Županijska uprava za ceste Karlovačke županije
„U protekle četiri godine uloženo je 50 milijuna eura, to je jednako kao 30 godina prije toga“
VIŠE IZ RUBRIKE
Rad Županijske uprave za ceste bila je tema emisije Aktualno na našem radiju. O tome su govorili stručni suradnik za održavanje i zaštitu cesta, Tihomir Katić, stručni suradnik za sigurnost prometa i zaštitu cesta Dario Meštrović te stručna suradnica za sigurnost prometa i zaštitu cesta Emilija Zaborski.
•Tema nam je djelokrug rada Županijske uprave za ceste. O kojoj kilometraži govorimo? Možete li nam malo pojasniti na čemu je fokus i na čemu sada radite?
Meštrović: Primarni cilj nam je kontinuirano ulaganje u održavanje cesta kojima upravljamo, kako bi smo omogućili siguran promet. Što se županijskih i lokalnih cesta, u cijeloj Hrvatskoj imamo 17.798 kilometara županijskih i lokalnih cesta. Naša uprava upravlja sa 853 kilometra županijskih i lokalnih cesta. To je dosta velika kilometraža u odnosu na druge županije. Znamo svi da naša županija graniči i sa Slovenijom i Bosnom i Hercegovinom pa na neki način spajamo istok i zapad, a spajamo i sjever i jug Hrvatske. To je razlog velikog opterećenja naših cesta. Mi obavljamo poslove održavanja, rekonstrukcije, rješavamo i imovinsko pravne odnose, pripremamo i izradu stručnih podloga. Ono što bi htio reći o ulaganjima zadnje četiri godine vjerojatno ste mogli primijetiti da je ono puno veće nego proteklih godina. Možemo se pohvaliti da je u protekle četiri godine uloženo 50 milijuna eura, to je jednako kao 30 godina prije toga. To je zbog toga što smo povukli sredstva iz Fonda solidarnosti. U posljednje četiri godine radili smo u svim općinama i gradovima, a radovi su bili razni, negdje ceste, a negdje mostovi ili nadvožnjaci. Sanirali smo most Molinarija u Ogulinu koji je jako dugo čekao svoju sanaciju. Osim što smo ga obnovili ugradili smo mu i ambijentalnu rasvjetu pa je tako sada dobio neki novi sjaj.
•Kako odlučujete kada idete u sanaciju ili popravak pojedinih cesta?
Meštrović: Bitna je prometna frekvencija i stanje ceste. Nakon toga se priprema potrebna dokumentacija i kreće se u sanaciju ceste. Ona se može odraditi preko redovnog održavanja ili izvanrednim održavanjem ako imamo zahtjevniju sanaciju.
•Županijska uprava za ceste Karlovačke županije je zadužena za prostor uz Bosnu i Hercegovinu. Koliko ste kilometara cesta tamo napravili, što ste radili i što izgradnja tih cesta znači za lokalno stanovništvo?
Katić: Radi se o nekih devedesetak kilometara ceste u vrijednosti 18 milijuna eura. Dio cesta je već napravljen, dio se radi, a dio je u procesu javne nabave. One pokrivaju dionicu od Ličko senjske županije do Sisačko moslavačke. Bitno je naglasiti da su ta sredstva dobivena od vlade Republike Hrvatske, jasno da mi bez njihove pomoći to ne bi mogli napraviti. To jako puno znači za taj kraj, s obzirom da je veći dio tih cesta do tada bio makadam i u lošem stanju. One će puno značiti kako za lokalno stanovništvo tako i za graničnu policiju koja čuva taj prostor.
•Izdali ste svoju publikaciju, gdje se ona može nabaviti?
Meštrović: Ona se može vidjeti na našim web stranicama OVDJE. . Tu možete osim publikacije vidjeti i slike i tekstove o našim projektima.
•Kako stojimo sa prometnom signalizacijom na području županijskih cesta?
Zaborski: Znamo da je sigurnost svih sudionika u prometu temeljna zadaće naše uprave. Dokazano je da se na kritičnim i potencijalno opasnim mjestima, prometnom signalizacijom može povećati sigurnost prometa. Proučavanjem stanja na našim cestama, uočili smo da je u blizini škola i vrtića potrebna oprema za smirivanje prometa, kao što su uzdignute plohe, protuklizne podloge i dodatna prometna signalizacija, a sve s ciljem smirivanja brzine vozila zbog sigurnosti pješaka, u ovom slučaju djece.
•Dobili ste i nagradu Grada Ozlja.
Zaborski: Nama je jako drago da su prepoznali naš rad i ulaganja na području njihovog grada. To nas obvezuje da i dalje nastavimo s radom kao i do sada.
•Naša županija ulazi u brdski dio Hrvatske, je li tu sve uređeno kako treba ili ima još posla?
Zaborski: Na Žumberku ima dosta posla, zato što je puno manji intenzitet prometa, svake godine se trudimo zahvatiti barem dio, ali primarno su nam klizišta i prometnije dionice.
•Kako se nosite sa problemom snijega na cestama?
Meštrović: Imamo ugovorenog izvođača, kojeg ugovorimo prije zimske sezone, možemo reći da imamo sreće jer proteklih nekoliko godina imamo manje padalina, ove godine čak nismo imali niti jednu pritužbu.
•Otkuda ste prikupili sredstva za ulaganja?
Katić: Tu nam je raspolaganju resorno ministarstvo i Vlada Republike Hrvatske koji nam puno pomažu. Generalno mi sami bi mogli napraviti vrlo malo, bez pomoći Vlade i ministarstva sigurno ne bi mogli toliko napraviti. Želim još naglasiti biciklističku stazu na području Rakovice. To je prva staza koju ćemo izgraditi uz pomoć ministarstva i uz pomoć općine Rakovica. Radi se o stazi koja će biti duga četiri kilometra i to je prva staza koju radimo na području županije.
•Što još imate u planu za naredno razdoblje?
Meštrović: Trenutno se radi most u Novigradu. Tamo su trenutno stali radovi zbog puštanja brane hidrocentrale Lešće. Mi imamo sa njima dogovor da kada bude remont u ljetnom periodu ćemo mi završiti sanaciju i donjeg dijela mosta. Interesantan je i most u Belavićima, koji se isto tako sanira. Ono što još možemo najaviti da u Popovom selu ćemo nakon što se promjeni vodovodna infrastruktura ćemo 800 metara te ceste asfaltirati i za mještane Frketić sela planiramo sanirati cestu. Kroz centar Barilovića će ići 1000 metara novog asfalta sa uzdignutim plohama, da smirimo promet.
•Što još nismo spomenuli?
Meštrović: Htio bih se zahvaliti cijelom timu koji je u kratkom vremenu napravio jako puno, što se tiče projekata, a i svega ostalog čega ne bi bilo da nije tako dobra ekipa.
Možemo samo napomenuti čitateljima da ako imaju bilo kakva pitanja se mogu obratiti u ŽUC ili kontaktirati telefonom ili na mail.