Za radionicu je iskorišteno 40 olupina, zahvaljujući tvrtki Cezar. Neki su stari automobili bili još u voznom stanju kad su dopremljeni, ali sutra će od njih ostati samo hrpa lima
Radionica Spašavanje u prometu 2021 – sudjelovalo 100 vatrogasaca iz cijele Hrvatske
VIŠE IZ RUBRIKE
![](https://karlovacki.hr/wp-content/uploads/2021/11/DSC_0809-Kopiraj.jpg)
Stotinu vatrogasaca iz 16 županija zajedno s profesionalnim vatrogascima iz ljubljanske brigade sudjelovali su u dvodnevnoj radionici pod nazivom Spašavanje u prometu 2021. Treća je to ovakva edukacija organizirana u Karlovcu. Zbog broja, ali i težine prometnih nesreća na ovom području, karlovački su se vatrogasci nametnuli kao lideri, rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Goran Franković i pokrenuli su ovu radionicu za razinu cijele Hrvatske
Naime, u prosjeku, u uvjetima kad nema izvanrednih situacija kao što su poplave vatrogasci godišnje imaju oko 600-tinjak intervencija. Polovica su tehničke intervencije, a četvrtina su upravo intervencije u prometu.
Nositelj organizacije je Udruga profesionalnih vatrogasaca Hrvatske, uz potporu Vatrogasne zajednice Karlovačke županije, Javne vatrogasne postrojbe grada Karlovca, te javnih postrojbi Rijeke, Varaždina i Zagreba.
Franković je naglasio da cilj ove radionice nije samo razmjena iskustava i upoznavanje s novom opremom već da se dobije i jedinstvena regulativa.
- Pokrenuli smo ovaj proces s ciljem da se stvori jedan propis kojim će se definirati interveniranje u prometnim nesrećama. Imamo danas deficit takvih akata i bit će nam drago da možemo predložiti ta pravila kojima će se podignuti razina sigurnosti u prometu i mislim da je to jako dobra stvar, naglasio je Franković, a vezano uz to cilj je i ujednačeno opremanje vatrogasnih postrojbi u cijeloj Hrvatskoj.
Prethodne su dvije radionice održane na vojnom poligonu u Cerovcu, a ovog puta održava u Skladišno obučnom kompleksu Jamadol ili SKOK-u, koji će najavljuje Franković ubuduće biti opremljen, odnosno bit će uređeni poligoni za uvježbavanje ovakvih situacija.
Sudionici su podijeljeni u pet ekipa na četiri točke „učili“, odnosno uz pomoć voditelja primjenjivali ono što su „teorijski“ slušali kad su održane demonstracije. Na tim su točaka simulirane, a u nekim slučajevima i rekonstruirane neke stvarne situacije s kojima su se vatrogasci do sada susretali.
-Prva radna točka je masovna prometna nesreća, što je vezano uz autocestu kad imamo 10-ak, 15 vozila kad imamo 20-ak unesrećenih. Tu radimo trijažu, ne ozljeda, nego postupaka da vidimo što se mora ponavljati kod takvih masovnih nezgoda i kako možemo koordinirati s ostalim službama. Druga radna točka vezana je na stabilizaciju vozila, jer se ona nalaze u različitim položajima. Treba ih stabilizirati da bi se sigurno moglo raditi, a tako i sigurno izvući unesrećene. Treća situacija vezana je uz upotrebu novog alata, zračnih jastuka koji služe za podizanje različitih tereta. Tu vidimo koje su njihove mogućnosti. Četvrta situacija je vezana uz povećanje sigurnosti u vozilima što nama stvara probleme. Prije svega zračni jastuk koji nas može ozlijediti, novi energenti koji se koriste do električnih vozila pa i do različitih ojačanja koja također stvaraju probleme. Znači mi moramo pratiti i tehnologiju koja se uvodi u automobilskoj industriji, pojasnio je Franković.
Sudjelovanje u radionici izvrsnim iskustvom smatra i djelatnik JVOP Ivanić Grad, Matija Vajda.
-Ovakve nam radionice dosta znače. Ne susrećemo se često s prometnim nesrećama, ali kad dođe do toga moramo biti spremni. Djelujemo dosta na autocesti A3 Zagreb – Lipovac i ima dosta situacija sličnih ovima koje će nam dosta u budućnosti pomoći nakon ove radionice.
Spomenimo još zanimljivost da je za radionicu iskorišteno 40 olupina. Goran Franković je kazao da su neki stari automobili bili još i u voznom stanju kad su dopremljeni, ali sutra će od njih ostati samo hrpa lima.