Predstavljen projekt „Revitalizacija  vrelovodne mreže u gradu Karlovcu“

VIŠE IZ RUBRIKE

    Projekt „Revitalizacija  vrelovodne mreže u gradu Karlovcu“ predstavljen je na današnjoj uvodnoj konferenciji u restoranu Kristal.

    -Cilj projekta „Revitalizacija vrelovodne mreže u gradu Karlovcu“ je zamjena postojećih vrelovodnih cijevi u gradu Karlovcu, ukupne duljine 15,7 kilometara, u svrhu nastavka isporuke toplinske energije na siguran i pouzdan način, uz smanjenje gubitaka toplinske energije u distribuciji, te stvaranje tehničkih  preduvjeta za uvođenje obnovljivih izvora energije, izjavio je između ostalog Hrvoje Klobučar, direktor Gradske toplane.

    Kako je pojasnio, od ukupne duljine trase vrelovodne mreže od 21,8 kilometara, planira se zamijeniti 15,7 kilometara, odnosno 74 posto cijevi. Uz vrelovod, modernizirat će se distribucijski dio toplinskih podstanica u zgradama  koje se griju putem karlovačkog vrelovoda, te distribucijsko postrojenje u Gradskoj toplani, a cijeli  sustav isporuke toplinske energije bit će kontinuirano nadziran putem SCADA nadzornog sustava.

    Irena Rožić Keta iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU naglasila je kako se radi o vrlo značajnom projektu u sklopu kojeg će se sljedeće dvije godine provoditi aktivnosti na zamjeni vrelovodne mreže u Karlovcu.

    -U pregovorima s Europskom komisijom uspjeli smo izdogovarati ovakve uvjete da se na kraju ovoliki iznos od više od 100 milijuna kuna bespovratnih sredstava uspije dodijeliti za provedbu projekta, istaknula je Rožić Keta.

    Gradonačelnik Damir Mandić rekao je kako  je jasno da mi sami kao Grad, odnosno toplana ta sredstva ne bi mogla iznaći bez ovog europskog sufinanciranja.

    -Druga stvar kod ovog projekta je da je to još jedan od onih rekonstrukcija u našem gradu koje zadnjih dvije, tri godine forsiramo i radimo, tu mislimo i na vodokomunalni sustav i na vrelovode i na kino Edison. U konačnici mi se čini da je ovo nova prilika za toplanu. Jasno je da vrelovodi ovog stanja i starosti definitivo nisu garantirali budućnost. Imamo na umu da Europska unija, odnosno Europska komisija centralnim toplinskim sustavima daje posebnu važnost i u tom kontekstu je ovo ključan projekt i za toplanu i za grad i u konačnici za osam tisuća obitelji koji se griju putem toplane. Ono što nas čeka i što je u konačnici i dio projekta obnove vrelovoda to je element obnovljivih izvora energije. Naš cilj je geoterma, topla voda u okolici grada Karlovca da ju dovedemo u toplanu i da se onda grad grije na taj način. Vjerujem da ćemo u dogledno vrijeme imati i obnovljene vrelovode, ali i grijanje grada potpuno zelenom energijom, poručio je Mandić.

    Projekt „Revitalizacija vrelovodne mreže u gradu Karlovcu“ sufinancira se sredstvima Europske unije. Procijenjena vrijednost projekta iznosi 133.872.862,00 kn od čega su prihvatljivi troškovi 128.222.862,00 kn, a od kojih se 103.585.047,02 kn financira bespovratnim sredstvima iz EU fondova.