Trenutno zaštitne medicinske opreme ima dovoljno i u skladištima Civilne zaštite formirana je zaliha dostatna za mogući drugi val

Dr. Grba Bujević: Županijski stožer civilne zaštite odradio je izvrstan posao

VIŠE IZ RUBRIKE

    Pomoćnik ministra unutarnjih poslova i zamjenik načelnika Nacionalnog stožera civilne zaštite Damir Trut sa suradnicima i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva dr. Maja Grba Bujević danas su posjetili Karlovačku županiju. Sa županom Damirom Jelićem i članovima županijskog Stožera razgovarali su o funkcioniranju Stožera tijekom koronakrize, pripremi predstojeće turističke sezone te protupožarne sezone na Jadranu.

    Župan Jelić je sumirajući sve ono što je iza nas kazao.

    -Odašiljem zahvalu svima i ističem tri točke našega rada koji je bio vezan uz pandemiju. Prva točka bila je 7. ožujka, kada je izvršen preustroj našeg Stožera i osnovan ekspertni tim. Naime, u to vrijeme smo bili u Žakanju na Stožeru jer je situacija  u Metliki bila poprilično neugodna i na neki način je izmicala kontroli. Tu smo reorganizirali naš stari Stožer koji je bio „poplavnog“ tipa i odmah  osnovali ekspertni tim. Pokazalo se da je to, ne samo podrška ljudima na terenu, nego čitava jedna organizacija koja se naslanjala na nešto što se s nacionalne razine sugeriralo i puno ranije. Druga bitna stvar koja je bila specifična u RH dogodila se odmah nakon Uskrsa, a to je situacija kada je jedna osoba iz Stožera bila pozitivna. Cijela ekipa Stožera tada je ispala iz kombinacije i otišla u samoizolaciju. Pokazalo se zapravo da smo iznimno jaki i dobro organizirani jer je hokejaškom logikom cijela druga ekipa ušla te nije bilo nikakvih problema u  organizacijskom radu Stožera. Jedinstvena je to stvar u Hrvatskoj i to zaista govori o jednoj iznimnoj organiziranosti. Treća zadnja i bitna točka koju bih htio naglasiti je ta  da je rad Stožera pratila Karlovačka županija kao institucija, tako da smo ušli u rebalans proračuna. Zajedno s Općinama i Gradovima prikupili  smo 4 milijuna kuna kojima su kupljena sredstva za borbu protiv pandemije, bez obzira na nacionalnu razinu koja se pokazala i dostatnom. S druge strane 2 milijuna kuna smo odvojili za gospodarstvo i 4 milijuna kuna za dječji doplatak. To je jednako tako u Hrvatskoj jedinstvena kategorija gdje smo u konačnici i od naših plaća izdvojili ta sredstva. Smatramo da je to jedna odluka koja je visoko moralno utemeljena, naveo je župan Jelić i nastavio.

    -Pred nama je turistička sezona za koju vjerujemo da će se vratiti i u srce Hrvatske u našu županiju, a to su opet novi izazovi. I ovom prilikom zahvaljujem Nacionalnom stožeru koji nas je ne samo pratio, nego u mnogim stvarima i bio ispred nas te sugerirao da ne napravimo određene pogreške. Najbitnija je ipak zahvala građanima i građankama Karlovačke županije na silnoj disciplini, zaključio je župan.

    Epidemiološka situacija u Hrvatskoj i danas je izvanredna, nema novooboljelih ni umrlih, rekla je ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva dr. Maja Grba Bujević i dodala.

    -Prema našem mišljenju i iskustvu u radu s nacionalne razine,  Županijski stožer civilne zaštite odradio je izvrstan posao. Bili smo u stalnoj komunikaciji, razmjenjivali smo naša iskustva što s nacionalne, a što s lokalne razine; često puta su s lokalne razine dolazili izvanredni prijedlozi koju smo mi gledali da ih provedemo kroz nacionalnu razinu za sve županije. Posebna pohvala ide naravno zdravstvenim radnicima u Karlovačkoj županiji. Ne smijemo također zaboraviti da smo sačuvali Dom umirovljenika „Sveti Antun“, ali i ostale domove u našoj županiji. Veliki dio posla upravo su odradili radnici karlovačkog Doma te upućujem iskrene čestitke i  njima.

    Pomoćnik ministra unutarnjih poslova i zamjenik načelnika Nacionalnog stožera civilne zaštite Damir Trut prenio je pohvale  kako osobno u svoje ime , tako i u ime načelnika Nacionalnog stožera Davora Božinovića svim djelatnicima županijskog Stožera, ali isto tako i svim snagama Civilne zaštite te zdravstvenim djelatnicima.

    -Veliki je to sustav na razini države sa 560 stožera, 18 tisuća ljudi u Civilnoj zaštiti, u dnevnoj aktivnosti nekoliko desetina tisuća zdravstvenih djelatnika, policijskih službenika itd. Na razini Karlovačke županije to su 23 lokalna stožera sa 225 članova, preko 680 pripadnika Civilne zaštite, te brojno zdravstveno osoblje. Sve one aktivnosti koje su bile nalagane s razine Nacionalnog stožera bile su izvršene. Podijelili su više od 2 milijuna različite zaštitne opreme, samo maski 1,2 milijuna, a Županija je i sama nabavljala dio opreme. Opreme sada ima; ima je u skladištima, u Ravnateljstvu, skladištima različitih organizacija i mislim da smo spremni za drugi val ako će doći, rekao je Trut.

    Odgovarajući na pitanje  o tome hoće li biti drugog vala COVID-a, dr. Grba Bujević je kazala.

    -Ne mogu reći da ga neće biti jer se bavim jednim sasvim drugim dijelom medicine. Trebamo i dalje svi biti pažljivi, trebamo se svi držati mjera, iako  smo se sad malo opustili. Virusa se još nismo riješili, što je vidljivo i u situaciji u zemljama koje su blizu nas. Trebamo se pridržavati svih propisanih epidemioloških mjera   jer će nas to dovesti u bolju poziciju za mogući odgovor na drugi val, ukoliko tog drugog vala bude. Jako se nadamo da drugog vala neće biti, ali za njega moramo biti spremni. Stoga smo već u protekla tri tjedna puno puta kao ekspertna skupina Ministarstva zdravstva, razgovarali o mogućnostima našeg odgovora na drugi val. Ako drugog vala bude, mi ćemo za njega biti spremni zato što želimo da sigurnost naših građana bude prije svega. Isto tako smo se pripremili za turističku sezonu, u slučaju da se netko razboli na obali. Te mjere ćemo predstaviti za nekoliko dana, tako da svi znaju što im je za činiti u slučaju da netko od turista bude COVID pozitivan. Ne trebamo se bojati drugog vala, sada znamo puno više nego što smo znali na početku. Po svim i horizontalnim i vertikalnim dijelovima sustava, dogodila se jedna sinergija koja je izvrsna. Zaštitne opreme imamo, znamo kako i ako drugog vala bude, to ćemo primijeniti, poručila je dr. Grba Bujević i zaključila.

    -Još se nisu stekli uvjeti da se proglasi kraj epidemije. Kao što smo sve mjere promišljali i donosili na vrijeme, nećemo se žuriti. S obzirom na epidemiološku sliku ćemo vidjeti i sagledati stanje. Kako struka kaže mi ćemo se po tome ravnati, a dolaskom turista moramo biti posebno oprezni. Ako se pojavi bilo kakvo malo žarište; mi ćemo promptno reagirati i odrediti sve ono što treba epidemiološki da zaštitimo ostali dio naših ljudi, turista i u konačnici turističku sezonu.

    Trenutno zaštitne medicinske opreme ima dovoljno i u skladištima Civilne zaštite formirana je zaliha dostatna za mogući drugi val.

    Foto: Igor Čepurkovski