Centar za vozila Hrvatske, MUP i HAK

Počela kampanja: „NE VOZI BEZ POJASA!“ i „NE TIPKAJ DOK VOZIŠ!“

VIŠE IZ RUBRIKE

U Hrvatskoj oko 40 000 prekršitelja godišnje

Tijekom vožnje mobilni telefon koristi 73 posto vozača, a na „zebrama“ 66 posto pješaka

Centar za vozila Hrvatske u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova i Hrvatskim autoklubom izradio je letke za provedbu kampanje: „NE VOZI BEZ POJASA!“ i „NE TIPKAJ DOK VOZIŠ!“.

Kroz navedene poruke, uputstva i savjete, želi se osvijestiti vozače i putnike u vozilima na obavezu korištenja sigurnosnog pojasa kod svih osoba koje se prevoze u vozilima, upozoriti na opasnosti prilikom nepropisne uporabe mobitela, odnosno na moguću pogibeljnost kod nevezanja sigurnosnim pojasom i nepropisne uporabe mobitela.

Ne tipkaj dok voziš! Nekome bez tebe svijet nije isti.

Prema podacima američkog i britanskog Nacionalnog vijeća za sigurnost, korištenje mobitela u prometu ima za posljedicu otprilike 1,6 milijuna prometnih nesreća diljem svijeta.

Iako prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama vozači ne smiju koristiti elektroničke uređaje koji na bilo koji način umanjuju mogućnost sigurnog upravljanja vozilom, prema policijskim statistikama, u Hrvatskoj se utvrdi oko 40 000 prekršitelja godišnje.

Prema istraživanju, u Hrvatskoj tijekom vožnje u rukama mobilni telefon koristi 73% vozača, a na pješačkim prijelazima prometnica 65,5% pješaka.

Korištenje mobitela usporava vozačevu reakciju za čak dvije i pol sekunde. Vozači koji tipkaju ili pretražuju po ekranu tijekom vožnje reagiraju čak triput sporije od vozača koji ne drže mobitel u rukama.

Pri brzini od 50 km/h vozilo je bez kontrole čak 70 metara, što je distrakcija jednaka onoj koju ima osoba kad je pod utjecajem alkohola od jednog promila.

Ne vozi bez pojasa!

Korištenje sigurnosnog pojasa smanjuje rizik od ozbiljnijih ozljeda te povećava šanse za preživljavanjem za čak 50%.
Svaka druga poginula osoba tijekom vožnje nije koristila sigurnosni pojas!

Podsjećamo da je sila udara pri brzini od 50 km/h usporediva sili udara pri padu s trećeg kata zgrade. Stoga sigurnosni pojas vežite uvijek jer spašava život te smanjuje rizik od teških i smrtonosnih ozljeda!

Vozači će letke dobivati prilikom redovnog tehničkog pregleda vozila, dok će Ministarstvo unutarnjih poslova vozačima uručivati letke prilikom provedbe preventivno-represivnih akcija, kao i tijekom redovnih nadzora prometa kod kojih se utvrde prekršaji nekorištenja sigurnosnog pojasa i/ili nepropisne uporabe mobitela.