Razgovor: Dario Keča, trener Karate kluba "Karlovac 1969" i član Upravnog odbora Hrvatskog karate saveza
"Izazovno je vrijeme za sportaše"
VIŠE IZ RUBRIKE

Sportski klubovi i sportaši su na prinudnom odmoru, u ovom trenutku najvažnije je zdravlje, a svi zajedno se nadamo da će ubrzo doći i vrijeme za sport. Karate klub "Karlovac 1969" već je godinama jedan je od najuspješnijih karlovačkih sportskih kolektiva, a prošle godine je proslavio i pedeseti rođendan. Kao i svi sportski kolektivi i ovaj klub trenutno miruje, a treneri kontaktiraju s članovima putem telefona. Najistaknutiji član kluba Dino Povrženić trebao je nastupiti na Europskom seniorskom prvenstvu u Azerbajdžanu, ali je ono odgođeno. Trener u klubu i član Upravnog odbora Hrvatskog karate saveza Dario Keča bio je dugi niz godina i trener reprezentacije i ima veliko iskustvo u radu sa sportašima, a poznate su mu i razne krizne situacije. Razgovarali smo s Kečom o sportu u novonastaloj situaciji, o aktualnostima iz karatea, o stanju u klubu i drugim temama.
U kakvom su stanju sportaši u ovo teško vrijeme?
-Izazovno je vrijeme za sportaše, pogotovo aktivne, koji su bili u natjecateljskom razdoblju, njima je zahtjevno, jer su naglo stali i morali se prilagoditi kao i svi novonastalim uvjetima. Sigurno je da imaju velike izazove pogotovo oni koji su vezani specifično uz svoje sportove i rekvizite. Nema grupnih treninga, a sa vrhunskim sportašima organizirani su individualni treninzi s trenerom ili po uputama trenera. Tako da su sportaši nastavili raditi u nekim prilagodljivim uvjetima. Imam iskustvo s Dinom Povrženićem, to je sada veliki izazov za sve, u svakom slučaju. Mi smo preko Hrvatskog karate saveza imali jedno ispitivanje, koje su proveli treneri u reprezentaciji. Nazvali su sve naše reprezentativce i vidjeli kakvi su im uvjeti za rad, da li imaju mogućnosti za održavanje kondicije i za treniranje. U karateu svatko može trenirati sam, udarati u vreću i slično. Mogu reći da je stanje dosta dobro, većina naših reprezentativaca nastavila je raditi dalje po nekom svom programu. To su sportaši koji su navikli raditi u raznim uvjetima i imaju jednu disciplinu, tako da su se svi vrlo brzo snašli.
Kakva je situacija s Dinom Povrženićem?
-Bilo je promišljanje da Dino Povrženić ide na Europsko prvenstvo u Azerbajdžan, čekalo se do zadnjeg. Mi smo imali naznake zadnja dva tjedna da to nije izgledno. Gimnastičari su otišli tamo, počeli nastupati i onda su nastali problemi. Svi reprezentativci brusili su se za Europsko prvenstvo, jer je to bilo kvalifikacijsko natjecanje za Olimpijske igre, a skupljali su se bodovi. Sada se Dino spustio iz te top forme, jer znamo da skoro neće biti natjecanja. Prvo veliko natjecanje, koje bi se moglo održati ove godine je Svjetsko prvenstvo u Dubaiu, koje je na rasporedu krajem listopada. Vidjet ćemo što će biti, jer je najvažnija sigurnost. Svi se moramo prilagoditi ovoj situaciji.
Dino Povrženić imao je jedno izazovno razdoblje usklađivanja sportskih i studentskih obaveza. Je li to bilo uspješno?
-Da, drago mi je da je uspio uskladiti sportske aktivnosti s obavezama na fakultetu. Imao je jedno vrlo izazovno razdoblje. Vjerujem da će još nekoliko godina moći kvalitetno trenirati i da će konačno polučiti jedan vrijedan seniorski rezultat, a to je medalja na velikim natjecanjima. Sport je u svim segmentima profesionaliziran i vrlo je teško studirati i baviti se profesionalno sportom. Čim se poprave sigurnosni uvjeti krećemo dalje s pravim radom. Moram reći da su i djeca u klubu željna treninga, posebno je izazovno onim članovima kluba, koji žive u stanovima, sva su igrališta zatvorena. U stanu treba, recimo u 60 kvadrata, napraviti izazov, neki dobro reagiraju na online nastavu tjelesne kulture. Dolazi lijepo vrijeme, pa treba prošetati, malo trčkarati ili voziti bicikl, ali uz poštivanje sigurnosnih propisa.
Kako kontaktirate sa članovima u kluba?
-Trener Ivan Puklavec u kontaktu je s njima i s njihovim roditeljima. Oni koji žive u kući, mogu u dvorištu postaviti vreću i trenirati. Mlađi natjecatelji bili su u dobroj formi pred državno prvenstvo, bili su u top snazi i sve je stalo. Dolazi lijepo vrijeme, pa će trenirati vani, koliko budu mogli, a po uputama trenera.
Olimpijske igre su odgođene i bit će održane iduće godine. Kako vi na to gledate?
-To je bila ispravna odluka, jer bi se ugrožavala sigurnost sportaša, jednostavno je tako moralo biti. Naravno da sportašima, koji su na kraju karijere, koji imaju 34 ili 35 godina, to je još jedna godina napornog rada, a onim drugima je prilika da se regeneriraju, saniraju ozljede i krenu dalje jači. Prilika je to da sportaši što bolje iskoriste odgodu da se dobro pripreme, a oni, koji još nisu, da se kvalificiraju na igre. Hvala Bogu, mi u karateu imamo sportaša, koji je osigurao nastup na Olimpijskim igrama, to je naš Ivan Kvesić, koji je uspio ući među četvoricu prvih, koji su se kvalificirali po bodovima i to je super za nas, s obzirom na mali broj sportaša. Još će biti prilika na kvalifikacijskom turniru, koji će vjerojatno biti održan iduće godine. Ivan Kvesić je odličan, vjerujem da će se sada regenerirati, imao je neke sitne ozljede i nadam se da ćemo ga u Tokiju vidjeti na postolju.
Može li Dino Povrženić na Olimpijske igre?
-Dino Povrženić nije odustao od Olimpijskih igara. Imamo situaciju da su spojene dvije težinske kategorije, do 60 i do 67 kg. Naš najbolje rangirani sportaš na svjetskoj rang listi u toj kategoriji do 67 kg će ići. Vidjet ćemo da li će biti održano Europsko prvenstvo, koje smo propustili, tu se može dosta bodova skupiti, a tu su još neki kvalifikacijski turniri. Prilika je tu, imamo i mogućnost ako Dino osvoji medalju na nekom velikom natjecanju. Dino nije mogao u posljednjih godinu i pol pratiti sve programe iz financijskih razloga. Zagrebački savez ima puno bolje uvjete, oni idu na sva natjecanja, sve im je plaćeno. Bili su na Premier ligi u Dubaiu, Meksiku, bilo je skoro deset natjecanja po cijelom svijetu. Mi idemo na bliža natjecanja, Pariz, Austrija i još neka koja su tu u Europi, jer nemamo dovoljno sredstava. Nismo odustali od Olimpijskih igara, vidjet ćemo kada krenu natjecanja. Svima je izazov otići na Olimpijske igre, a imamo u karateu samo tri težinske kategorije s po deset natjecatelja.
Koja je vaša poruka sportašima u ovoj teškoj situaciji?
-U svakom slučaju poruka je da zadrže jednu psihičku stabilnost, da ne padnu. Što je bilo, bilo je, što će biti, bit će. Imamo u sadašnjosti ovu situaciju, trenutak koji moramo iskoristiti najbolje što možemo i jednostavno ne trošiti energiju. Treba se usredočiti na sebe i vidjeti što se može učiniti. Možda ima vremena za neku bolju analizu sebe, biomehaničku. Bilo bi dobro i pogledati snimke s natjecanja i vidjeti gdje se može napredovati. Treba raditi na psihološkoj čvrstoći, koja je jako važna. Ova situacija se može mjeriti s nekom drugom, čovjek trenira godinama i mjesec dana prije ima ozljedu i ne ide na Olimpijske igre. U sportu nema odustajanja, kvalificiraš se jednom, drugi put ne. To je tako, jedna frustracija koja može biti, ali sportaš je naviknut da se suočava s tim izazovima. Naravno, sada je tu situacija da treba održati tjelesni sustav i zdravlje. Treba sačuvati psihički mir, ograničiti gledanje vijesti, dovoljno ih je vidjeti jednom dnevno. To nas sve zaguši i dolazi do stresa. Jednostavno se treba prilagoditi, okrenuti se sebi i onome što se sada može napraviti. Toliko se toga može učiniti što se tiče tjelesnog sustava, od fleksibilnosti do svih drugih sposobnosti. Sada je prilika da se radi i na tom psihološkom principu, ima niz mehanizama, preko you tubea i slično. Sportaši moraju imati cilj, ovo će stati, krenut ćemo opet nekim ritmom i jednostavno sportaši moraju biti što spremniji, zdraviji i optimističniji da krenu dalje.
Možete li dati neke savjete kako vježbati u stanu?
-Ovisi kakva je građa osobe, ako imate jači gornji dio tijela i višak masnog tkiva i ako idete raditi sklekove, a ruke vam nisu dovoljno jake, onda bolje da ne radite sklekove. Treba se prilagoditi svom zdravstvenom statusu i svojoj konstituciji i raditi vježbe sa smanjenim intenzitetom. Sklek može biti i na koljenima, u poluzi i može se raditi čučnjeve na stolcu. Mislim da je dobro ujutro napraviti vježbu od pet do sedam minuta, jednostavno se malo istegnuti. Oni koji treniraju znaju sve vježbe. Osnovna je stvar zadržati formu, izaći na balkon ili van i malo se razgibati. Treba se maknuti od suhog zraka i uhvatiti malo svježeg zraka. Oni koji mogu izaći van, dobro je malo prošetati, potrčati ili se voziti biciklom. Sve se treba raditi oprezno, ne pretjerivati i treba imati pozitivne misli. Treba ovu situaciju iskoristiti i družiti se s obitelji. Jurili smo za poslom i za obavezama u ubrzanom načinu života, sada je sve to stalo. Imamo priliku više biti s obitelji i bolje se povezati.
Klub je imao zaista uspješnu sezonu, sada je sve to prekinuto. Jeste li zadovoljni s učinkom do ovog prekida?
-Trener Ivan Puklavec odlično radi s mlađim uzrasnim kategorijama, stasali su neki novi talenti. Na natjecanjima smo uvijek među pet najuspješnijih klubova. Budu li i dalje tako radili, bit će prilika da netko od njih nastupi na europskom i svjetskom prvenstvu u kadetskoj konkurenciji za dvije, tri godine. Vidjet ćemo, naravno, to nam je izazov. Svi čekamo zeleno svjetlo za treniranje. Imamo sreću da su Grad Karlovac i Karlovačka sportska zajednica poslali dotacije klubovima da mogu održavati hladni pogon, ustvari da mogu preživjeti ovu situaciju. Važno je da klubovi zadrže trenere, djeca će se i dalje trebati baviti sportom. Morat će se i roditelje uvjeriti da mogu djecu pustiti na treninge, vjerujem u karlovački sport, da će se sportaši vratiti u klubove, trenirati i dalje i pokazati pobjednički duh, kada to uvjeti dopuste.
Branko Obradović