Proljeće s mrazom i snijegom "obralo" je voćnjake diljem Hrvatske i prije berbe. Stradale su rane sorte

Mraz i snijeg "obrali" voćnjake

VIŠE IZ RUBRIKE

    Zbog hirovitog vremena u noći s ponedjeljka na utorak stradali su voćnjaci diljem zemlje. Proljeće s mrazom i snijegom "obralo" je voćnjake diljem Hrvatske i prije berbe. Stradale su rane sorte.

    Uz štetu koju trpe zbog koronavirusa, sezona će, kažu voćari, biti u debelom minusu. Voćari koji su nasade osigurali bolje će proći.  

    U Karlovačkoj županiji, barem kako sada stvari stoje, ove niske temperature koje su bile oko -2 stupnja, nisu pričinile ozbiljne štete na tek procvjetalom ranom voću i povrtlarskim kulturama, jer je zahlađenje sa snijegom i mrazom kratko trajalo, a jedino što bi dodatno moglo naštetiti nasadima voća i povrća je snažan i hladan vjetar.

    Aleksandar Horvatić, viši stručni savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede kaže da bi zbog niskih jutarnjih temperatura najviše mogli nastradati voćnjaci jabuka te predlaže preventivne mjere.

    -Nekih posebnih namjenskih zaštitnih sustava nemamo. Najviše bi pomogli ventilatori koji se rijetko koriste, a uobičajena „tehnika“ kojoj nerijetko pribjegavaju voćari-amateri je dimljenje, odnosno paljenje slabih vatri između voćaka baš i ne pomaže puno, jer se ne postiže željena temperatura zraka koja bi zaštitila mlade pupove i cvijet. Ali za relativno kraćeg nepovoljnog vremena, kao što je mraz ili snijeg nije naodmet. Preventivno, vrlo dobra sredstva za zaštitu su brojni pripravci koji se nabavljaju u poljoprivrednim apotekama i na bazi su aminokiselina. S njima se zapravo ublažava stresna situacija i ozlijede na biljkama koju dožive za vrijeme iznenadnog mraza.

    No, Horvatić naglašava da je glavna mjera za ublažavanje posljedica elementarnih nepogoda osiguranje nasada, koje se kroz Mjere ruralnog razvoja sufinancira, odnosno, subvencionira se dio police osiguranja.

    -Što se tiče povrtlarskih kultura, većina njih je još u zemlji pa su štete neznatne, a one koje su već niknule zaštiti se mogu namjenskim folijama.

    Viši stručni savjetnik za povrtlarstvo, u Ministarstvu poljoprivrede Srećko Kostelić preporuča naravno na manjim površinama korištenje agrotekstilnih folija.

    -One pružaju vrlo kvalitetnu zaštitu mladom povrću, nasadima jagoda i mladim voćnjacima, sve do 1. svibnja kad se očekuju pojave jutarnjih mrazova. Agrotekstilna folija je prozračan materijal koji ima svojstvo za zadržava topao zrak, a propušta vlagu, kaže Kostelić. (rb)