Kretanja na tržištu rada u 2023. godini

Lani je koncem studenog u našoj županiji radilo 3.369 stranih radnika

VIŠE IZ RUBRIKE

Nedostaje radnika

Od siječnja do kraja studenog 2023. zaprimljena su 4.202 zahtjeva za izdavanjem dozvola za boravak i rad, pozitivno mišljenje doneseno za 3.233 zahtjeva odnosno 77 posto

Daljnji broj nezaposlenih u evidenciji Zavoda za zapošljavanje, sve veće potrebe za radnicima i nedostatak radne snage obilježili su tržište rada u Karlovačkoj županiji u prošloj godini.

-Godinu smo završili s 2.478 registriranih nezaposlenih osoba u Karlovačkoj županiji, a 2023. je ujedno i godina s najmanjim prosječnim brojem nezaposlenih od 2.313 osoba, što je u zadnjih sedam godina tj. u odnosu na 2017. smanjenje od 3.600 nezaposlenih osoba. Zadnje tri godine bilježimo podjednak priljev nezaposlenih osoba u evidenciju pa je tako 2023. godine u evidenciju ušlo 0,6 posto manje osoba nego 2022. U skladu s tim imamo i nešto manji broj izlazaka iz evidencije 4.020 ili 3,8 posto manje nego 2022. kao i izlazaka zbog zapošljavanja temeljem radnog odnosa koje je iznosilo 2.838 ili 3,8 posto manje nego 2022., kazao je v.d. predstojnika karlovačke Područnog ureda Zavoda za zapošljavanje Bruno Vuljanić.

S druge strane, rastu potrebe za radnicima.

-Tržište rada je i dalje vrlo snažno čemu u prilog ide i podatak o 5.556 objavljenih potreba za radnicima, što je 5,4 posto više nego 2022. Upravo podatak o smanjenju broja nezaposlenih radnika i nastavak snažne potrebe za radnicima ukazuje na nedostatak kvalificirane radne snage. Jednim dijelom se taj nedostatak  rješava uvozom radnika iz trećih zemalja, a s druge strane ciljanim aktivnostima Zavoda prema nezaposlenim osobama kojima je potreban individualizirani pristup s ciljem stjecanja kompetencija i povećanja zapošljivosti na tržištu rada, konstatirao je Vuljanić.

Primarno nedostaju zanimanja djelatnostima građevinarstva, prometa i ugostiteljstva i taj se nedostatak uglavnom rješava uvoznim radnicima.

-Valja istaknuti i kako je spektar nedostajućih zanimanja sve veći i da je osim 50-ak zanimanja s liste deficitarnih zanimanja na razini Hrvatske, za koje se ne provodi test tržišta rada, još nekoliko puta više drugih zanimanja za koja provodimo i test tržišta rada. Od siječnja do kraja studenog 2023. na području Karlovačke županije zaprimljena su ukupno 4.202 zahtjeva za izdavanjem dozvola za boravak i rad, od čega je pozitivno mišljenje doneseno za 3.233 zahtjeva odnosno 77 posto. Najviše uvoznih radnika dolazi iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Nepala, Indije i Sjeverne Makedonije. Krajem studenog je u Karlovačkoj županiji radilo 3.369 radnika iz trećih zemalja od čega su 2.302 novo zaposlena tijekom 2023., 995 kojima je produljena radna dozvola te 72 radnika na sezonskim poslovima, istaknuo je Bruno Vuljanić.

Međutim, osim nedostatka kadrova u spomenutim zanimanjima koja zahtijevaju nižu stručnu spremu u Karlovačkoj županiji, nedostaje i visokoobrazovanih kadrova pa je Vuljanić izdvojio doktore medicine, odgojitelje i inženjerska zanimanja.

Kako bi se povećalo zapošljavanje ljudi koji su evidenciji Zavoda i u ovoj godini će nastaviti provođenje mjera za poticanje zapošljavanja.

-Nastavljamo s provedbom mjera aktivne politike zapošljavanja u sličnom obimu kao što je to bilo prethodne 2023. godine. Dodatni naglasak bit će na zelenim i digitalnim radnim mjestima odnosno potporama za zapošljavanje i pripravništvo za zelena i digitalna radna mjesta i na vaučerima za stjecanje zelenih i digitalnih vještina. Karakteristično za te potpore da su one financijski izdašnije za poslodavce. „Zelene“ potpore odnose se na radna mjesta koja se tiču ili proizvodnje zelenih proizvoda ili uštede prirodnih resursa u proizvodnji. Spektar je zaista širok. Naša će intencija biti da sve poslodavce koji zadovoljavaju uvjet za zelenim ili digitalnim potporama da ih usmjeravamo upravo na te potpore, zaključno je naglasio Bruno Vuljanić.