Sve su to jako izazovni dani za sve nas, ali nismo i nećemo se prepustiti očaju.  Mislimo pozitivno i nastavljamo sa aktivnostima u skladu s epidemiološkim preporukama, poručuje Zorica Pluščec

Osobe oštećenog sluha u vrijeme korone: „Kada je sugovornikovo lice prekriveno maskom, komunikacija nije moguća“

VIŠE IZ RUBRIKE

    Ovo vrijeme koronakrize u kojem je pored socijalnog distanciranja preporučeno i nošenje maski, posebno teško podnose osobe s invaliditetom, naročito gluhe i nagluhe osobe. S kojim se konkretnim problemima suočavaju gluhe i nagluhe osobe i kako im građani mogu pomoći, otkrila nam je Zorica Pluščec, tajnica, te prevoditeljica i tumačica znakovnog jezika u Udruzi gluhih i nagluhih Karlovačke županije.

    -S obzirom da nisu dozvoljeni kontakti, komunikacija sa gluhim osobama je problem, a pogotovo u situacijama kada vam članovi zatraže hitnu medicinsku pomoć.

    Kada se zdravstveni djelatnici u svom poslu susretnu s osobom oštećena sluha koja traži medicinsku uslugu, učinkovita, obostrano jasna i razumljiva komunikacija postaje problem.

    Gluha osoba mora znati što se s njom događa, ima pravo na potpunu informaciju uz posrednika, odnosno tumača/prevoditelja.

    Pluščec je ukazala i kako nošenje maski tim osobama predstavlja veliki problem i otežava im komunikaciju.

    -Slijedom naputaka da se u vrijeme borbe s koronavirusom nose maskice zbog mjera opreza, otvara se problem komunikacije s osobama oštećena sluha jer one koriste očitavanje s usana i lica.

    Ako je sugovornikovo lice prekriveno maskom, takva komunikacija nije moguća. Slično je i s korištenjem hrvatskog znakovnog jezika u kome je gestikulacija lica iznimno važna.

     „Potrebni napori s obje strane“

    Za uspostavljanje komunikacije između osobe oštećena sluha  i njezine socijalne okoline potrebni su napori s obje strane. Pojedinačno gledajući to bi značilo da je potrebna obostrana volja za uspostavljanjem komunikacije, a zatim da se upotrijebe sva ona sredstva koja će tu komunikaciju učiniti razumljivom.

    U slučaju da osoba s oštećenjem sluha zamoli osobu koja nosi maskicu da ju skine kako bi se uspostavila razumljiva komunikacija, bilo bi poželjno da osoba to i učini uz pridržavanje distance od dva metra. S osobom oštećena sluha komunicira se gledajući je u oči polako izgovarajući jednostavne riječi.

    Na taj način neće doći do opasnosti od zaraze virusom, a spriječiti će se nesporazumi u komunikaciji. Ističem da bi to bilo jedno od mogućih rješenja. Naravno za takvo što je potrebna  dovoljna educiranost osoba koje rade u zdravstvenim i drugim javnim institucijama, ali i ponešto empatije da se pokušamo približiti osobi s kojom  komuniciramo. Tako nešto je teško zamisliti kao redovnu situaciju pa se gluhe osobe i u ovoj situaciji moraju naoružati ogromnom dozom strpljivosti.

    Jedno od rješenja bi bilo i korištenje vizira, to bi bio izvrstan način komunikacije jer lice i usta čine vidljivim, smatra Pluščec.

    Uglavnom, kako napominje, u Udruzi pozorno prate situaciju na terenu vezano uz koronavirus kako bi sve potrebne aktivnosti prilagodili potrebama korisnika uz poduzimanje svih potrebnih mjera opreza.

    „Vrlo su izazovni dani za sve nas“

    -Sve  su to jako izazovni dani za sve nas, ali nismo i nećemo se prepustiti očaju.  Mislimo pozitivno i nastavljamo sa aktivnostima kao što su svakodnevna druženja, kulturno umjetničke i sportsko-rekreativne aktivnosti uz pridržavanje uputa stožera, te takvo stanje prenosimo na naše korisnike. Moram istaknuti kako su naši korisnici vrlo aktivni na društvenim mrežama, da napredak tehnologije olakšava komunikaciju s obitelji, prijateljima, suradnicima, dragim ljudima putem SMS-a., videopoziva…. Pa i na taj način lakše podnose ovo krizno vrijeme i osjećaj usamljenosti.

    Vjerujemo da smo do sada uspješno prevladali sve izazove i kako ćemo uslugu obavljati na zadovoljavajući način i dalje, ističe Zorica Pluščec.

     I dalje provode brojne aktivnosti, iako u smanjenom obliku

    Inače, Udruga na čijem čelu je predsjednik Antun Šagovac trenutno okuplja više od 100 članova s područja Karlovačke županije od kojih je 70-setak osoba s područja grada Karlovca.

    -Vizija udruge je puno sudjelovanje i afirmacija svih ljudi bez obzira na njihovu rasu, spol, etnički pripadnost ili tjelesni nedostatak. Udruga obavlja svoje temeljne zadatke od svog nastanka 1956. godine, socijalna je udruga u koju se dobrovoljno udružuju osobe oštećena sluha, odnosno gluhe, nagluhe i gluhoslijepe osobe s područja Karlovačke županije.

    Također udruga je aktivna na nekoliko razina, kroz humanitarni rad prema našim članovima, projekte čiji su izravni korisnici naši članovi kroz obilježavanje značajnih datuma, blagdana, manifestacija, obljetnica, izleta…Tu je i rekreativni program s elementima fitnessa u vlastitim prostorijama i pilatesa pod vodstvom tumača/prevoditelja, korištenje viseće kuglane, igranje stolnog tenisa…...naravno sve te aktivnosti zbog novonastale situacije su u smanjenom obliku, ističe.

    Što se tiče financiranja udruge, kaže kako je ono uvijek  izazov jer se financira uglavnom iz projekata i programa.

    -Realno je za očekivati da ćemo do kraja godine imati bitnih problema u osiguravanju sredstava za redovno funkcioniranje.

    Zahvaljujemo svima koji nas podupiru u našim projektima i programima, posebno Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Karlovačkoj županiji i Gradu Karlovcu, te se nadamo da ćemo i u ovim izazovnim vremenima naći načina još bolje suradnje kako bi osobama oštećena sluha omogućili veću inkluzivnost u društvenu zajednicu, poručuje Pluščec.

    Neke osobe u Karlovcu lažno se predstavljaju kao gluhe-ne dajte im novac!

    -Pojavile su se osobe koje se predstavljaju kao gluhe osobe u Karlovcu, te na temelju toga skupljaju potpise i donacije što nema nikakve veze s našom Udrugom, tako da odgovorno tvrdimo da osoba čuje i lažno prikuplja novac. Molimo građane da se pripaze, da ne potpisuju ništa i da nikako ne daju novce tim ljudima koji se lažno predstavljaju kao gluhe osobe. Udruga gluhih i nagluhih Karlovačke županije se ovim putem ograđuje od lažnih gluhih osoba, naglašava Pluščec.