Robna razmjena naših tvrtki s inozemstvom iznosi više od 620 milijuna eura

Karlovac po komunalnim troškovima za gospodarstvo u sredini u odnosu na susjedne gradove

VIŠE IZ RUBRIKE

    Položaj vanjskotrgovinske razmjene gospodarstva Karlovačke županije i komunalni troškovi za gospodarstvo na primjeru Karlovca i susjednih gradova bile su teme današnje sjednice Gospodarskog vijeća Županijske komore Karlovac u proširenom sastavu.

    -Karlovačka županija tradicionalno izvozi. Mi smo prije 130 godina bili najveći izvoznici štapova za gospodu u Ameriku, danas izvozimo oružje u Ameriku, na najzahtjevnije svjetsko tržište, istaknuo je predsjednik Županijske komore Karlovac, Zlatko Kuzman.

    Naglasio je kako je vanjskotrgovinska razmjena najznačajniji pokazatelj konkurentnosti našeg gospodarstva.

    -Robna razmjena naših tvrtki s inozemstvom iznosi više od 620 milijuna eura i naravno da nam je glavi zadatak da se to razvija i ubuduće. Konkurentnost u izvozu ovisi o čitavom nizu detalja, pa to je onda povezano i s komunalnim troškovima. Karlovac smo usporedili sa susjednim gradovima i pokazali koje mjesto mu pripada u toj usporedbi i možemo konstatirati da smo tu negdje otprilike u sredini s troškovima. Te troškove nije jednostavno uspoređivati, ali  ono što je zadatak je da se gradske tvrtke trebaju restrukturirati tako da ti troškovi budu što manji, a usluge što je moguće kvalitetnije, poručio je Kuzman.

    O tome što Grad Karlovac sve poduzima kako bi pomogao u rasterećenju gospodarstva više je rekao gradonačelnik Damir Mandić.

    -Vezano je s jedne strane uz komunalne obveze koje tvrtke moraju plaćati i s druge strane gdje Grad, odnosno naš Gradski proračun može biti od koristi na način da obveze koje gradske tvrtke, odnosno gospodarski subjekti plaćaju ne budu toliko velike. Ono što je ključno imati na umu je ona postavka da je svako radno mjesto, odnosno gospodarstvo temelj bilo kojeg planiranja razvoja i u tom kontekstu sve naše aktivnosti u zadnjih dvije godine, ali i prije su zaista bile da budemo na neki način oni koji će pomoći da gospodarstvenici mogu razvijati svoje poslove. Prije godinu dana smo išli sa smanjenjem prireza za dva posto, u međuvremenu smo se malo više posvetili našim obrtnicima, poduzetnicima, odnosno manjim subjektima i sada smo krenuli jednim putem gdje s odlukom da je nula komunalni doprinos za izgradnju proizvodnih pogona, na neki način želimo rasteretiti gospodarstvo u početku svake njihove investicije. Isto tako Odlukom o komunalnoj naknadi koju smo povećali i samim tim u jednom dijelu opteretili naše gospodarstvo, predvidjeli smo da oni proizvodni pogoni koji zaista jesu u Karlovcu element razvoja mogu biti dijelom oslobođeni plaćanja komunalne naknade, kazao je.

    Prokomentirao je i situaciju vezanu uz komunalne obveze Grada prema tvrtkama u odnosu na susjedne gradove.

    -Što se tiče komunalnih obveza prema tvrtkama kao što su odvoz otpada, voda i sve ostalo, tu smo isto radili analizu i tu smo negdje u sredini, nismo ni najskuplji ni najjeftiniji. S druge strane postoji jedan element u kojem se Karlovac trenutno nalazi, a to je razvojni trenutak  gdje stvarno moramo svi skupa potegnut malo više, i Grad, odnosno Gradski proračun sa svoje strane u elementu racionalnog trošenja novaca, a s druge strane imamo priliku komunalnu infrastrukturu zaista dovesti na visoku razinu. U tom kontekstu, neki dan je došla Odluka da će uređenje Poduzetničke zone Gornje Mekušje biti sufinancirano europskim  novcem. Mogu reći da smo se mi zaista potrudili i da je svaki projekt kojega smo do sada prijavili bio zaista kvalitetan i svaki je prošao. Ono što nam zaista stvara opterećenje to je sufinanciranje europskih projekata i u tom kontekstu smo i išli s povećanjem komunalne naknade i činjenica je bez njezinog povećanja ne bi bilo ni ovih EU projekata, naglasio je Mandić.

    Sjednici je prisustvovao i  Zvonimir Savić, posebni savjetnik predsjednika Vlade RH za ekonomska pitanja i direktor Sektora za financijske institucije i ekonomske analize HGK. (sl)

    Foto: (i.č.)