Andreja Navijalić, ravnateljica Ustanove za zdravstvenu njegu u kući Karlovac
„Naša usluga dostupna je u svako doba, u svim vremenskim uvjetima i na svim terenima“
VIŠE IZ RUBRIKE
O radu Ustanove za zdravstvenu njegu u kući Karlovac, uslugama koje nude, problemima s kojima se suočavaju i drugim aktualnostima razgovarali smo s ravnateljicom, Andrejom Navijalić.
*Podsjetite koje su sve djelatnosti Ustanove za zdravstvenu njegu u kući?
-Ustanova za zdravstvenu njegu u kući Karlovac zdravstvena je ustanova primarne zdravstvene zaštite koja provodi usluge zdravstvene njege i rehabilitacije te fizikalne terapije u kući bolesnika.
Usluge zdravstvene njege koje nudimo su sprječavanje komplikacija dugotrajnog mirovanja, kupanje nepokretnog ili polupokretnog bolesnika, zbrinjavanje kroničnih rana, kateterizacija mokraćnog mjehura žena, toaleta i održavanje stome, te primjena klizme. Također, provodimo mjerenje i registraciju vitalnih funkcija, kontrolu razine šećera u krvi i u urinu, uzimanje materijala za laboratorijske pretrage, odnošenje istog u laboratorij, skrb za palijativnog bolesnika, kao i poduku i pomoć obitelji kod obavljanja osobne higijene bolesnika, okoline i pribora. A što se tiče usluga fizikalne terapije, one obuhvaćaju kineziterapiju, elektroterapiju, mehanoterapiju, te najam TEENS aparata.
*Koje usluge su najtraženije?
-Usluge ovise o stanju pacijenta, a pružamo ih po preporuci liječnika obiteljske medicine ili specijalisti određene specijalnosti. Od usluga zdravstvene njege najčešće su zastupljene usluge zbrinjavanje kroničnih rana, edukacija i održavanje toalete stoma, vađenja krvi u kući bolesnika i kupanje bolesnika, a u fizikalnoj terapiji je najtraženija kineziterapija.
Ako gledamo samo privatne usluge koje plaćaju samo pacijenti više zahtjeva imamo za fizikalnom terapijom jer je teže ostvariti istu na teret HZZO-a.
Korisnici naših usluga su osobe svih dobnih skupina
*Koje su sve prednosti usluga zdravstvene njege u kući?
-Pružanje zdravstvene skrbi za bolesnike u njihovom domu je od velikog značaja, kako za samog bolesnika tako i za njegovu obitelj. Bolesnici obično dolaze u svoj dom iz zdravstvene ustanove gdje je većinom sve prilagođeno njihovom stanju. Najčešće smo mi prvi s kojima se susreću dolaskom u svoj dom i naša zadaća je educirati ih kako prilagoditi dom novonastaloj situaciji. Posjetom medicinske sestre i pružanjem zdravstvenih usluga u kući bolesnika smanjuje se broj hospitalizacija i odlazaka kod liječnika. Dostupno vađenje krvi u kući bolesnika i odnošenje u laboratorij od strane medicinske sestre, od velikog je značaja za bolesnika koji je nepokretan ili polu pokretan. Posjetom fizioterapeuta omogućuje se individualna fizikalna terapija onim bolesnicima koji ju ne bi mogli ostvariti jer nisu u mogućnosti otići do zdravstvene ustanove. Svima potrebitima omogućuje se zdravstvena usluga u njihovom domu, gdje se oni osjećaju najugodnije. Zajedničkom organizacijom i planiranjem skrbi razvija se povjerenje, stvara pozitivna atmosfera i smanjuje strah.
Uslugu zdravstvene njege pružamo i u poslijepodnevnim satima kao i vikendom i blagdanima, ovisno o potrebama pacijenata. Važno je naglasiti da je naša usluga dostupna u svim vremenskim uvjetima na svim terenima što se uspije realizirati samo predanim radom svih naših djelatnika.
*Tko su sve korisnici vaših usluga?
-Naše usluge koriste osobe svih dobnih skupina. To su sve bolesne osobe, nepokretne ili djelomično pokretne, osobe s invaliditetom, palijativni bolesnici te osobe kojima je zdravstvena skrb potrebna nakon otpusta iz bolnice i iz drugih zdravstvenih ustanova.
*Koliko imate prosječno mjesečno korisnika u tretmanu vezano uz zdravstvenu njegu i fizikalnu terapiju?
-Prosječan broj korisnika zdravstvene njege varira između 550 i 600 korisnika mjesečno koji ostvaruju oko 3.600 postupaka. Prosječan broj korisnika fizikalne terapije je oko 300 korisnika mjesečno koji ostvaruju oko 1.600 postupaka.
*Koliko imate trenutno zaposlenih djelatnika?
-Trenutno imamo zaposleno 50 djelatnika, od toga je sedam pripravnika fizioteraputa.
Zaposleno je 26 medicinskih sestra i 15 fizioterapeuta.
Nedostaje medicinskih sestara
*Nedostaje li vam i dalje medicinskih sestara?
-I dalje postoji manjak medicinskih sestra. U tijeku je natječaj za zapošljavanje dvije medicinske sestre na određeno vrijeme (zamjena za rodiljni dopust) i nemamo za sada niti jednu prijavu. Velika je fluktuacija medicinskih sestra jer imaju mogućnost izbora, a rad na terenu nije lagan.
*Imate li dovoljno automobila s obzirom da pokrivate područje čitave županije?
-Vozni park broji 18 automobila što zadovoljava naše potrebe. Problem je što se pokriva veliko područje i radi mjesečno velik broj kilometra pa postoji stalna potreba za obnavljanjem voznog parka. Imamo vozila iz 2011. godine s prijeđenih preko 300.000 kilometara.
*Kako sve ostvarujete prihode?
-Osnova financijskog poslovanja definirana je ugovorima s HZZO-om (80% prihoda). Ostali prihodi realiziraju se na osnovu ugovora s Gradom Karlovcem, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje za mjeru pripravništva, te s ostalim gospodarskim subjektima. Privatne usluge pružamo na zahtjev pacijenta kako u zdravstvenoj njezi tako i u fizikalnoj terapiji. Kod zdravstvene njege najčešće se radi o drugom dolasku zbog promijene pelene. Vrlo malo je privatnih usluga koje se naplaćuju izvan sustava zdravstvenog osiguranja ali je ipak u odnosu na prethodne godine u 2023. godini došlo do njihovog povećanja što planiramo i dalje nastaviti.
*S kim sve imate ugovore?
- Trenutno imamo ugovore sa 17 obiteljskih domova čijim korisnicima pružamo usluge fizikalne terapije. Ugovor o pružanju usluge zdravstvene njege i fizikalne terapije u kući za 2024. godinu imamo s Gradom Karlovcem, što predstavlja dodatni standard na usluge koje pacijenti ostvaruju preko HZZO-a.
*Čeka li se dugo na usluge?
-Kod nas nema listi čekanja. Prema dobivenom nalogu usluge se izvršavaju odmah.
*S kojim problemima se sve suočavate?
-Najveći problem nam je nedostatak medicinskih sestra. Da bismo izvršili sve usluge na dobrobit pacijenata primorani smo na prekovremeni rad medicinskih sestra.
*Jeste li imali značajnijih investicija ili aktivnosti u posljednje vrijeme?
-Naše najveće investicije su nabavka novih automobila. Prošle godine nabavili smo tri automobila.
Veliku pomoć i podršku imamo od našeg osnivača Karlovačke županije.
*A koji su planovi za ovu godinu?
-Planiramo nastaviti obnavljanje voznog parka s tri automobila što nam je najvažnije za naše poslovanje.