Erasmus +
Nova znanja i vještine u stvarnim radnim uvjetima
VIŠE IZ RUBRIKE
Osim stručnih znanja, učenici su razvili samostalnost, timski rad i komunikacijske vještine na stranom jeziku
U sklopu Erasmus+ projekta, učenici MIOŠ-a sudjelovali su u veljači na dvotjednoj stručnoj praksi u Austriji i Njemačkoj. Mobilnost je omogućila učenicima da steknu nova znanja i vještine u stvarnim radnim uvjetima, upoznaju se s drugačijim metodama rada te razmijene iskustva s vršnjacima i mentorima iz partnerskih škola.
Deset učenika građevinskih tehničara i zidara, u pratnji profesorice Mirjane Kovačič, provelo je dva tjedna na stručnoj praksi u srednjoj strukovnoj školi Berufsschule für Baugewerbe u Beču.
Njihov zadatak bio je izvesti nosivu konstrukciju koja se sastojala od zidova s lučnim otvorima na sve četiri strane. Konstrukciju su morali izraditi koristeći punu opeku.
Kroz izradu radnog zadatka prošli su različite grupe radova kao što su zidarski i tesarski radovi. Nakon gotove konstrukcije učenici su ožbukali sve zidove. Konačno, prema vlastitom dogovoru, ukrasili su i dovršili rad koristeći keramičke pločice i gotove šablone za soboslikarske radove.
Prilikom izrade radnog zadatka učenici su prošli kroz različite faze:
- Zidarski radovi – slaganje i vezivanje opeke prema tehničkim nacrtima
- Tesarski radovi – izrada i postavljanje drvenih oplata za lučne otvore
- Žbukanje – završna obrada zidova nakon izrade konstrukcije
- Dekoracija i finalizacija – postavljanje keramičkih pločica i ukrašavanje površina pomoću gotovih šablona za soboslikarske radove
Praksa u Beču omogućila je učenicima da primijene teorijska znanja u stvarnim radnim uvjetima te da se upoznaju s austrijskim načinom gradnje i organizacije rada na gradilištu.
Devet učenika zanimanja frizer, mesar i fotograf, u pratnji profesorice Bojane Cvetkovič Šoštarić, proveli su dva tjedna na stručnoj praksi u srednjoj strukovnoj školi u Nürnbergu – Berufliche Schule Nürnberg.
Praksa se odvijala u školskim praktikumima te u lokalnim frizerskim salonima i mesnicama, ovisno o zanimanju učenika.
- Frizeri su praksu obavljali u profesionalnim frizerskim salonima u gradu, gdje su imali priliku raditi s pravim klijentima, usavršavati tehnike šišanja, bojanja i stiliziranja kose te se upoznati s novim trendovima u frizerskoj industriji.
- Mesari su praksu odrađivali u mesnicama, gdje su sudjelovali u procesima obrade mesa, pripreme mesnih proizvoda i upoznavanja s njemačkim standardima higijene i kvalitete.
- Fotografi su radili u školskim praktikumima, gdje su se bavili studijskom fotografijom, obradom fotografija te radom s profesionalnom fotografskom opremom.
Praksa u Nürnbergu omogućila je učenicima stjecanje novih praktičnih vještina, upoznavanje s njemačkim standardima rada te iskustvo rada u međunarodnom okruženju.
Evo što kažu učenici o stručnoj praksi:
Sebastijan, građevinski tehničar - Rad na praksi i boravak u Beču mi se svidio. Praksa je bila jedno lijepo iskustvo koja mi je omogućila upoznavanje i novo znanje sa građevinskim radovima. Preporučio bih drugima da sudjeluju na Erasmusu.
Mateo, keramičar - Na praksi u Beču mi se jako svidjelo, zadovoljan sam. Stekao sam novo znanje, upoznao sam nove ljude . Profesori i učenici koji su nam pomagali oko zadataka su bilo jako dobri prema nama. Svi su nam pomogli naučiti i napraviti nešto novo.
Mobilnost u Beču i Nürnbergu bila je iznimno korisna za učenike, jer im je omogućila primjenu znanja u stvarnim radnim uvjetima te razvoj profesionalnih i osobnih kompetencija.
Osim stručnih znanja, učenici su razvili samostalnost, timski rad i komunikacijske vještine na stranom jeziku.
Ovakva iskustva iznimno su vrijedna za daljnji razvoj učenika i povećavaju njihovu konkurentnost na tržištu rada, poručila je Mirjana Kovačić, koordinatorica Erasmus+ projekta.