do ožujka 1992. g. postrojba je imala jednog poginulog i 13 ranjenih pripadnika.
Brojne okupljene tenkiste pozdravio je i predsjednik Gradskog vijeća Marin Svetić, a pridružili su se i brojni uzvanici i predstavnici drugih udruga iz Domovinskog rata.
Polaganjem vijenaca kod spomenika hrvatskim braniteljima ispred Suda, obljetnicu osnivanja obilježili su danas i pripadnici 13. domobranske pukovnije. Bivši pripadnici pukovnije položi zapalili su svijeće i na Turnju te u zgradi Veleučilišta gdje je bio zapovjedništvo postrojbe.
Karlovačka 13. domobranska pukovnija (13.dp) formirana je 14. listopada 1992., nakon prve demobilizacije 110. brigade HV-a. Zapovijed za ustrojavanje pukovnije dobio je zapovjednik 2. bojne 110. brigade bojnik Vilim Lulić koji je zapovijedao pukovnijom do 1994., kad je zapovijedanje preuzeo bojnik Ivan Lorković.
Pukovnija je ugašena 30. lipnja 1995., njezinih 528 pripadnika prelazi, zajedno s tada mobiliziranim pripadnicima 110. brigade HV-a, u novoformiranu 110. domobransku pukovniju Karlovac i sudjeluje u Vojno-redarstvenoj operaciji „Oluja“.
U periodu postojanja, 958 dana, 13.dp je bila nositelj obrane Karlovca i cjelokupne obrane karlovačke bojišnice. Branila je oko 40 kilometara meandrirane crte bojišnice od kanala Kupa-Kupa do Zastinje, Ladvenjka, Selišća uključno sa Markušićem. Kroz 13.dp prošlo je 3.148 pripadnika, od čega 92 žene. Tijekom svog postojanja u 13.dp poginula su ili umrla 39 pripadnika, a više od 70-tak je ranjeno ili ozlijeđeno. U evidenciji Pukovnije zapisana su i 4 poginula/stradala branitelja Samostalne domobranske bojne Karlovac i 36 poginulih/stradalih pripadnika Narodne zaštite.