Boljar: "Cijeli projekt razvoja grada pada u vodu ako se ne provede izmuljivanje Mrežnice"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Aktivnosti koje su u tijeku na izmuljivanju rijeke Mrežnice bila je tema današnje konferencije za novinare dugoreškog gradonačelnika Tomislava Boljara.

    Planirani zahvat izmuljivanja je od brane do gradskog kupališta, odnosno do vatrogasnog doma.

    -Građani Duge Rese, njih 99 posto podržavaju ovo izmuljivanje i Hrvatske vode apeliraju na zdrav razum da im se dozvoli i neograničava ih u radu, jer ukoliko im se neće dozvoliti da provedu izmuljivanje do prave dubine, ono će se obavit samo površinski, a to nije pravi efekt. Hoće li nekoliko osoba koje to koriste u neke privatne svrhe ili u nešto drugo biti dovoljno glasne i jake da zaustave potrebe društva?, pitao je Boljar.

    -Radi se o oko 100 tisuća kvadrata površine. Rijeka je do kraja zarasla i praktički imamo baru u centru grada i nije za nikakvu upotrebu, izuzetno je kontaminirana travom i raslinjem. Imamo dvije obale rijeke Mrežnice koje više ne možete preplivati i to izmuljivanje je nužno, pojasnio je.

    Da bi se napravilo kvalitetno izmuljivanje mora se skinuti dio dna, odnosno ispustiti vodostaj.

    -Hrvatske vode bi sada očistile jedan dio, taj dio mulja iznijele na obalu, a nakon procjeđivanja dodatno bi još ispustili vodu, a istovremeno mulj odvezli na deponiju koje je Grad osigurao. Imali smo plutajuća kupališta na Mrežnici prije 100 godina, a koja želimo i sada napraviti. To je priča Vodenog grada. Smatramo ovih deset hektara u centru grada poslovnom zonom i to je savršeno mjesto za Vodeni grad. Htjeli bismo tu površinu staviti u turističku i gospodarsku zonu. Na tih 100 tisuća kvadrata imali bi sunčališta, kupališta, kafiće, šetnice, plutajuće objekte, restorane na vode, prostore za uživanje, noćni život…To je nešto što je vrlo izvedivo i što godinama već planiramo. Ne možemo pristupiti projektu Vodenog grada koji je procijenjen na 13 milijuna kuna i za kojeg je napravljen idejni projekt, ako se ne napravi izmuljivanje. Ili ćemo imati baru u centru grada, ili život koji će praktički hraniti grad Dugu Resu. Prijavili smo i sanaciju babica i izgradnju šetničkog mosta s jednom rampom koja se spušta na Mrežnicu gdje je terasa, sunčalište i drugo. Cijeli projekt razvoja grada pada u vodu, ako se ne provede izmuljivanje, kategoričan je Boljar.

    Pojedinicima koji se protive izmuljivanju ovim putem uputio je apel ispred Grada Duge Rese i Hrvatskih voda.

    -Prestanite neargumentirano kontaminirati javni i medijski prostor, odnosno molim vas nemojte sabotirati projekt izmuljivanja rijeke Mrežnice, jer ćemo zakočiti razvoj grada, poručio je Boljar, zahvalivši svima koji su zaslužni da se s izmuljivanjem krene,te naglasivši kako ga sada „određeni, neodgovorni pojedinci stavljaju pod veliki upitnik“.

    -Struka je odradila sve potrebne pripreme. Da i nema razvojne komponenete grada i projekta Vodenog grada kao iskoraka grada na život na vodi, nakon izmuljivanja imat ćemo rijeku u kojoj ćemo se moći kupati i koristiti ju, naglasio je.

    Pročelnik Mladen Rakočević rekao je kako će se pijesak odlagati na pripremljen deponij s Hrvatskim vodama u naselju Varoš. Dodao je i kako Hrvatske vode su spustile vodostaj Mrežnice za 1,5 metara, a nakon toga mogao bi biti spušten za još pola metra kako bi se nanos mogao što lakševaditi. Krenulo bi se s desnom obalom Mrežnice u naselju Tušmer, a na proljeće bi se nastavilo s lijeve strane. Prva faza je desna obala, pripreme su u tijeku, a samo izmuljivanje trebalo bi početi idući tjedan. Količine mulja koji bi bio izvađen  procjenjuju se na oko 200 do 300 tisuća "kubika".