U Karlovačkoj županiji treba razminirati još 38 kilometara četvornih, a u Hrvatskoj 199, što bi trebalo biti gotovo do 2026.

U Tounju obilježen Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina

VIŠE IZ RUBRIKE

    Domaćin ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju je Karlovačka županija, gdje su radilište razminiranja u općini Tounj jučer obišli ravnatelj Damir Trut sa suradnicima, karlovačka županica Martina Furdek Hajdni, načelnik općine Tounj Ivica Sopek, voditelj projekta Karlovac KARST Tomislav Lipovšćak iz Hrvatskih šuma i koordinator za razminiranje Karlovačke županije Bernardo Pahor.

    U Tounju se privode kraju aktivnosti razminiranja iz projekta Karlovac Karst“ prema kojem se za poslove razminiranja 17 četvornih kilometara Karlovačke županije iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija osiguralo 160 milijuna kuna europskih bespovratnih sredstava. Time će se u ovoj županiji minski sumnjivo područje smanjiti za gotovo 40%. Načelnik Hrvatskog centra za razminiranje

    Nikša Bogdanić rekao je da su u razminiranju u Karlovačkoj županiji na području Tounja pronađene 81 mina te 74 protupješačke mine i 13 granata i minobacačkih mina. Prema zaplijenjenim minskim zapisnicima, trebalo ih je biti 30 ili 40 posto više. Očito je, dodao je Bogdanić, da su dio mina aktivirale životinje i atmosferski utjecaji.

    Županica Furdek Hajdni zahvalila je Ministarstvu unutarnjih poslova, Ravnateljstvu civilne zaštite i Hrvatskim šumama na pomoći u aktivnostima razminiranja te naglasila kako je trenutno na području Karlovačke županije 38,1 km2 površine zagađeno minama, i to u šest općina Cetingradu, Josipdolu, Plaškom, Rakovici, Saborskom i Tounju.

    -Do sada je u razminiranje Karlovačke županije uloženo preko 430 milijuna kuna, no nažalost od mina je u našoj županiji stradalo 69 osoba, od kojih 16 smrtno, rekla je te pozvala na ograničeno kretanje i poštivanje oznaka o opasnostima od mina.

    Govoreći o minskoj situaciji u RH, ravnatelj Trut je rekao kako je do sada utrošeno više od 7 milijardi kuna u poslove razminiranja te da je još preostalo 199,4 km2 minski sumnjivog područja na prostoru Hrvatske, koje bi prema planu Nacionalnog programa protuminskog djelovanja trebalo biti očišćeno do 2026. godine.

    -Ukupno se u dovršetak razminiranja RH planira uložiti otprilike 1,7 milijardi kuna, a financijska sredstva osigurat će se iz državnog proračuna te iz fondova EU. Upravo kroz tri velika projekta Operativnog programa Konkurentnost i kohezija Naturavita, Fearless Velebit, Karlovac Karst, čija ukupna vrijednost poslova razminiranja iznosi 648,3 mil. kuna, razminirano je oko 60 km2 površine Hrvatske, istaknuo je Trut te najavio kako je ove godine u planu u potpunosti očistiti Požeško-slavonsku županiju, kao što je prošle godine očišćena Zadarska županija.

    U ime Hrvatskih šuma, voditelj projekta Karlovac KARST Tomislav Lipošćak istaknuo da je projekt vrijedan 240 milijuna kuna, od čega se 188 milijuna odnosi na razminiranje, a ostatak na obnovu šumske i protupožarne infrastrukture i pošumljavanje.

    -S ovim će se projektom razminirati 1700 hektara najkvalitetnijih šuma na Maloj kapeli, izgraditi 43 kilometra protupožarnih prosjeka, na 210 hektara će se podići nova, kvalitetna šuma hrasta kitnjaka, rekao je i zahvalio MUP-u, koji je partner u projektu.

    Do sada je od mina u županiji poginulo 16 osoba, a ranjeno ih je 69. Posljednja eksplozija dogodila se lani u ožujku, kad su Saborskom stradali migranti.

    Inače, 4. travnja proglašen je Međunarodnim danom svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju u prosincu 2005., na 60. zasjedanju Opće skupštine UN-a, temeljem Rezolucije o pomoći u protuminskom djelovanju te se od tada kontinuirano obilježava u Republici Hrvatskoj.

    To je učinjeno zbog humanitarnih i razvojnih problema koje uzrokuju mine i eksplozivni ostaci rata, što ima ozbiljne i dugoročne socijalne, ekonomske, ekološke i ostale posljedice za stanovništvo ugroženih zemalja, objavilo je na svojoj web stranici Ravnateljstvo civilne zaštite RH.

    Foto izvor: Ravnateljstvo CZ RH