Korisnicima će biti podijeljeno 1.100 spremnika i biorazgradive vrećice
Počela podjela smeđih spremnika za biootpad
VIŠE IZ RUBRIKE
Tvrtka Čistoća počela je s podjelom spremnika za bio otpad na području grada Karlovca. Podjela spremnika počela je u Gradskoj četvrti Gaza, a tim povodom u Ulici Petra Filipca održana je konferencija za novinare. Pressici su prisustvovali gradonačelnik Damir Mandić, zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić i direktor tvrtke Čistoća Tomislav Polić sa suradnicima. Direktor Polić istaknuo je da će biti podijeljeno 1.100 spremnika za biootpad.
-Započeli smo s postavljanjem, odnosno podjelom spremnika za biootpad, to su ovi smeđi spremnici, a radi se o 1.100 spremnika, volumena od 80 do 360 litara. Spremnici su nabavljeni u sklopu Projekta nabave spremnika za odvojeno prikupljanje komunalnog otpada. Taj projekt provelo je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Grad Karlovac i tvrtka Čistoća. Bitno je istaknuti da nakon što podijelimo ove smeđe spremnike, paralelno dijelimo s njima i vrećice za biootpad, to su biorazgradive vrećice u koje se skuplja biootpad te se zajedno s tim vrećicama odlaže u smeđe spremnike. Ističemo da otpad mora biti u biorazgradivim vrećicama, ne smije biti u plastičnim vrećicama, eventualno biootpad može biti umotan u papir. Korisnicima će zajedno s vrećicama biti podijeljeni informativni, edukativni leci u kojima se konkretno navodi što se smije odlagati u biootpad, a što ne. Sve to radimo u kolektivnom stanovanju putem predstavnika stanara i ovim putem im zahvaljujemo na pomoći kod podjele biorazgradive biorazgradivih vrećica i letaka. U smeđe spremnike može ići kuhinjski i vrtni otpad. Pod kuhinjskim otpadom smatramo ostatke voća i povrća, ljuske od jaja, vrećice od čaja, ostatke kruha, dok u vrtni otpad svrstavamo uvelo cvijeće, grančice, lišće, otkos trave i živice, zemlju iz lončanica i slično, rekao je direktor Tomislav Polić.
Tomislav Polić pozvao je građane da odvajaju biootpad, jer odgovornim pristupom prema odvajanju biootpada razvijaju se zdrave, ekološke navike, smanjuje se količina otpada na odlagalištu i štiti se okoliš. Gradonačelnik Damir Mandić posebno je istaknuo da su svi spremnici nabavljeni europskim novcem.
-Kreće podjela spremnika za biootpad. Napokon mogu reći ispred gradske uprave da sve ono što smo pokušavali proteklih godina zajedno s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ipak se kreće. Naime, mi smo krenuli tim putem da ćemo sve spremnike za razdvajanje otpada nabaviti najvećim dijelom europskim novcem i u tome smo uspjeli. Znači i spremnici za biootpadi zvona, koja su ranije podijeljena, a na Ilovcu su već spremnici za plastiku i papir. Ukupna vrijednost svih tih spremnika, odnosno posuda, je sedam milijuna kuna. 85 posto financirano je europskim novcem, a Grad Karlovac je iz svog proračuna izdvojio nekih milijun kuna, kazao je Damir Mandić.