Ovim programom potaknut će se izgradnja sveobuhvatnog sustava podrške osobama s invaliditetom u kriznim stanjima kako bi im se pružila prilagođena podrška na ravnopravnoj osnovi sa ostalim građanima

Počeo projekt „Pružanje podrške osobama s invaliditetom u stanjima ugroze i drugim kriznim stanjima“

VIŠE IZ RUBRIKE

    Započela je provedba trogodišnjeg programa Saveza udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije pod nazivom „Pružanje podrške osobama s invaliditetom u stanjima ugroze i drugim kriznim stanjima“.

    Kako je istaknula Blaženka Presečan, predsjednica navedenog Saveza, kroz ovaj program nastojat će određenim aktivnostima izgrađivati sustav cjelovite i sveobuhvatne potpore osobama s invaliditetom u stanjima ugroze i kriznim situacijama poput poplava, potresa i drugih.

    -Cilj nam je kroz program educirati osobe koje rade u žurnim službama koje prve pomažu u takvim situacijama kao što su vatrogasci, Crveni križ, policajci, Hitna medicinska pomoć i drugi o načinima pomoći osobama s različitim vrstama invaliditeta. Postoje četiri temeljne vrste invaliditeta i svaka od njih ima još neke svoje specifičnosti, istaknula je Presečan.

    Nadalje, cilj programa je i educirati i informirati i osobe s invaliditetom o vrstama ugroze i načinima samopomoći u kriznim situacijama, te tako kod njih povećati razinu sposobnosti i informiranosti za suočavanje sa kriznim stanjima, za sigurnu evakuaciju i postupanje u stanju prirodnih katastrofa.

    Također, predviđeno je i educiranje voditelja udruga osoba s invaliditetom koji će imati mrežu podataka i sve informacije o kriznom managmentu i kako raditi u tim situacijama.

    -U svakom slučaju želimo osobama s invaliditetom kroz projekt približiti i pomoći da dobiju sve informacije što je moguće objedinjenije na jednom mjestu o svim pravima i uslugama kako bi im se u takvim situacijama pomoglo  jednako kvalitetno i u potpunosti kao i svim ostalim građanima, poručila je Presečan.

    Zamjenica gradonačelnika Andreja Navijalić ispred Grada Karlovca koji je  partner na projektu istaknula je kvalitetnu i dobru suradnju sa Savezom osoba s invaliditetom Karlovačke županije.

    -Ovo je jedan u nizu projekata koje kao partner zajednički provodimo, slušajući njih i njihove potrebe i uvijek analizirajući stanje koje je na terenu kako bismo na najadekvatniji način odgovorili svim izazovima koji se nalaze pred osobama s invaliditetom, naglasila je Navijalić dodavši kako je upravo i ovaj projekt  rezultat te suradnje i uključivanja predstavnika osoba s invaliditetom.

    -U svim situacijama u kojima smo se našli, koje su rizične i krizne, pokazalo se da treba nastaviti jednu kvalitetnu edukaciju i suradnju jer kroz edukaciju osoba u žurnim službama koje trebaju pomoći osobama s invaliditetom, ali isto tako i samim osobama s invaliditetom, taj jedan sinergijski učinak može doprinijeti kvalitetnim reakcijama u situacijama koje su krizne, odnosno koje zahtijevaju brze i pravovremene reakcije. Znamo da je krizna situacija svaka za sebe posebna, da se treba prilagođavati trenutnoj situaciji, a kroz dodatne edukacije svi se osnažujemo da znamo kako i na koji način trebamo reagirati, izjavila je Navijalić.

    Najavila je i da će Grad Karlovac koji je sudjelovao u pripremi projekta, kroz rad djelatnika sudjelovati i u njegovoj realizaciji, a u tijeku projekta spremni su sudjelovati i ukoliko se pokaže potreba za određenim korekcijama, dodatnim edukacijama i aktivnostima...

    Program vrijedan 450 tisuća kuna financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a pored Grada Karlovca partneri na projektu su i gradovi Ozalj i Duga Resa.

    Foto: (ič)