Razgovor: ravnateljica SUVAG-a, Vesna Pavlačić

Apel roditeljima - čitajte djeci i pričajte s njima od najranije dobi

VIŠE IZ RUBRIKE

Trenutno u terapiji imamo oko 550 pacijenata, što je velika brojka i logopedi su preopterećeni, jer nas fali, kaže Pavlačić

Karlovačka Poliklinika SUVAG koja pomaže kod poremećaja govora i jezika prvenstveno kod djece, tek je jedna od tri takve ustanove u Hrvatskoj. Ne čudi stoga da je rade s velikim brojem pacijenata ne samo iz naše županije. Koliko su danas prisutni problemi kod djece, kako prepoznati problem i kad se obratiti za pomoć  emisiji Aktualno na našem radiju govorila je ravnateljica SUVAG-a, Vesna Pavlačić.

Predstavite nam malo Polikliniku SUVAG, čime se bavite i koliko dugo djelujete?

- Za početak da napomenem da smo mi jedna od tri SUVAG poliklinike u Hrvatskoj. Uz našu karlovačku tu su poliklinike i Osijeku i Zagrebu. To je zdravstvena ustanova na sekundarnoj razini, dakle nama se dolazi sa uputnicom. Radimo sa svim komunikacijskim govorno - jezičnim i poremećajima glasa, od ranog djetinjstva do starije dobi.

Koliko dugo djelujete?

- Novi SUVAG djeluje od 2001. godine, prije je bio centar Slava Raškaj, pa smo bili centar SUVAG u  Šebetićevoj, međutim nismo slijednici te ustanove, jer je bio prekid rada. Ovo je baš poliklinika SUVAG.

Pokrivate dosta široko područje, a rekli ste da postoje samo tri takve ustanove, recite nam malo o tome.

- Tako je, postoje samo tri ustanove tog ranga, no logopeda ima u domovima zdravlja i nekim bolnicama. Kod nas dolaze pacijenti iz kompletne Karlovačke županije i rubnih područja susjednih županija.

Možete li usporediti situaciju sa govornim poremećajima danas u odnosu na vrijeme kada ste Vi počeli raditi?

- Davno sam počela raditi. Tada nije bilo toliko djece sa teškoćama, pogotovo ne sa težim teškoćama. Mislim da je to povezano sa razvojem medicine. Danas se rađaju djeca čije trudnoće prije ne bi opstale, samim time imamo dosta visoko neurorizične djece. Ima dosta djece sa jezičnim poremećajima, koji su sada bolje prepoznati i roditelji se ranije javljaju. Nažalost, moram reći da djeca danas imaju slabiji razvoj jezika, je li tome razlog manje komunikacije s roditeljima i ostalom djecom, nisam sigurna, ali osobno vjerujem da je.

Koji su primarni razlozi poteškoća, kreće li to od obitelji?

- Obitelj je temelj svega. S djetetom treba komunicirati i razgovarati od najranije dobi. Danas ima dosta mikro obitelji, te naše mlade obitelji nemaju podršku i uzor starijih članova obitelji. U naše vrijeme su bake bile doma, te su mogle pričuvati djecu, danas one rade.

Kakva je situacija na našem području vezano za pravovremeno prepoznavanje poteškoća?

- U Karlovcu imamo odličnu suradnju s pedijatrima. To je važno jer oni vrlo rano prepoznaju poteškoće i nama šalju djecu, imamo i suradnju s patronažnom službom, a ona je jedina koja ulazi u obitelj već od najranije dobi. Tako da mogu reći da imamo veliku sreću što imamo tako dobru suradnju i zaista nam je to dobro posloženo. Uvijek postoji jedan mali dio djece koja dođu tek kod upisa u školu, no većina dođe na vrijeme.

Kakav je postupak kada se prepozna poteškoća?

- Kao što sam rekla, poteškoće najprije prepoznaju pedijatri, ali ponekad i roditelji vide da nešto nije uredu i traže pedijatre uputnicu da dođu k nama. Je li razlog motorički, senzorni ili slušni, dijete dođe i mi ga pokušamo opustiti i pomoći mu raznim vježbama. Najčešće nam dolaze djeca koja imaju problema s motorikom, dakle ili su previše napeta ili su preopušteni. Govor je sam po sebi fina motorika i zato je važno prepoznati razvoj grube motorike, no naši fizioterapeuti i kineziolozi prate i razvoj senzorne motorike. Dolaze nam stvarno svi uzrasti, ponekad i bebe od šest mjeseci.

Kada je najbolje obratiti vam se za pomoć ili mišljenje?

- Čim primijete ili sumnjaju, neka dođu. Roditelji nas mogu kontaktirati i telefonom na broj 047/617-152, ako im nešto nije jasno. Na preglede se naručuje, ali svi pregledi se obavljaju unutar mjesec dana, za terapije se malo duže čeka, jer primamo po prioritetima. Prioritet su uvijek mala djeca i oni ne čekaju.

Koliko u prosjeku traje terapija?

- Neki problemi će se riješiti vrlo brzo, za dva do tri mjeseca, no neke terapije nažalost traju i godinama. Da bi terapija bila uspješna i roditelji moraju surađivati s terapeutom i kod kuće odrađivati po uputama terapeuta. Trenutno u terapiji imamo oko 550 pacijenata, što je velika brojka i logopedi su preopterećeni, jer nas fali. Kolektiv smo koji ima dosta mladih žena i problem je što one odlaze na porodiljne dopuste, to je jako dobro, ali stalno moramo tražiti zamjene. Još uvijek imamo jako dobru situaciju, s obzirom da neke županije uopće nemaju logopeda, mi imamo 12 ugovorenih, što je lijepa brojka i može se kvalitetno raditi.

Surađujete li sa drugim ustanovama?

- Sa zagrebačkim SUVAG-om vrlo usko surađujemo. Surađujemo i sa karlovačkom bolnicom, od kuda nam ugovorom dolazi otorinolaringolog, prošle godine nam je dolazila i neuropedijatrica, koja je sad u mirovini pa dolazi iz mirovine. Sa Domom zdravlja isto dobro surađujemo i s njima provodimo i radionice za potporu dojenja.

Do kuda se stiglo sa uređenjem novog prostora i imate li u planu se još širiti?

- Prostor je uređen i kompletno je gotov i za sada nemamo planove za daljnja proširenja. Sada nam je u planu osposobiti EEG za neuropedijatrisku ordinaciju i onda će to biti to. Opreme i materijala imamo dovoljno. Moram se zahvaliti Županiji kao osnivaču, ona financira grupni rad djece te isplaćuje plaću dva naša djelatnika. Grad Karlovac nam također već četvrtu godinu za redom pomaže u nabavci  materijala za testiranje.

Koja bi bila Vaša poruka roditeljima?

- Neka promatraju svoje dijete i u prošloj emisiji, kada sam ovdje sudjelovala sam apelirala da čitaju djeci i pričaju s njima od najranije dobi.