Za sljedeći tjedan predviđeno je 2.200 doza cjepiva
Do danas u Karlovačku županiju stiglo 6.375 doza cjepiva, sve veći interes za cijepljenje
VIŠE IZ RUBRIKE
Koliko je procijepljeno stanovništva Karlovačke županije protiv covida, koliko je doza cjepiva do sada došlo u županiju, i koliko će doza još doći bilo je jedno od pitanja na današnjem aktualnom satu uoči sjednice Županijske skupštine koje je postavila HDZ-ova vijećnica Mirjana Pogačić.
Epidemiologinja Biserka Hranilović podsjetila je kako je prvo cijepljenje započelo 27. prosinca, te naglasila kako je zaključno s današnjim danom u županijski Zavod za javno zdravstvo pristiglo 6.375 doza cjepiva koje su distribuirali prema cjepiteljima.
Najviše je pristiglo od proizvođača Pfizer, 4.075, AstraZenece 2.000 i od Moderne 300 doza.
Istaknula je kako je prva faza koja ja obuhvaćala primarno cijepljenje po prioritetnim skupinama, tu su prije svega bili uključeni domovi u sustavu socijalne skrbi, domovi umirovljenika, zdravstveni djelatnici koji su bili u kontaktu s pacijentima oboljelim od covida, a nakon toga i drugi zdravstveni djelatnici, pri kraju i započela je druga faza sa distribucijom cjepiva u ordinacije liječnika opće medicine.
Naglasila je kako nisu zadovoljni sa količinom cjepiva koju dobivaju.
-Mi ne možemo utjecati na količine cjepiva niti ga možemo naručiti, ono se po određenom ključu distribuira po županijskim zavodima, izjavila je dodavši kako se svakog dana povećava zainteresiranost stanovnika i zaposlenih u zdravstvu za cijepljenje, kazala je.
Rekla je i kako se nada da će se u sljedećem razdoblju količine cjepiva povećavati. Što se tiče sljedećeg tjedna, predviđeno je 800 doza AstraZeneke, 500 doza cjepiva Moderne i 660 doza Pfizera i nešto cjepiva iz Zagreba, odnosno ukupno 2.200 doza.
-Vjerujte da nama u Zavodu za javno zdravstvo nije jednostavno podijeliti to cjepivo, svatko u ordinaciji želi procijepiti svoje pacijente pa pokušavamo naći najbolji model procjepljivanja s obzirom na količine cjepiva. Smatramo da će upravo organizacija cijepljenja i u ordinacijama i na punktovima koji će se organizirati, biti model kako će se dalje nastaviti cijepljenje u Karlovačkoj županiji, poručila je Hranilović.
U Karlovačkoj županiji preliminarno utvrđena šteta od potresa iznosi 170 milijuna kuna
Nezavisnog vijećnika Marinka Marinovića između ostalog zanimala je situacija nakon potresa u Karlovačkoj županiji, odnosno koliko je prijavljeno oštećenih objekata, te što se poduzelo vezano uz pomoć gradu Karlovcu, te općinama Lasinji i Vojniću gdje ima dosta oštećenja.
Županica Martina Furdek Hajdin rekla je kako imaju evidentiranih 1.560 oštećenih objekata, a najviše ih je na području grada Karlovca, oko 950.
Naglasila je kako je 11 jedinica lokalne samouprave podnijelo zahtjeve za proglašenjem prirodne nepogode što je Karlovačka županija i učinila.
-Prema prvom preliminarnom pregledu, utvrđena je šteta u iznosu od 170 milijuna kuna, a do kraja ožujka ćemo imati preciznije utvrđenu štetu, izjavila je Furdek Hajdin.
Podsjetila je kako je Karlovačka županija od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dobila pet milijuna kuna.
-Tu smo u suradnji sa svim predstavnicima jedinica lokalne samouprave napravili ključ preraspodjele tako da je Gradu Karlovcu odobreno 2,2 milijuna kuna, općini Lasinja 500 tisuća kuna, a općini Vojnić 250 tisuća kuna. To su prva financijska sredstva koja se mogu koristiti za hitne mjere sanacije, za rad statičara, timova i operativnih snaga na terenu, istaknula je između ostalog županica.
Projekti vezani uz demografsku obnovu vrijedni gotovo 600 milijuna kuna
Vijećnika HDZ-a, Ivicu Medveda zanimalo je što Karlovačka županija čini po pitanju demografske obnove.
Zamjenica županice, Vesna Hajsan Dolinar rekla je kako su kroz ove četiri godine jedinstvenim modelom u Hrvatskoj otvorili devet dodatnih vrtića, te nakon što je 2017. godine u ruralnom području bilo samo pet općina koje su imale vrtić, danas ih ima 14 otvorenih.
Povećali su i rodiljne naknade s 1.500 kuna na 2.000 kuna po rođenom djetetu, a nakon usvojenog proračuna za ovu godinu, kako je navela, milijun kuna osigurano je za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji.
-I to ne samo na ruralnom području Karlovačke županije indeksa razvijenosti od 1 do 4, nego je programom obuhvaćeno i doseljavanje mladih obitelji s područja Hrvatske, odnosno s područja Europske unije gdje se takav dolazak na ruralno područje dodatno boduje. Program je namijenjen mladima u smislu kupovine kuća na ruralnom području, dogradnju ili za izgradnju obiteljskih kuća gdje je predviđeno 100 tisuća kuna po prijavitelju, odnosno 80 tisuća kuna za kupnju ili dogradnju. Iskreno se nadam da tih milijun kuna neće biti dostatno i da ćemo na prvom sljedećem rebalansu kada ugovori budu u fazi potpisivanja trebati tu poziciju i povećavati, poručila je pobrojavajući projekte vezane uz demografsku obnovu između ostalog Hajsan Dolinar.
Zaključila je kako su projekti vezani uz demografsku obnovu koji su odrađeni u ovom mandatu vrijedni gotovo 600 milijuna kuna, pri čemu ih je 70 posto završeno ili je fazi izrade, a 30 posto je prijavljeno ili na mehanizam za oporavak i otpornost, odnosno za novu financijsku perspektivu.
Foto: (sl)