U povodu Dana bijelog štapa: Što prije riješiti inkluzivni dodatak, upozoravaju slijepi
VIŠE IZ RUBRIKE

Međunarodni dan bijelog štapa, koji se obilježava svakog 15. listopada od 1964. godine, danas je obilježen u Udruzi slijepih Karlovačke županije.
U udruzi su se okupili članovi te je ovim povodom predstavljeno 17. izdanje časopisa Udruge „Život slijepih“. Predsjednik Udruge Denis Velimirović naglasio je da ih veseli da ovaj dan mogu ove godine obilježiti bez ograničenja. Tako su nakon dvije pandemijske godine okupili članove i predstavnike prijateljskih udrugama, a ispred Grada Karlovca na druženju je bila pročelnica društvenih djelatnosti Draženka Sila Ljubenko.
Ovogodišnja poruka Međunarodnog dana bijelog štapa glasi „Ako ne vidio nismo nevidljivi“, a pod tim geslom slijepe i slabovideće osobe žele senzibilizirati javnost za probleme s kojima se susreću. Prije svega to su rješavanje inkluzivnog dodatka, osobne asistencije, štose odnosi na videće pratitelje te o nepravednim odlukama i sukobu interesa.
-Što se tiče inkluzivnog dodatka to bi trebalo krenuti s 2023. godinom. Zakon je sad u raspravi. Nadamo se da će krenuti taj standard i da se videća pratnja uvede u sustav. To će svakako biti bolje, jer više nećemo ovisiti o projektima. Zato se nadamo da će zakon donijeti poboljšanje. Trenutno u udruzi imamo zaposlene dvije videće pratiteljice, preko resornog ministarstva i trogodišnjeg programa „Ruka koja vodi“. S obzirom da je velika potreba naše djevojke koje rade na projektima, ako su naše videće pratiteljice na terenu i one uskaču. Pokrivamo se, istaknuo je Velimirović.
Nezadovoljna sporim rješavanjem inkluzivnog dodatka za slijepe osobe je i Antonija.
-Mi se za to borimo već punih 20 godina, ali bez rezultata. Mijenjali su se ministri, mijenjali su se nazivi, od tuđe njege, pomoć za slijepe i sad je na kraju uveden moderni naziv inkluzivni dodatak, ali do danas nismo ostvarili ništa. Odgođeno je sve do iduće godine do trećeg mjeseca. To nije dobro, jer nama slijepima taj novac bi dobro došao da platimo usluge koje ne možemo obaviti sami, kazala je.
Udruga slijepih Karlovačke županije okuplja 103 člana, a jedna od problema je zapošljavanje. Velimirović smatra da prije svega treba promijeniti obrazovanje za slijepe osobe, kako bi mogli naći posao, a s druge strane poslodavci trebaju dati šansu slijepim osobama.