Do kraja godine trebali bi biti napravljeni svi nasipi uz Koranu i Mrežnicu. Radovi na dionici Selce-Rečica ukupno su procijenjeni na 200 milijuna kuna.
Napreduje izgradnja sustava obrane od poplava grada Karlovca
VIŠE IZ RUBRIKE
Dinamika izgradnje sustava obrane od poplava na karlovačkom području bila je jedna od prioritetnih tema današnjeg razgovora i terenskog obilaska Vodostaja kojemu su pored županice Martine Furdek Hajdin i gradonačelnika Damira Mandića prisustvovali Mario Šiljeg, državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Elizabeta Kos, ravnateljica Uprave za vodno gospodarstvo i zaštitu mora nadležnog Ministarstva i Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda sa zamjenikom i suradnicima.
-Projekt obrane od poplava grada Karlovca strateški je projekt Vlade RH i iz tog razloga i resorno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatske vode, ali isto tako i Karlovačka županija i Grad Karlovac nastoje cijelo vrijeme kontrolirati i držati u realizaciji ovaj projekt. Imamo radove na četiri ili pet gradilišta u ovom trenutku na području grada Karlovca. Svi nasipi za obranu od poplava sigurno će biti napravljeni do kraja godine na području Korane i Mrežnice, takozvane Brze ceste, a nasip u Logorištu je dovršen. Sada nam je poseban fokus na dionici Selce-Rečica, imamo ugovoreno radova u iznosu od 125 milijuna kuna, obavili smo uvid u sve radove kako idu i dodatno zatražili od izvođača njihovo ubrzanje s obzirom na povoljne hidrološke prilike i vodostaj rijeke Kupe gdje se zaista može nesmetano raditi i provoditi stabilizacija samog i nasipa i budućih armirano betonskih zidova uz rub korita. Radi se o 4,5 kilometara armirano betonskih zidova, 7,5 kilometara nasipa. Privodimo kraju odabir i najpovoljnijeg ponuditelja i ugovaranje cijele dionice, znači još 75 milijuna kuna, tako da ćemo samo na ovoj dionici imati radova u ukupnoj vrijednosti od 200 milijuna kuna, istaknuo je Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda..
Na značaj projekta osvrnuo se i Mario Šiljeg, državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, rekavši kako je on njihov najvažniji i financijski najvrjedniji projekt vezan uz vodno gospodarstvo i ublažavanje posljedica klimatskih promjena i na tjednoj razini prate njegov napredak.
-Ukupna vrijednost projekta obrane od poplava karlovačkog i sisačkog područja premašuje milijardu i šest stotina milijuna kuna, od čega na ovaj dio na karlovačko području, odnosno I faza otpada oko 40 posto te vrijednosti, naglasio je između ostalog Šiljeg. Dodao je i kako su danas razgovarali i o obrani Ogulina i ogulinskog područja gdje su prije mjesec dana obišli radove i već se vidi napredak u realizaciji tog projekta, a otvoreno je i pitanje vodoopskrbe Rakovice, dogovorena izrada projektne dokumentacije novog sustava opskrbe vodom, tako da su Karlovačka županija i grad Karlovac definitivno u fokusu našeg ministarstva, poručio je Šiljeg.
Gradonačelnik Damir Mandić rekao je kako su se na današnjem sastanku osim o projektu obrane od poplave razgovarali i o projektu aglomeracije.
-Ono što je nama u gradu Karlovcu bitno, i Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatske vode, Karlovačka županija i mi kao Grad smo zaista u jednoj odličnoj koordinaciji. Mi u Karlovcu znamo koliko je nama sustav obrane od poplave važan i ono što je bitno, svi radovi, odnosno ugovori koji su potpisani za radove, oni idu svojim tempom i tu možemo zaista biti zadovoljni. Isto tako, vezano za aglomeraciju isto možemo zaista reći da sve ide na način kako smo i planirali. Evo, u rujnu kreće i ta zadnja, četvrta grupa aglomeracije, Mala Švarča, Gornje Mekušje, Zvijezda i zaista vjerujem da bez obzira na poteškoće koje se događaju pogotovo kada je riječ o cijenama materijala i izvođenju radova, da će najveći dio ovih radova biti završen u roku, izjavio je Mandić.
Županica Martina Furdek Hajdin rekla je kako svjedočimo brojnim projektima koji se realiziraju na našem području u sklopu kojih se ulaže u vodoopskrbu i odvodnju, ali i u sustav obrane od poplava.
-Ovo područje, ali i čitavo područje naše županije nažalost svjedoči ekstremima koje donose klimatske promjene na onaj izvoran i neposredan način. Prije nekoliko godina pratili smo one tisućljetne vodostaje ovih rijeka, međutim ove godine zadesila nas je i suša i tuča, a i olujno nevrijeme. Sada svjedočimo brojnim projektima koji se upravo razvijaju i realiziraju na našem području koji posebno prolaze kroz Hrvatske vode, a gdje se ulaže i u vodoopskrbu i odvodnju, ali i u sustav obrane od poplave što nacionalnim, što našim lokalnim i regionalnim sredstvima, a posebno se veselimo i onim europskim. Kroz ove projekte upravo ulažemo u ono što je vrijednost ovog kraja, a to su naše čiste i bistre rijeke i pitka voda koja je najvrjednija valuta, mogu reći, naše domovine. Ovim projektima osiguravamo ono što ćemo ostaviti djeci naše djece, poručila je između ostalog Furdek Hajdin.