Usprkos svim problemima i nedaćama kojima je danas obrtništvo izloženo siguran sam da ima svjetlu budućnost, poručio je Stanković
Darko Stanković: „Obrtnici Karlovačke županije danas posluju u znatno otežanim uvjetima u odnosu na prijašnje godine“
VIŠE IZ RUBRIKE
O trenutnoj situaciji u obrtništvu na području Karlovačke županije, o tome kako koronakriza utječe na njihovo djelovanje i mjerama koje se poduzimaju, o nedostatku radne snage, poticajima, članarinama u HOK-u i drugim aktualnostima razgovarali smo s Darkom Stankovićem, predsjednikom Obrtničke komore Karlovačke županije.
-Obrtnici Karlovačke županije, danas, u ovo vrijeme koronakrize, posluju u znatno otežanim uvjetima u odnosu na godine prije. Nije to neka novost za ove nenormalne uvjete, kada ne znate šta vas čeka sljedeći dan, hoće li vam doći djelatnici na posao, hoćete li i sami sutra biti u mogućnosti raditi ili ćete biti „pozitivni“. Teško je organizirati posao, ispuniti ugovorene obveze, a djelatnici ne dođu na posao. Obrtnicima nije nikada bilo lako te i danas to proživljavaju jako teško. Dijelu obrtnika koji radi u uslužnim djelatnostima, rad je onemogućen odlukama nacionalnog Stožera civilne zaštite. Bojim se da, nažalost, jedan dio obrtnika neće moći izdržati jer im je posao, promet, pao ispod ekonomske isplativosti, a režijski troškovi ili hladni pogon ima svoju cijenu.
Zbog tako teške situacije Upravni odbor HOK-e donio je odluku da se svi obrtnici u Hrvatskoj oslobode plaćanja komorskog doprinosa za drugi kvartal 2020. godine. Također, kada pogledamo unatrag, Grad Karlovac je prošle godine svim obrtnicima dao određene benefite koji im olakšavaju poslovanje koji su u ingerenciji Grada.
Kako je na ionako tešku situaciju došao i potres, obrtnici karlovačke Županije su izdvojili određena financijska sredstva za pomoć nastradalima, a također su svojem kolegi obrtniku iz Siska kupili kontejner za skladištenje opreme iz njegove porušene radionice, a Ceh frizera i kozmetičara grada Karlovca donirao je Srednjoj strukovnoj školi u Sisku dio opreme i sredstava za potrebe obrazovanja učenika u praktičnoj nastavi, ističe Stanković.
„Usprkos teškoj situaciji broj obrta se povećava“
Napominje i kako se usprkos tako teškoj situaciji u 2020. godini broj obrtnika povećao.
-Tako smo na razini Hrvatske krajem 2020. godine imali 90.968 obrta, a u Karlovačkoj županiji na kraju iste godine 1.969 aktivnih obrta što je za 39 obrta više nego na kraju 2019. godine. Taj trend se nastavlja i u ovoj godini jer smo sa krajem veljače brojili još osam obrta više. U gradu Karlovcu je sa 31. prosincem 2019. godine bilo 870 obrta, krajem 2020. godine 877 obrta, a 28. veljače 2021. godine 882 obrta, ističe.
Dodaje kako je kronični problem obrtništva, a i ukupnog gospodarstva nedostatak radne snage u gotovo svim strukama.
-Tu se također osjeća nedostatak mladih obrtnika, jer se rijetko uhvate u rizik početka zasnivanja obrta, a kada se odluče slabo se informiraju o svim mogućnostima koje im se nude. Htio bih naglasiti da je obrt, jedini organizacijski oblik poslovanja u Hrvatskoj koji može mijenjati svoj porezni status. Jednom kada registrirate obrt možete izabrati i način oporezivanja (paušalno oporezivanje, plaćanje poreza na dohodak ili plaćanje poreza na dobit). Ukoliko krenete sa jednim načinom oporezivanja, a naknadno zbog razvoja poslovne situacije uočite da bi vam drugi način oporezivanja bio povoljniji, tada početkom iduće poslovne godine možete vrlo jednostavno promijeniti način oporezivanja. Informativni kalkulator „Dobro je biti obrtnik“ može se pronaći na web stranicama Hrvatske obrtničke komore.
Kroz projekt HOK Obrtnik plus, komora potiče poduzetničko okruženje na način da su sklopljeni ugovori o bonusima za obrtnike koji žele koristiti usluge i proizvode po povlaštenim cijenama. Neki od partnera koji su uključeni u projekt su, INA, HEP Opskrba, Crodux, Narodne novine, Makromikro grupa itd. Sve ostale pojedinosti o svim partnerima u projektu i povoljnostima mogu se pronaći na web stranicama HOK-a.
Kako bi se olakšalo poslovanje svim novootvorenim obrtima, oslobođeni su plaćanja članarine prve dvije godine poslovanja.
HZZ također kroz razne projekte potiče otvaranje novih obrta (samozapošljavanje), a već otvorene obrte pri zapošljavanju osoba mlađih od 30 godina oslobađa dijela davanja iz osobnog dohotka, pojašnjava Stanković.
Govoreći o financijskom planu za ovu godinu, rekao je kako je to zapravo redizajnirani plan za 2020. godinu budući su izgubili cijelu 2020. godinu u ovoj koronakrizi.
Vezano uz Obrtnički sajam ističe kako se nadaju da će situacija ipak dopustiti da se on ove godine organizira, te kako su u svom financijskom planu predvidjeli sredstva za tu namjenu.
Nadalje, osvrćući se na strukovno obrazovanje, naglašava kako u okviru zadaća utvrđenih odredbama Zakona o obrtu, HOK skrbi o strukovnom obrazovanju.
-Niz zahtjeva i poboljšanja u strukovnom obrazovanju je u proceduri te očekujemo ove godine i konkretne zaključke, naglasio je.
„Bez Komore, obrtnici nemaju niti jednu relevantnu asocijaciju koja bi zastupala njihove interese“
Stanković se osvrnuo i na pitanje ukidanja obavezne članarine HOK-a koje se u posljednje vrijeme provlači po medijima i u Saboru.
-Smatramo da bi ukidanje obveznog članstva u HOK-u za obrtnike bilo samo kratkoročno financijsko rasterećenje. Dugoročno gledano, pokazalo bi se da bez Komore, obrtnici nemaju niti jednu relevantnu asocijaciju koja zastupa njihove interese pred tijelima vlasti, prati propise i dostavlja primjedbe i prijedloge na zakonska i podzakonska rješenja važna za gospodarstvo, pa tako i obrtništvo. Kroz javne ovlasti u području redovnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, Komora kontinuirano sudjeluje u promicanju povezivanja obrazovnog sustava s potrebama gospodarstva. Radi na poboljšanju kvalitete obrazovanja za obrtnička zanimanja, njihovom usklađivanju sa suvremenim zahtjevima poslodavaca u pogledu novih kadrova i zanimanja. Kroz projekt Obrtnik plus i korištenje niza pogodnosti na proizvode i usluge partnera HOK-a, obrtnici mogu ostvariti direktnu financijsku korist znatno veću od godišnje članarine komorskom sustavu.
Glavni pravci djelovanja područnih obrtničkih komora orijentirani su na savjetodavnu ulogu Komore, informiranje obrtnika, aktivnosti vezane uz strukovno obrazovanje, promociju obrtništva putem sajmova i drugih aktivnosti, te aktivnosti cehova pri rješavanju problema u poslovanju obrtnika pojedinih struka.
Poseban naglasak je na provođenju javnih ovlasti HOK-a, a to su provođenje majstorskih ispita, ispita o stručnoj osposobljenosti, te licenciranje radionica za prijem naučnika.
Kroz suradnju područnih komora s županijama, gradovima i općinama te tijelima vlasti na lokalnoj razini ostvaruju se interesi članstva karakteristični za određeno područje.
Iz svega navedenog se može zaključiti da komorski sustav ima svoju funkciju koja je daleko složenija i kvalitetnija od onoga što se na temelju paušalnog ocjenjivanja i zlonamjernih primjedbi pojedinaca provlači kroz medije. Svako djelovanje na poboljšanju organizacije sustava i proširenja njegova djelovanja u korist članstva, poželjno je i uvijek dobro došlo, poručio je Stanković.
Na kraju je zaključio kako je usprkos svim problemima i nedaćama kojima je danas obrtništvo izloženo siguran da ono ima svjetlu budućnost.