Kristina Čunović, nova ravnateljica GK „Ivan Goran Kovačić“
Knjižnica - zelena, održiva, inkluzivna i digitalna
VIŠE IZ RUBRIKE
RAZGOVOR o planovima za iduće četverogodišnje razdoblje, ali i nizu obljetnica koje će biti obilježene ove godine
Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ od početka ovog mjeseca ima novu ravnateljicu – Kristinu Čunović. U intervjuu za Karlovački govorila je o planovima za iduće četverogodišnje razdoblje te većim investicijskim projektima koje planira provesti u spomenutom vremenu. Čunović je sociologinja, knjižničarka, a od 2019. godine ima najviše stručno zvanje u knjižničarskoj struci – knjižničarski savjetnik. Posljednjih osam godina, od ukupno 20 godina koliko je zaposlena u Knjižnici, bila je voditeljica Županijske matične razvojne službe u Knjižnici, a i predavačica je u nacionalnom Centru za stalno stručno usavršavanje knjižničara pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici i koordinatorica prve nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od rođenja „Čitaj mi!“. Dobitnica je državne Nagrade za promicanje prava djeteta za 2018. godinu koju dodjeljuje Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
-Knjižnica ima izuzetno puno stručnih djelatnika, nekoliko viših knjižničara i mislim da ćemo moći uvesti i neke eksperimentalne prakse te biti prvi u Hrvatskoj. Prvi put ćemo u Hrvatskoj otvoriti Centar za poticanje rane pismenosti, nešto potpuno novo i inovativno. Ove godine slavimo i 30. obljetnicu Središnje knjižnice Slovenaca u RH, a cilj nam je da toj Knjižnici damo jedan poseban cilj i značenje. Čekamo rezultate natječaja Ministarstva kulture i medija, da se jedan cijeli dio Odjela audiovizualne građe preuredi i opremi upravo za Odjel Središnje knjižnice Slovenaca u RH. Razvijamo i partnersku suradnju s Knjižnicom „Mirana Jarca“ u Novom Mestu te ćemo i ove godine tradicionalno s njima održati stručni skup u listopadu koji će biti posvećen 45. obljetnici kupnje prvog bibliobusa u Karlovcu, rekla je na početku razgovora Čunović i nastavila.
Prošle godine započeli smo projekt u okviru Europskog socijalnog fonda pod nazivom „Čitanje je važno, uključuje nas snažno“. Dobili smo sredstva - preko 480 tisuća eura za nabavu novog bibliobusa koji bi trebao stići na ljeto. Za nabavu novog bibliobusa proveden je otvoreni postupak javne nabave, odabran je izvođač i sklopljen ugovor. Bibliobus trenutno čeka adaptaciju i opremanje što bi trebalo biti učinjeno u Sloveniji. Želja nam je da s novim bibliobusom od ove godine krenemo u sva ruralna i gradska područja Karlovačke županije i da svaki građanin dobije priliku koristiti naše knjižnične usluge.
Ravnateljica Čunović svoj četverogodišnji plan rada sažela je u četiri riječi: zeleno, održivo, inkluzivno, digitalno.
-Radit ćemo i na ekološkom osvještavanju kako naših djelatnika tako i korisnika. Imamo sve uvjete; ekološki energetski obnovljenu zgradu Knjižnice, imamo zeleni krov jedini u Hrvatskoj gdje će se odvijati brojna eko događanja, brojne zelene oaze u Knjižnici i bogatu literaturu na zelene teme. Kao kruna svega, u suradnji s Aquatikom, otvorit ćemo dislocirani odjel u njihovoj čitaonici, vjerujem da bi to bilo već 1. ožujka. Tamo će biti omogućena i posudba građe, organizirat ćemo brojne radionice na ekološke teme zajedno s njihovim djelatnicima te se nadam da će to biti jedna dodana vrijednost njihovim posjetiteljima, kazala je.
U planu je i ugradnja fotonaponske elektrane za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju, ali i izrada novog vizualnog identiteta Knjižnice.
-Želja nam je digitalizirati građu i uvesti tzv. RFID tehnologiju. Brojni naši korisnici, uglavnom mlađi ili zaposleni koji dosta putuju, primijetili su u drugim knjižnicama u Europi i opremu za samozaduživanje i razduživanje građe. Dakle, u svu građu trebalo bi ugraditi čip s memorijom i omogućiti korisnicima da i sami imaju mogućnost da je razdužuju i zadužuju. Takva tehnologija je dosta skupa pa se nadamo da ćemo kroz različite europske fondove koji će se ticati digitalizacije poslovanja ustanova, uspjeti i to realizirati. Na kraju krajeva sve baze podataka idu u tzv. oblak na internetu pa bi i mi voljeli naše poslovanje i bazu naše knjižnične građe staviti u tzv. oblak da bude pristupačna svima, a da sadržaj bude personaliziran svakom korisniku kako želi. I u tom pogledu vjerujem da ćemo uvesti novu online uslugu eZaki, istaknula je nova ravnateljica.
Poprilično ambicioznim planom za iduće godine predviđeno je i opremanje Studijskog odjela i odvajanje prostora Poslovne knjižnice, zatim obnova odnosno sanacija prostora Knjižnice za mlade te razvoj prostornih kapaciteta i usluga Knjižnične stanice Švarča.
Gradska knjižnica ove godine će na prigodan način obilježiti nekoliko važnih obljetnica. Uz već spomenutu 30. obljetnicu Središnje knjižnice Slovenaca U RH, tu je i 20. obljetnica Knjižnice za mlade te 185. rođendan Knjižnice. Bit će obilježena i 60. obljetnica dobivanja naziva Knjižnice prema našem piscu i pjesniku Ivanu Goranu Kovačiću, zatim isto tako 60. obljetnica Knjižnice i čitaonice na Švarči kao izdvojenog ogranka te 45. obljetnica nabave prvog karlovačkog bibliobusa.
Tijekom godine Knjižnica nabavlja oko 8.000 knjiga, ali dosta toga pristigne i otkupom Ministarstva kulture i medija. Ove godine će biti nešto drugačiji model otkupa te će postojati veći izbor za nabavu. Inače, Knjižnica ima preko 10 tisuća članova.
-Učlanite sebe i svoje članove obitelji u Knjižnicu. Otvoreni smo za suradnju, možete nam poslati poruku preko FB ili mailom, ako želite da Knjižnica u nekom području bude još uspješnija. Imate li dobre ideje i projekte, pridružite nam se. Tu smo zbog Vas, poručila je na kraju razgovora nova ravnateljica Gradske knjižnice Kristina Čunović.