Kodos d.o.o.

Organizirano studijsko putovanje u Centar za gospodarenje otpadom Bikarac u okviru projekta CGO Babina gora

VIŠE IZ RUBRIKE

Otpad

Kapaciteti obrade približno su slični u oba Centra: godišnji kapacitet obrade u BIKARCU je 40.000 tona miješanog komunalnog otpada, dok će godišnji kapacitet obrade u CGO Babina gora biti 30.000 tona

U četvrtak 25. svibnja 2023. ključni dionici projekta CGO Babina gora i mediji sudjelovali su u studijskome putovanju u Centar za gospodarenje otpadom Šibensko-kninske županije BIKARAC d.o.o. (dalje: BIKARAC). Putovanje je organizirano u okviru projekta CGO Babina gora, kao jedna od edukativnih aktivnosti.
Svrha putovanja bila je upoznavanje sudionika s funkcioniranjem centra za gospodarenje otpadom koji je već u operativnom radu, a BIKARAC je zoran primjer zato što koristi tehnologiju obrade kakva je predviđena u budućem CGO Babina gora. Kapaciteti obrade približno su slični u oba Centra: godišnji kapacitet obrade u BIKARCU je 40.000 tona miješanog komunalnog otpada, dok će godišnji kapacitet obrade u CGO Babina gora biti 30.000 tona.
BIKARAC je, nakon razdoblja probnog rada, započeo s radom 1. siječnja 2023. te je u društvu zaposleno 66 djelatnika, od toga 51 djelatnik radi u postrojenju i pretovarnim stanicama. Sudionici putovanja imali su priliku obići pogon BIKARCA uz stručno vodstvo voditelja pogona mehaničko-biološke obrade Ante Škarića, a zatim i razgovarati s direktorom društva Robertom Podrugom o operativnim pitanjima i izazovima. BIKARAC je županijski centar koji zaprima na obradu ostatni miješani komunalni otpad s područja Šibensko-kninske županije, pritom približno 75 posto zaprimljenog otpada nastaje u gradu Šibeniku. Pogon BIKARCA je najvećim dijelom automatiziran, ali je u dijelu procesa sortiranja različitih frakcija otpada značajan i ljudski rad. Među najvećim izazovima sugovornici iz BIKARCA ističu jačanje svijesti o potrebi razdvajanja otpada na pravilan način među građanima. Naime, nepravilno odvojen otpad stvara poteškoće u obradi i u krajnjem slučaju može dovesti do oštećenja strojeva. Na lokaciji Centra se sustavno brine o zaštiti okoliša, pa je, među ostalim, u tu svrhu postavljena i meteorološka stanica s ciljem praćenja kvalitete zraka, a jednak će pristup biti primijenjen i u budućem CGO Babina gora.
Dio Centra za gospodarenje otpadom su i pretovarne stanice na kojima se zaprima otpad s udaljenijih lokacija, a sa svrhom pretovara otpada na vozila većih kapaciteta radi ekonomičnijeg prijevoza do Centra. Sudionici studijskog putovanja obišli su Pretovarnu stanicu Pirovac uz stručno vodstvo voditelja stanice Ivice Klarića te se upoznali s tehničkom i energetskom infrastrukturom. Dio budućeg CGO Babina gora bit će četiri pretovarne stanice, od toga tri na području Karlovačke županije (Karlovac, Slunj, Ogulin) i jedna na području Ličko-senjske županije (Otočac).
Među ključnim dionicima koji su sudjelovali u studijskome putovanju bili su predstavnici županija i gradova osnivača CENTRA ZA GOSPODARENJE OTPADOM KARLOVAČKE ŽUPANIJE KODOS d.o.o. koji su studijsko putovanje ocijenili veoma informativnim i korisnim.
CGO Babina gora je projekt ukupne vrijednosti 43.639.606,61 EUR, a EU sufinanciranje projekta iznosi 25.970.188,39 EUR.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda.