Sve je na stolu - i javna rasvjeta i broj košnji, ali i projekti od kojih se može odustati. U pitanju ne smije biti odvoz otpada, vodoopskrba

Gradonačelnik Mandić: Štednje nema na djeci i umirovljenicima

VIŠE IZ RUBRIKE

    Paket mjera Vlade kojima će pomoći građanima i poduzetnicima u vrijeme krize i sveopćih poskupljenja energenata trebao bi biti donesen na sjednici Vlade u četvrtak. Karlovački gradonačelnik Damir Mandić je govoreći o štednji u cjelokupnom gradskom sustavu danas izjavio:

    -U lipnju je proveden objedinjeni postupak javne nabave za cijeli gradski sustav i to za električnu energiju i za plin. Istekli su nam ugovori i tu smo sklopili okvirni sporazum za električnu energiju na tri godine i okvirni sporazum za plin na dvije godine. U odnosu na prošlo vrijeme, struju sada plaćamo značajno skuplje i to šest puta, a plin je četiri puta skuplji. Ugovorena je fiksna cijena i okvirni sporazum, kojim nakon godinu dana, ukoliko dođe do smanjenje cijene  energenata, ići ćemo ponovno u postupak javne nabave. Provedena je i objedinjena javna nabava za lož ulje i cijena je dva puta veća od one koja je bila, rekao je gradonačelnik.

    Grad također čeka mjere Vlade RH, ali već sada su spremni na provođenje svih mjera štednje u  gradskom sustavu.

    -Naš osnovni cilj u gradskom sustavu, prije svega u školama i vrtićima je da kvaliteta usluge, bez obzira na cijenu energije, ne smije biti niža. Kada govorimo i o grijanju, i o električnoj energiji taj sustav mora nesmetano funkcionirati. Izračunali smo i kako možemo najviše pomoći roditeljima i tu je odluka o neposkupljenju vrtića, produženog boravka i prehrane u školama. Kada je riječ o prehrani, onda govorimo do kraja godine. Naša intencija je da to ostane i u sljedećoj školskoj godini, iako su troškovi i energenata, ali prehrane otišli u nebo. Ono što ćemo učiniti sa svoje strane, a vjerujem da će nam i država pomoći, to je da ćemo razliku u poskupljenjima pokriti proračunskim sredstvima. To su, pak, opet sredstva naših građana, odnosno roditelja djece koja pohađaju škole i vrtiće, dodao je.

    Podsjetio je da je Grad u travnju sa 1,5 milijun kuna pomogao umirovljenike tzv. „energetskim dodatkom“ i to one s mirovinama do 2.500 kuna. Umirovljenici su do sada preuzeli oko 1,3 milijuna kuna. Najavio je da će u 2023. godini biti povećan i gradski socijalni program kako bi se pomoglo najugroženijim sugrađanima.

    -Kad govorimo o štednji, napravljena je analiza još u travnju, a ovih dana još je malo specificirana, prije svega kod gradskih tvrtki. Sustav ne bi smio doći u pitanje, a sve tvrtke su morale planirati određena poskupljenja, ali očito je da bez mjera štednje, to će biti jako teško učiniti. Još nismo donijeli konačne odluke, ali vjerujem da ćemo poslije četvrtka i tu biti malo precizniji. Sve je na stolu - i javna rasvjeta i broj košnji. U pitanju ne smije biti odvoz otpada, vodoopskrba. Projekti koje imamo u planu se mogu dovesti u pitanje, može se od njih odustajati, kaže.

    U štednju se moraju uključiti i sami građani. Gradonačelnik ih poziva, ako još nisu, da sada krenu voditi računa o potrošnji.

    -Pozivam sve građane da osvijestimo trenutak. Kontrola troškova može se postići štednjom kako u obiteljskim kućanstvima, tako i u javnom sustavu, poručio je.

    -Osnovna poruka je – štednje nema na djeci i umirovljenicima, zaključio je gradonačelnik Damir Mandić.