Razgovor: Neven Trbojević, trener Taekwondo kluba "Banija Pandas" i "Panda Karlovac tima"

"Imamo odlične uvjete, napunili smo dvorane opremom, okupili smo djecu i radimo"

VIŠE IZ RUBRIKE

    U rujnu prošle godine praktički su se spojila dva najveća taekwondo kluba u Karlovcu i krenula dalje zajedno, a nakon nešto više od godinu dana vidi se da je to bila dobra odluka. Službeno su ostala dva kluba, ali sve ostalo je zajedničko. Članovi Taekwondo kluba "Karlovac" i Taekwondo kluba "Banija Pandas" marljivo treniraju u prostoru Atomskog skloništa na Rakovcu, koji je obnovljen i preuređen. Koristi se po potrebi i prostor Taekwondo kluba "Banija Pandas". Rezultati su sve bolji, a širi se i broj natjecatelja, koji osvajaju medalje. Petar Fičko nastupio je proteklog ljeta na Svjetskom juniorskom prvenstvu, koje je održano u kolovozu u Sofiji. O ostvarenim rezultatima, o projektima koji su pokrenuti, o natjecanjima koja predstoje i o budućnosti taekwondoa u Karlovcu razgovarali smo s trenerom Nevenom Trbojevićem.

    Kakvo je bilo proteklo ljeto, je li bilo i odmora?

    -Mislim da se ne sjećam kada sam radio ovako bez pauze, ova godina je bila takva da nije bilo nikakvog odmora. Petar Fičko plasirao se na Svjetsko prvenstvo, koje je bilo održano u kolovozu u Sofiji. Tako da taj inače sedmi mjesec koji si uzmemo kao godišnji, ove godine je protekao radno, jer se trebalo dobro pripremiti. Tako da ove godine sam bio bez godišnjeg, ali nešto smo malo napravili, neke sitnije pauzice, ali to je sve bilo kratko.

    Krenula je nova školska godina, krenule su nove aktivnosti, o čemu se radi?

    -Radujem se tim stvarima koje smo pokrenuli i mogu spomenuti to da smo napravili jedan projekt koji nam je odobrilo Ministarstvo turizma i sporta i dobili smo taj program koji provodi naš klub, to je program prevencije pretilosti mladih djece i mladih. Tako da dobili smo sredstva od njih, koja smo uložili u opremu, tako da su dvorane prepune opremom i ima zaista dosta opreme za sve nove članove koje smo okupili ove godine s našim programima. Za vrtićance imamo motoričku radionicu i sve ostalo te neke programe rekreativne, to je vrlo zabavno, s tom opremom koliko je imamo vrlo je veselo i zabavno.

    Imate sada dobre uvjete za rad i u Atomskom skloništu i u vašem trening centru. Je li radite u grupama?

    -Da, prostora ima dovoljno i radimo u grupama, u Atomskom skloništu radimo s natjecateljima, a u trening centru Taekwondo kluba "Banija" treniraju mlađi uzrasti. Dakle,  može se i u grupama raditi i svakako u Atomskom skloništu treniraju natjecatelji, a cijeli ovaj ostali pogon je normalno u našem trening centru. Početkom ove školske godine okupili smo djecu i sada ovo radimo s novim naraštajima. Dobro mi je što ove godine ovaj novi pravilnik koji je napravila Karlovačka sportska zajednica na snazi, tako da više nema nikakvog pritiska što se tiče rezultata i stresa tako da koliko si napravimo rezultata toliko dobijemo financijskih sredstava. Mislim da je to super, zato što je ovo sad prva godina kako nam nije neki teret na leđima i stalno ono da li ćemo napraviti ili nećemo, koliko ćemo dobiti, tako da je ova godina barem po meni baš onako ležerna i s tim natjecateljima koje imamo radimo koliko možemo raditi, trudimo se da napravimo što bolje.

    Ove godine bilo je Svjetsko juniorsko prvenstvo i nisi baš zadovoljan s onim što je Petar Fičko učinio. Kako je bilo?

    -Nisam baš zadovoljan s rezultatom koji smo napravili, mislim da tu mogu ja krivicu nekako prebaciti na sebe, mislim da nismo baš trenažni procese koji smo imali dobro tempirali, tako da smo tu malo promašili. Nisam baš zadovoljan sa ishodom koji je Fičko napravio na Svjetskom prvenstvu, zašto to govorim, poražen je od Amerikanca u prvom kolu, a na idućem natjecanju koje je bilo u Sloveniji Petar Fičko pobijedio je viceprvaka svijeta i to deklasirao ga. Znači jednostavno forma nije bila dobro tempirana. Znači, bili smo u toj cijeloj godina na državnim prvenstvima, osvojio je sve što sve mogao osvojiti. Bili smo na Europskim igrama mladih, gdje je isto izgubio u prvom kolu od Francuza. Tako da smo bili u nekoj crnoj rupi i nikako se izvući iz te neke krize, a nije to samo kriza bila što se tiče borbe nego i svih ostalih povratnih stvari, koje se sportašu mogu dogoditi, da je znači morao u pretkolo, da uđe u pretkolo dovoljno je da ide na favorita, da imamo rendom vage, gdje se mora ranije probuditi od ostalih sportaša, baš nas je pratila ona crna rupa i evo ga završilo je to sa Slovenijom koja je bila sad prije dva tjedna, tako da je tu pokazao svoju kvalitetu, jer je u polufinalu turnira u Sloveniji pobijedio svjetskog viceprvaka na vrlo jakom natjecanju.

    Čini mi se da se širi broj natjecatelja koji idu na turnire i koji osvajaju medalje?

    -Da, uvijek netko ispliva, evo mogu reći da imam tih nekoliko sportaša koje stalno vodim na natjecanja i koji osvajaju medalje, uz njih dolazi nova generacija tih mladih djevojčica i dječak koji su našli sebe u tom sportu i lagano pomalo napreduju. Zato kažem, baš ove cijele godine nekako sam se zatvorio, više mi odgovara rad, nego što idemo vani po turnirima baš zbog toga što u našoj tvornici sportaša proizvodimo i radimo, baš dobro radimo, stilski radimo s tim mladim sportašima, naročito ima i onih koji će nakon nekog vremena pokazati neke svoje nove rezultate i za nas, kako sami za sebe tako i za klub. Imam to neko veliko iskustvo koje je bitno za rad s djecom, imam svoje pomoćnike koji mi pomaže zbog velikog broja djece, imamo bazen djece koja dolaze kod nas, radi se na programu i mislim da klub i dalje ima svoje kontinuirane rezultate. Svake godine imamo državne prvake, evo sad s ovim Svjetskim prvenstvom Petar Fičko bio je deveti član kluba na svjetskom prvenstvu i bio je to naš 26. nastup na europskim i svjetskim prvenstvima. Znači imamo kontinuirane rezultate i to je to mi je drago da se održavamo da nismo pali, možda jesmo u smislu da nemamo sada ne znam 15 medalja na državnom prvenstvu, ali uglavnom uvijek imamo državne prvake uvijek se kvaliteta održava, što se tiče rezultata možda ne u velikom broju, ali kažem nismo pali da nismo ništa osvojili.

    Prije više od godinu dana napravljen je "Panda Karlovac tim", spojena su dva kluba, jesi li zadovoljan?

    -Da, zadovoljan sam, zajedno treniramo, ja treniram sve one koji su željni treninga pa pokazuju više, čak neki koji nisu prije imali neke rezultate počeli su osvajati medalje. Tako da se vidi da radimo kao tim i da da su rezultati tu. Mateja Kunović je trenerica Taekwondo kluba "Karlovac", zajedno idemo na natjecanja i sve drugo, zajedno treniramo. Malo smo se podijelili, ja sam se bazirao više na one malo starije, seniore i juniore, dok Mateja Kunović više radi s kadetima i mlađim kadetima i kroz svoj klub sa svima ostalima. Da to je dobra stvar i čini mi se da dolaze bolji rezultati i ja vidim rezultate i vidim da je bolja situacija, sada ćemo vidjeti što će biti dalje. Znači, bitno je samo da jedan i drugi klub okupljaju što više članova kako bi mogli izvući iz te mase djece te talentirane sportaše koji će osvajati medalje. Danas je sve teže i teže okupiti djecu, pošto smo imali taj program od Ministarstva sporta, "Uđi u igru" se zove ovaj program koji mi provodimo i pošto ja imam suradnju s nekim školama, pa ono vidim koliko je to stvarno. Teško je privući dijete da dođe u sport, ima jako puno djece koja treniraju, ali ima i jako puno djece koja ne treniraju, tako da je sve manje i manje djece u sportu. Puno je udruga koje rade, više nije onako kako je to nekada prije bilo da se može okupiti od 150 do 200 članova i više imamo sada klubova nego što je bilo prije. Da, situacija će biti sve teža i teža, znači neće to biti masovno kao prije, s tim da se borimo i s najvećom pandemijom koja je moguća, a to je ta mobilna tehnologija protiv kojih se mi borimo u klubu. Ja sam baš veliki protivnik mobilne tehnologije i imam neki program koji radimo, taekwondo da, mobilna tehnologija ne. Ja mislim da neće biti dobro, jer to nas prati u budućnosti, djeca su jako opterećena sa tim novinama, tabletima, mobilnim telefonima i sve ono što se podrazumijeva. S tim znači da se mobilna tehnologija jako razvila, a ostavlja velike probleme kod mladih osoba u fizičkom razvoju i komunikaciji. Ovo ljeto kada smo bili na nekom kampu i sada je normalno da kada roditelji i djeca dođu u kafić, djeca odmah uhvate mobitele, znači to je neki obrazac ponašanja, kada se sjetim da su svi na mobitelima, znači tu više nema komunikacije. Mi treneri borimo se s tim velikim problemom, ja to nazivam jednom velikom pandemijom, koja će sve nas, cijeli sport jako koštati. Prije se govorilo da treba maknuti mlade ljude iz kafića, a sada je obrnuto, sada je dobro da odu u kafić, možda će tamo i malo razgovarati, družit će se s drugima i to je pomak u odnosu da stalno bulje u mobitele i tablete. Imam dijete koje mi ide sada u školu i vidim da već u udžbenicima oni uče o mobitelima, mislim da je to totalno nebitno, ali jako je nametljiva mobilna tehnologija i mislim da to jako škodi. Nisam ja protiv tehnologije, ona je dobra što se tiče svih ostalih stvari, ali za razvoj djeteta mislim da je to užas koji i naravno utječe i na zdravlje.

    Kakva je situacija s brojem članova, je li se brojka popravlja?

    -Što se tiče broja članstva mi smo pali za vrijeme korone čak za 50 posto, mi smo bili uvijek oko 120 do 130 članova. Mi smo nakon korone bili na jedno 60 članova, skoro u pola smo pali, sada smo se opet digli gore, tako da smo tu smo tu, vrtimo se oko stotke. Ja inače uvijek kada smo padali ispod stotke, napravio sam neke akciju tako da smo tu uvijek bili oko 120 članova, sada se dižemo prema tome i nadam se da ću uspjeti. Mislim, klub da bi normalno funkcionirao, potrebno mi je stotinjak djece tako da mislim da ćemo taj broj stalno zadržati. Ne možemo niti previše djece primiti u našem trening centru, trebali bi raditi veće grupe a onda odmah to da povlači još trenera i tako mislim da sam sada zadovoljan s ovom brojkom. Ovo nam je sasvim dovoljno da možemo biti održivi i da možemo raditi u normalnim uvjetima. U večernjim terminima treniraju stariji, a vrtićanci su u poslijepodnevnim terminima.

    Kakvi se treninzi rade s vrtičancima?

    -S vrtićancima provodimo motoričke sposobnosti i motoričke radionice, gdje sam ja sa svojim inovacijama napravio te poligone, pretežno radimo sa tim malim vrtićancima tu motoriku, jako malo radimo tekwondo, ali nakon toga selekcioniramo djecu. Sada nam je petnaestak vrtićanaca prešlo u veću grupu, oni su krenuli u školu tako da su kad oni već došli u tu grupu djece školaraca. Oni već su već onako kompletni što se tiče od kretanja, odnosa onih udaraca za koje su oni su spremni i da se s njima radi za borbu, da budu borci. Tako da imam otvorenu selekciju koju radimo iz selekcije djece i onda po tom jednom programu dolazimo do gotovog natjecatelja.

    Od natjecatelja, osim Petra Fička treba li još nekog izdvojiti?

    -Da, ima mladih koji će uskoro ostvarivati značajne rezultate. To je svakako Sara Pejnović, pisat ćete uskoro puno o njoj. Tu je i kadet Lukas Dejanović, Nikolina Hrebac i Marko Fičko, brat od Petra, već su ostvarivali zapažene rezultate na državnim prvenstvima. Tako da novi stižu, bit će vrhunskih rezultata, ali treba puno raditi. Sve super funkcionira, trenira se odlično i treba očekivati kvalitetne rezultate.

    Kakvi su uvjeti za rad u dvorani Atomskog skloništa?

    -Sve funkcionira dobro da tamo su uvjeti jako dobri. Tamo smo dosta uradili, donji dio kompletno je sređen. No, moram reći nešto bitno, ne daje dvorana rezultate. Samo volja trenera i natjecatelja i mislim da će rezultati doći. Sada imamo dva trening centra, a kada se sjetim unatrag gdje smo sve trenirali, u malim dvoranama, u sobama i tamo smo napravili velike rezultate. Kad se samo sjetim gdje smo sve trenirali, a kakvi su rezultati bili tako da je stvar u tome koliku trener ima želju i da li taj sportaš koji želi nešto napraviti, da li će dati od sebe 100 posto.

    Ima li još natjecanja do kraja godine?

    -Najbitnije je bilo u prvom dijelu sezone, tada su bila i državna prvenstva, evo sada u drugom dijelu sezone nešto je lakše. Bili smo u Sloveniji, očekuju nas Galeb trofej u Beogradu, onda imamo nakon toga regionalni turnir u Bosni. Odradit ćemo i nekoliko kontrolnih turnira u Hrvatskoj. U biti natjecateljska godina je gotova, krećemo polako s pripremama za iduću natjecateljsku sezonu.