Muzeji grada Karlovca
Predavanje i radionica - "Na koji način naše doba čita lice"
VIŠE IZ RUBRIKE
Za dr. Tudića potraga za mikro ekspresijama je znanstveno-tehnološko pitanje
Muzeji grada Karlovca organiziraju u srijedu predavanje i radionicu u Galeriji Vjekoslav Karas. Predavanje će održati dr. Vladimir Tudić, a naziva je „Na koji način naše doba čita lice“. Predavanje i radionica vežu se na izložbu slika „Ma De“ Eugena Varzića koja je od rujna postavljena u Galeriji.
Kada smo zaokupljeni “čitanjem” lica, naš mozak intenzivno procesuira informacije kako bi interpretirao izraze, emocije i namjere druge osobe.
Ovaj proces angažira nekoliko ključnih regija mozga, uključujući fusiformni girus, amigdalu, prefrontalni korteks i superiorni temporalni sulkus, koji zajedno rade na prepoznavanju lica, razumijevanju emocionalnih stanja i povezivanju tih informacija s našim društvenim iskustvima. Ni jedan drugi vizualni fenomen ne pobuđuje tako snažne reakcije.
Za Eugena Varzića, čiju izložbu „Ma De“ možete razgledati u Galeriji Vjekoslav Karas do 4. prosinca, ljudsko lice je motiv kojem pristupa kao hiperrealist.
Njegovi formati su veliki, a portretira svoje bližnje kao svjedoka njihove ljepote i dostojanstva, prateći ih u njihovom emotivnom životu.
Za našeg sugrađanina, dr. sc. Vladimira Tudića, potraga za mikro ekspresijama je znanstveno-tehnološko pitanje. Naime, prof. Tudić je recenzent znanstvenog internetskog editorijala kojeg izdaje Multidisciplinary Digital Publishing Institute iz Basela, a u proteklih 24 mjeseca napisao je 45 znanstvenih recenzija.
U predavanju Na koji način naše doba čita lice, Tudić će nas uvesti u temu kako se u današnje doba mogu prepoznati mikroekspresije, odnosno emocije na ljudskom licu, korištenjem sofisticirane senzorsko-analitičke opreme i naprednih znanstvenih metoda te sustava strojnog učenja, uključujući konvolucijske neuronske mreže.
Osim evidentne tehničko-tehnološke platforme i senzorsko-računalnog pristupa temi, autor kroz predavanje suptilno korelira predočenu znanstvenu metodologiju koja više-manje uspješno pokušava imitirati prirodan proces prepoznavanja emocija ljudskog lica, koji se kod ljudi prirodno uči još od najranijih dana života.
Nakon predavanja, bit će održana radionica na kojoj će okupljeni razgledati trenutnu izložbu Eugena Varzića. Nakon razgledavanja, posjetitelji će imati zadatak zapisati osjećaj koji pojedina slika pobuđuje u njima, a potom slijedi razgovor o impresijama.
Naime, za Eugena Varzića ljudsko lice je motiv kojem pristupa kao hiperrealist. Njegovi formati su veliki, a portretira svoje bližnje kao svjedoke njihove ljepote i dostojanstva, prateći ih u njihovom emotivnom životu.
Početak je u 18 sati.