"Od 26 financijskih pokazatelja, 24 su izrazito pozitivna; Karlovačka županija po ekonomičnosti na 4. mjestu, po plaćama na 5. mjestu u Hrvatskoj"

VIŠE IZ RUBRIKE

    O stanju u gospodarstvu u Karlovačkoj županiji raspravljalo se danas na sjednici Gospodarskog vijeća. Nakon godinu i pol dana analiziraju se podaci 2417 poduzetnika koji su predali svoje financijske rezultate.

    -Poduzetnici kažu da imamo relativno dobro poslovanje, nešto bolje od nacionalnog prosjeka. Bolje nego što smo se nadali. Svi gospodarski pokazatelji koje pratimo su narasli. Od ukupnog prihoda 4,5% do dobiti koja je rasla preko 35%, izvoz nam je 23% porastao 2020. godini u odnosu na godinu prije, bolji je i trgovinski saldo, prosječne plaće su narasle 4,5 %. Jedino što nas ne veseli je pad investicija od 10%, ali to se u pandemijskoj godini moglo očekivati, kazao je Zlatko Kuzman.

    Od 26 financijskih pokazatelja, 24 su izrazito pozitivna, dok dva vezana za obrtaj imovine su nešto lošija nego godinu dana prije. Karlovačka je županija po ekonomičnosti na 4. mjestu, a po plaćama na 5. mjestu u Hrvatskoj.

    -U usporedbi s drugim županijama, natprosječni smo s obzirom na broj stanovnika. Ova godina se nastavlja u sličnom tonu kao i prošla. Fiskalizacija nam govori da smo na 94% vrijednosti iz 2019. godine, iako je broj računa još uvijek skoro 20%  manji. Što se zaposlenosti tiče, tu smo izrazito zadovoljni. Imamo 1.175 zaposlenih više nego u isto doba prošle godine. Godine 2001. imali smo 16443 nezaposlene osobe, a danas je to oko 2800. Odlazak iz Karlovačke županije se prvi puta prošle godine okrenuo - vratilo se 189 ljudi više nego što je otišlo, dodao je Kuzman.

    Analiza Komore je pokazala kako se plaće pomalo popravljaju te da je ove godine u lipnju prosjek bio preko 6.900 kuna. No, problem poduzetnicima je poskupljenje sirovina i nedostatak radne snage.

    -Imamo osjećaj da sve poskupljuje, ali inflacija je 1,5 posto, a upravo to je mjerilo tih poskupljenja. Moguće je da će najesen biti također poskupljenja, ali i pojeftinjenja. Nema posebnih razloga za neke velike udare. Naravno da poduzetnici najviše brinu za poskupljenje svojih sirovina i usluga, ali nema naznaka i razloga da bi to nešto posebno eskaliralo. Sirovine su u ovo pandemijsko vrijeme zaista poskupjele na svjetskom tržištu - bakar je poskupio 35%, aluminij 37%, polimeri oko 50%, čelici 100%. Istina je da se vidi da se proizvodi polako vraćaju na cijene koje su nekada bile, ali to je veliko opterećenje. Teško je pronaći i kvalificirane radnike, iako su se plaće nešto popravile. U tom smislu i Komora organizira ovaj mjesec dva sajma vezano za strukovno obrazovanje, a uz to je i tradicionalna izložba inovacija što je osnova razvoja naših tvrtki.