Grad Karlovac

"Gradski proračun za 2025. godinu planiran je vrlo ambiciozno i iznosit će 138,8 milijuna eura"

VIŠE IZ RUBRIKE

Proračun Grada Karlovca za 2025. godinu bila je tema današnje konferencije za novinare u Gradskoj upravi.

-Proračun Grada Karlovca planiran je vrlo ambiciozno, veći je za 19, 8 milijun eura i iznosi 138,8 milijuna eura od čega su prihodi Grada 115,7 milijuna eura, a prihodi proračunskih korisnika 23,1 milijun eura. Naši proračunski prihodi su već više od desetak godina u neprekidnom rastu što je osobito izraženo u razdoblju od kada su se ozbiljnije počeli koristiti europski fondovi.

I u 2025. godini fokus je na realizaciji projekata koji se financiraju iz europskih fondova i iz kojih u idućoj godini očekujemo prihode u iznosu od 41,5 milijuna eura, ali isto tako očekujemo i prihode iz nacionalnih izvora. Prihodi iz nacionalnih izvora planirani su u iznosu od 6,3 milijuna eura, a to su pomoći iz Karlovačke županije, Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, ŽUC-a, dec-a iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Prihodi od poreza planirani su u iznosu  od 35, 7 milijuna eura, a u ovoj skupini prihoda najznačajniji je prihod od poreza na dohodak koji se planira u iznosu od 32,8 milijuna eura. Grad Karlovac se odlučio za smanjenje stopa poreza na dohodak, niže stope sa 20 na 19 posto, a više stope sa 33 na 29 posto, a svrha je rasterećenje plaća i mirovina. Isto tako očekuje se rast zaposlenosti i rast plaća pa i veći prihod od poreza na dohodak kao i u 2024. godini iako je ukinut prirez gradova i općina. Prihodi od komunalne naknade i komunalnog doprinosa iznose 9,3 milijuna eura. Grad će koristiti prenesena sredstva iz 2024. u 2025. godinu u iznosu od 4,6 milijuna eura, ali i kreditna sredstva, istaknula je Karolina Burić, pročelnica Upravnog odjela za proračun i financije.

Što se tiče rashoda, oni iznose također 138,8 milijuna eura, od čega se 43,2 milijuna eura odnosi na rashode za nabavu proizvedene dugotrajne imovine. Tu se najvećim dijelom misli na rashode za kupnju i izgradnju građevinskih objekata, dok se 38 milijuna eura odnosi na rashode za zaposlene.

-U proračunu za 2025. godinu trebalo je osigurati sredstva za 13 plaća, što je ove godine prvi put, znači za plaću za 112 mjesec 2024. i za razdoblje od 1. do 12. mjeseca 2025. godine. Najviše sredstava u proračunu se izdvaja za osnovno školstvo, 41,2 milijuna eura, zatim za predškolski odgoj 17,4 milijuna eura, za zaštitu i očuvanje kulturne baštine 12,1 milijun eura, te za razvoj sporta i rekreacije, te pogotovo za kulturu 6,3 milijuna eura. Za građenje komunalne infrastrukture osigurava se 16,4 milijuna eura, a za održavanje komunalne infrastrukture 7,5 milijuna eura. U 2025. godini najveći proračun imat će Upravni odjel za gradnju i zaštitu okoliša koji će iznositi 61,9 milijuna eura, a što je povećanje od 29 posto u odnosu na prošlu godinu. Za Upravni odjel za društvene djelatnosti proračun će iznositi 41,4 milijuna eura, a za Upravni odjel za komunalno gospodarstvo, promet i mjesnu samoupravu 13,7 milijuna eura.

Gradonačelnik Damir Mandić rekao je kako ove brojke što se tiče prihodovne i rashodovne strane proračuna samo potvrđuju da "mi i s razine Gradske uprave, mislim i na ustanove, dijelom i na gradske tvrtke, nastavljamo tempom kojim radimo već proteklih četiri, pet godina, a to je da provodimo projekte o kojima se s jedne strane desetljećima pričalo, a s druge strane sukladno našoj viziji razvoja Grada Karlovca podižemo i komunalni i društveni standard naših sugrađana".

Vezano uz porez na dohodak, izjavio je kako će od iduće godine porez na dohodak u Karlovcu po nižoj stopi iznositi 19 posto, a po višoj 29 posto, te kako su te porezne stope su što se tiče gradova u Hrvatskoj među najnižima.

-Naša osnovna intencija je da rasterećujemo rad i samo po ovoj osnovi jednom velikom broju naših sugrađana će njihove neto plaće rasti. U tom kontekstu u proračunu smo osigurali sredstva za sve kolektivne ugovore koje smo u 2024. godine pregovarali i dogovorili, tu prije svega mislim na odgojiteljice u vrtićima kojima će isto tako plaće rasti i što je sada usklađeno s njihovim traženjima da imaju jednaka prava kao i zaposleni u osnovnoškolskom obrazovanju. Izdvojili smo i značajna sredstva za naše vatrogasce, potpisan je Kolektivni ugovor s ustanovama u kulturi i u Gradskoj upravi, naveo je gradonačelnik.

Što se tiče velikih kapitalnih projekata koji su u tijeku i koji će iduće godine ići svome kraju, istaknuo je obnovu OŠ Dragojla Jarnević, izgradnju vrtića Luščić, ŠRC-a Mostanje, igrališta NK Korana, radi se u Žumberačkoj, radi se nogostup Kamensko-Sajevac, teniski klub, cjelovita obnova Hrvatskog doma...

-Što se tiče novih kapitalnih projekata, istaknuo bih obnovu mosta Banija i tu smo s Hrvatskim cestama potpisali sporazum i one će preuzeti financiranje,  dok je za samu provedbu projekta nadležan gradski Odjel za gradnju i zaštitu okoliša. Isto tako, u 2025. godini kreće dogradnja OŠ Mahično sa sportskom dvoranom, dogradnja OŠ Turanj za jednu smjenu i gradnja OŠ Luščić. Vrtić u Hrnetiću, odnosno dogradnja područne škole isto tako ide u 2025. godini. U proračunu je i nogostup Hrnetić, kada nakon aglomeracije taj dio dobije uporabnu dozvolu po principu Sajevca i Kamenskog, krećemo i s gradnjom nogostupa u Hrnetiću i očekujem da će to biti u drugoj polovici 2025. godine, najavio je. U sklopu ITU mehanizma izdvojio je Obilaznicu Zvijezde, uređenje Kurelčeve ulice i Trga bana Jelačića, a pretpostavka je da bi javna nabava mogla krenuti već u travnju iduće godine. U planu je i Park Grabrik i prometnica Luščić, te pristupna prometnica Starom gradu Dubovcu.

Mandić se posebno osvrnuo i na komunalnu i društvenu svakodnevicu, te naveo kako će poseban program kojeg su imali u ovoj godini i kojeg će nastaviti i u idućoj, održavanje 45 dječjih igrališta, dodatno će uložiti napor i sredstva za održavanje i malčiranje poljskih puteva i kanala, cilj im je dalje podizati kvalitetu javnog gradskog prijevoza i drugo.

Vezano uz Socijalni program, prvi čovjek našeg grada rekao je kako je on nešto veći u odnosu na ovu godinu. Izdvojio je novi program, a radi se o sufinanciranju pristupačnosti višestambenim zgradama kako bi se osigurala pristupačnost ne samo za invalide nego i za dječja kolica, odnosno obitelji s malom djecom. Za sport je iznos povećan oko 200 tisuća eura, a povećana su sredstva i za kulturu.

Govoreći o manifestacijama naglasio je kako su proteklih godina preko njih podigli vidljivost grada, te im se otvorila i mogućnost održavanja Porina u Karlovcu iduće godine.

-Definitivno smo na toj razini otišli dva, tri koraka naprijed i držim da će i ta manifestacija koju će Grad financirati pridonijeti upravo toj vidljivosti i svemu što u Karlovcu imamo, poručio je Mandić.

Istaknuo je i kako su među projektima s državne razine koje su tražili i na kojima inzistiraju su ili u proračunu ili u projekcijama za naredne godine i most Banija, Sustav obrane od poplava je financijski zatvoren u potpunosti, a u 2025. godini je predviđen i projekt drugog kolosjeka za što su osigurana sredstva.

-Proračun za 2025. godinu i što se tiče nas s lokalne razine i s nacionalne razine je na tragu svih naših nastojanja proteklih godina, a to je da razvijamo Karlovac, da osiguravamo što bolji komunalni i društveni standard, zaključio je Mandić.

Zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić osvrnula se na nastavak projekta javne rasvjete u smislu rekonstrukcije, nadogradnje i izgradnje.

-U tijeku je rekonstrukcija postojećih rasvjetnih tijela, konkretno mislim na stupove, ne na lampe kao rasvjetna tijela i to će se realizirati unutar postojećeg projekta koji je u tijeku, a nakon čega slijedi nadogradnja s rasvjetnim tijelim  i dodatna signalizacija i regulaciju na pojedinim prostorima i područjima, kazala je. Navela je i kako je u tijeku javno savjetovanje na plan rasvjete te pozvala sve građane da se uključe s prijedlozima, a uslijedit će i javno predstavljanje.

Fočić je naglasila i kako je u proračunu za iduću godinu osigurano 1,5 milijuna eura za uređenje pothodnika.

-Vjerujemo da ćemo u 2025. godini započeti s radovima i možda ih čak i završiti. U pothodniku planiramo urediti pješački dio u cijelosti prilaze, ulaze, stepenice, prilagoditi ga osobama s invaliditetom, a kružni dio u sredini namjera nam je osposobiti ga i pružiti građanima kvalitetan prilaz i omogućiti da na jednom prostoru dobiju sve potrebne informacije bilo da se radi o računu za vodu, računu za grijanje, o komunalnoj naknadi i ostalom.