Kino Edison domaćin značajne filmske manifestacije
Dani hrvatskog filma dolaze u Karlovac
VIŠE IZ RUBRIKE
Karlovac i Kino Edison od 17. do 20. listopada bit će domaćini 33. Dana hrvatskog filma. Prvi put se ova manifestacija organizira izvan Zagreba, a program je u Edisonu predstavljen danas. Pozdravne govore uputili su ravnatelj Kina Edison Ivan Gojmerac i pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Grada Karlovca Dijana Kujinek.
Dani hrvatskog filma (DHF) među najznačajnijim su manifestacijama koje predstavljaju aktualnu domaću produkciju svih rodova, s posebnim naglaskom na kratki i srednji metar. U natjecateljskom programu bit će zastupljena igrana, eksperimentalna, dokumentarna, animirana i namjenska djela probrana kroz transparentni, stručni i kolektivni selekcijski proces te raspoređena u tematske slotove.
- Rekao bih da je kvaliteta iznadprosječna i da će neki od odabranih filmova sigurno postati moderni klasici. Imamo za hvaliti tome što su naši filmaši u zadnje dvije godine radili izvanredne filmove, ali dijelom imamo i za hvaliti tome što je selekcija bila kompetentna i -profesionalna, izjavio je umjetnički ravnatelj Silvestar Mileta.
Od ukupno 175 prijavljenih filmova, u Natjecateljski program odabrano ih je 39, od čega je 8 animiranih, 12 dokumentarnih, 7 kratkometražnih i srednjometražnih igranih, 7 eksperimentalnih i 5 namjenskih filmova. Među odabranim je filmovima veći broj onih koji su se već istakli festivalskim uspjesima; Čovjek koji nije mogao šutjeti Nebojše Slijepčevića, dobitnik Zlatne Palme u Cannesu, već dobrano opjevani i nagrađivani El Shatt Ivana Ramljaka, Animafestov laureat Žarko razmazit ćeš dite Veljka i Milivoja Popovića, Naša djeca Silvestra Kolbasa (nagrade za režiju i montažu u Puli) ili Što da se radi? Gorana Devića, te Radije bih bila kamen Ane Hušman, Obiteljski portret Lee Vidaković i drugi.
-Dani hrvatskog filma zapravo jest manifestacija koja je svojevrsni godišnji pregled filmske produkcije u Hrvatskoj. Tu su svakako svoje mjesto morali naći laureati, bilo na domaćim festivalima, bilo na internacionalnim, europskim, dodaje Jelena Pašić, članica selekcijske komisije.
Brod Elvisa Lenića dodatno podcrtava ovogodišnje snažno prisutne teme rada, radništva, kolektiva i (izgubljene) utopije, kao i Zemlja za nas Karle Crnčević i Motel Filipa Mojzeša. U kratkoj dokumentaristici posebno je uspio spoj forme i sadržaja Valerije Sare Jurinčić, dok 1001 noć Ree Rajčić, Espi Ivana Grgura, Oda Mije Maros Živković i U tranzitu Lucije Brkić variraju između dirljivog i potresnog, duhovitog i ranjivog. I u off programu Trendovi prikazat će se vrhunski filmovi: Cijeli dan nisam stala (r. Klara Berdais), Skoro smo se čule (r. Sanja Merćep), Žena kuća (r. Ivana Ognjanovac), Šta je slađe od janjetine (r. Jakov Torić), Ljeto iz nas (r. Mia Bujan, Dorotea Ilečić Sever).
Inovativnost, edukacija, zabava i doživljaj glavne su odrednice popratnog programa čija je svrha omogućiti posjetiteljima dodatna znanja i vještine vezane uz industriju, prenijeti uspješne priče koje inspiriraju na umjetnički i/ili poslovni iskorak te približiti kulturu lokalne zajednice. Neki od formata popratnog programa uključuju projekcije ''Iz arhivskih riznica'', što uključuje projekciju filmova Vatroslava Mimice, Branka Marjanovića i novi život starih majstora koje predstavlja Hrvatski filmski savez, zatim retrospektivu hrvatske VR animacije i kratku retrospektivu Nebojše Slijepčevića, posebnu projekciju kratkih filmova Dalibora Barića, produkcijske analize iz perspektiva filmskog snimanja, zvuka na filmu i filmske montaže, okrugli stol o vidljivosti domaće kratkometražne produkcije, ''filmske klubove'' u kojima se publika susreće s filmskim kritičarima te prijepodnevne projekcije i radionice prilagođene mlađoj publici kao i inkluzivni program Film svima.
-Kad smo konkretno poslali poziv za mlađe osnovnoškolce za novu hrvatsku animaciju i Videobox za srednje škole, dakle, za izbor filmova i selekcije da nam se pridruže, dobili smo odmah odgovore od svih učitelja, nastavnika i profesora i imat ćemo popunjenu našu veliku dvoranu, kaže Lana Dojčinović Matovina, producentica festivala.
Dvije višenamjenske dvorane i brojni prateći prostori Kina Edison omogućit će pritom dinamični paralelizam projekcijskog, diskurzivnog, izložbenog i profesionalnog programa. Stoga će i dio programa ovogodišnjih Dana hrvatskog filma bit zabavnog karaktera (filmski kviz, tri koncerta) s ciljem umrežavanja, kao i tematskih sadržaja poput edukativne ''filmske šetnje'', ali i virtualne šetnje.
Profesionalci filmske industrije i publika moći će iskoristiti sve mogućnosti povezivanja, educiranja, uranjanja u službenu selekciju te potpunog doživljaja festivala sa svim njegovim sadržajima. Svrha je da se filmska i zainteresirana javnost povežu i osnaže, a tome će doprinijeti i besplatni prijevoz iz Zagreba te neformalni Q&A segmenti ('kava s autorima').
Filmovi u konkurenciji natječu se za festivalske nagrade, a to su nagrade Velikog žirija (Grand Prix te one za režiju, scenarij, fotografiju, montažu, glazbu i oblikovanje zvuka, uz mogućnost dodjele priznanja za specijalni umjetnički doprinos u poljima scenografije, kostimografije, maske, specijalnih i vizualnih efekata te glume), zatim nagrada „Jelena Rajković“ DHFR-a namijenjena redateljima do 30 godina starosti, nagrada Glasa koncila „Zlatna uljanica“ te Nagrada za etiku i ljudska prava.
Ulaz na sve projekcije i događanja 33. Dana hrvatskog filma bit će besplatan.
Raspored i detalji programa na mrežnim stranicama: www.dhf.hr