Predstavnicima svjetske vatrogasne organizacije CTIF predstavljen vatrogasni robot
Roboti gase gdje vatrogasci ne mogu, ali ih neće zamijeniti još barem 30 godina
VIŠE IZ RUBRIKE
Roboti su korišteni u crkvi Notre Dame, požaru tvornice Drava, a dobrodošla su pomoć u tunelima
Karlovac je ugostio članove Komisije za spašavanje i nove tehnologije CTIF-a. Naime, CTIF je krovna svjetska vatrogasna organizacija i okuplja stručnjake iz svih područja u vatrogastvu, a kroz rad komisija unapređuje vatrogasnu službu, vatrogasne tehnike, ukratko, sve vezano za vatrogastvo. Hrvatska je dugogodišnja članica CTIF-a, a od ove godine je Hrvatska vatrogasna zajednica postala članica i Svjetske spasilačke organizacije koja djeluje u sklopu CTIF-a, a u Karlovcu je formirano novo tehničko povjerenstvo. Put prema članstvu u Svjetskoj spasilačkoj organizaciji utrli su upravo karlovački vatrogasci, odnosno Rescue Challenge tim JVP Karlovac.
-To smo postigli tome što smo prošle godine organizirali naš Rescue Challenge. Ove godine ga organiziramo ponovo i bit će proširen za dvije ekipe. Dakle 32 ekipe iz Hrvatske i svijeta nastupit će 8. i 9. lipnja u Karlovcu, rekao je Tin Butala iz JVP Karlovac i jedan od članova Rescue Challenge ekipe.
Butala je naglasio da su ponosni da su mogli ugostiti predstavnike ove renomirane vatrogasne organizacije u Karlovcu.
-Doveli smo danas u Karlovac i vatrogasnog robota, a održali smo i radne sastanke gdje smo razgovarali o novim tehnologijama i unapređenju istih. Fokusirali smo se na vozila na alternativne pogone kao štio su vozila na struju, vozila na plin te vozila na vodik. Današnji smo dan isplanirali predstavljanje vatrogasnog robota, a nakon toga ćemo posjetiti tvrtku Rimac gdje ćemo pogledati proizvodnju električnih automobila, dodao je Tin Butala.
Predstavnici Komisije za spašavanje i nove tehnologije zadovoljni su dosadašnjim boravkom, osobito organizacijom. Kako je napomenuo Finac Mikko Saastamoinen, imaju predstavnike u 15 zemalja, a zadatak je komisije da procijeni primjere dobre prakse, ali i da da smjernice članicama, jer kako se mijenjaju tehnologije tako se mijenjaju i metode vatrogasnih intervencija, a cilj je ovakvih susreta da se razmjene iskustva.
Nakon prezentacije hrvatskog vatrogasnog robota Saastamoinen je istaknuo da to potvrđuje da europski vatrogasci imaju slične inovacije te da je lijepo vidjeti da je napredak vidljiv suda. Na pitanje hoće li roboti u budućnosti zamijeniti ljude u vatrogastvu, odgovorio je:
-U nekim situacijama da. Primjerice prije nekoliko godina u Parizu na požaru Notre Dame morali su koristiti robote, naravno bio je manji nego ovaj ovdje. Također oni se mogu koristiti u rudarskoj industriji kad se gasi pod zemljom i sigurnije je koristiti robote. Korištenje robota nije nešto neuobičajeno, ali nije još ni svakodnevna pojava jer im je cijena visoka pa vjerujem da neće još zamijeniti ljude barem narednih 30 godina.
Prezentaciju u JVP dana su pripremili djelatnici Civilne zaštite, odnosno Državne intervencijske postrojbe iz Rijeke.
-Napravili smo prezentaciju naših operativnih kapaciteta u dvije faze, kroz prikazivanje terenskog zapovjednog mjesta u kontejneru s integracijom signala od drona, a nakon toga je bila prezentacija robota MVF5 koji je proizveden u hrvatskoj tvrtki DOK-ING. Moto je da pošaljemo stroj tamo gdje ne moramo slati čovjeka. Hrvatska Civilna zaštita, znači Državna intervencijska postrojba ima tri takva robota, jedan je u Zagrebu, jedan u Osijeku i jedan je u Rijeci. Njegova učinkovitost se pokazala tijekom gašenja požara u tvornici Drava u Osijeku. U 10 sati kontinuiranog rada spasio situaciju da ne bude gora nego što je bila, kazao je zapovjednik Državne intervencijske postrojbe CZ Rijeka, Siniša Badovinac