HOK
Najistaknutijim obrtnicima prestižne nagrade - Statua i Plaketa „Zlatne ruke“ - među nagrađenima i Darko Šporčić iz Karlovca
VIŠE IZ RUBRIKE
Osim Šporčića u čitavoj Hrvatskoj ovom djelatnošću bavi se tek još jedan zagrebački obrtnik
Na svečanoj Akademiji Hrvatske obrtničke komore povodom obilježavanja Dana HOK-a dodijeljena su najviša priznanja Komore – Statua „Zlatne ruke“ s poveljom te Plaketa „Zlatne ruke“ s pisanim priznanjem. Ova priznanja dodjeljuju se obrtnicima za izniman dugogodišnji doprinos razvoju obrta i obrtničkih institucija.
Jedan od dobitnika Plakete „Zlatne ruke“ s pisanim priznanjem - na prijedlog Udruženja obrtnika grada Karlovca i Obrtničke komore Karlovačke županije - je Darko Šporčić, vlasnik Proizvodno trgovačkog obrta – kožna galanterija i kišobrani – ŠPORČIĆ iz Karlovca.
O obrtu:
Proizvodno trgovački obrt – kožna galanterija i kišobrani – ŠPORČIĆ započeo je s radom 1955. godine u Gundulićevoj 1 u Karlovcu, u zgradi poznatijoj kao Bundeshaus, a 1965. preseljen je na današnju adresu. Najdugovječniji je obrt u Radićevoj ulici, u staroj karlovačkoj jezgri.
Vlasnik ovog danas nadasve izumirućeg obrta je Karlovčanin Darko Šporčić, čiji je otac Slavko radnju otvorio još davne 1955. godine. Slavko je iz rodnog Zagorja u Kranju završio školu za kišobranara još i prije Drugog svjetskog rata te saznao kako u gradu na četiri rijeke traže upravo takve obrtnike. Od 1972. godine djelatnost je proširena i izradom i popravkom kožne galanterije pa obrt Šporčić tako ove godine slavi 70 godina neprekinutog rada, postavši već odavno dio gradske tradicije.
Kroz to vrijeme prvotna ponuda ručne izrade i popravaka kišobrana je nadopunjena bogatim izborom novih kvalitetnih kišobrana, štapova za hodanje te uglavnom unikatne kožne galanterije. Nekad je za obrtničkim proizvodima vladala potražnja i u neku ruku, imati torbicu ili kišobran ručno izrađen kod obrtnika, bila je stvar prestiža.
Ali i u današnjim vremenima kad su i poznati veliki proizvođači prisiljeni pratiti trendove, pa su dugovječnost i kvaliteta u drugom planu, u ovoj radnji se mogu kupiti i posebne vrste kišobrana - od onih ručne izrade do kišobrana s lampicom ili anti-vjetar kišobrana.
Uz posao, otac Slavko je bio aktivan i u obrtničkim institucijama te je tako bio izabran i u Sabor kao predstavnik svih zanatlija Hrvatske u mandatu od 1974. do 1978. godine.
Početkom 1991. godine otac Slavko i majka Milka odlaze u mirovinu, a obiteljski obrt nastavlja sin Darko te se danas osim njega u čitavoj Hrvatskoj ovom djelatnošću bavi tek još jedan zagrebački obrtnik.
Darko je član i Skupštine Udruženja obrtnika grada Karlovca te aktualni predsjednik Ceha proizvodnih obrta pri Obrtničkoj komori Karlovačke županije.
Inače, svečana Akademija HOK-a održana je ove godine po 31.put, a njome se obilježava obljetnica Obnoviteljske skupštine Hrvatske obrtničke komore koja je bila održana 1. srpnja 1994. godine. Tim se činom strukovnoj obrtničkoj organizaciji vratio značaj i važnost u hrvatskom gospodarstvu.
Dodjeli nagrada nazočili su predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednik Odbora za zakonodavstvo u Hrvatskom saboru Krunoslav Katičić, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić, ministar gospodarstva Ante Šušnjar, ministar turizma i sporta Tonči Glavina te brojni drugi visoki uzvanici, saborski zastupnici, ravnatelji zavoda i predsjednici domaćih i stranih komora.
Bitno je naglasiti da je u posljednjih godinu dana položen je 861 majstorski ispit, a u ime svih majstora na svečanoj Akademiji majstorsku diplomu je primio majstor pediker Patrik Orehovački.
Također, na Akademiji je tradicionalno u suradnji s Ministarstvom gospodarstva dodijeljena nagrada „Šegrt Hlapić“ najboljem učeniku, mentoru i strukovnoj školi, a priznanja je dodijelio ministar gospodarstva Šušnjar.
Predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil istaknuo je da u ovom trenutku u Hrvatskoj posluje više od 130.000 obrta koji zapošljavaju oko 250.000 ljudi, dodavši da obrtnici snažno doprinose gospodarstvu i društvu.