Osnovci i srednjoškolci predstavili su se u literarnom, dramsko-scenskom i novinarskom izričaju

Županijska smotra LiDraNo: Sudjelovalo gotovo 150 učenika i mentora

VIŠE IZ RUBRIKE

    Oko 150 sudionika, učenika i mentora sudjelovalo je na dvodnevnoj županijskoj smotri LiDraNO. Učenici osnovnih i srednjih škola predstavili su literarne radove, pokazali kako se hrvatski jezik njeguje kroz dramske i scenske nastupe, dok su se u kategoriji novinarskih radova predstavili samostalnim novinarskim radovima, ocjenjivani su školski listovi te radijske emisije i igre.

    Domaćin ovogodišnje županijske smotre bila je Osnovna škola Draganići, uz potporu Općine Draganić i Karlovačke županije, koja financira organizaciju LiDrNa iz svog proračuna. Za otvorenje škola domaćin pripremila je poseban program na draganićkom dijalektu.

    -Na otvorenju smo promovirali svoj kraj, svoje narodno ruho. Svi smo danas ovdje u narodnim nošnjama, rubačama koje ponosno nosimo i svi naši voditelji govore ili „divanje“ danas „po draganićki“. Želimo, naime, promovirati našu tradiciju, baštinu i kulturu, a mislim da je Gradsko kazalište Zorin dom i lidranovska pozornica za tako nešto. Podsjetit ću da je 2021. draganićki govor ušao u Registar nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske i time postao zaštićen, a naša dužnost je da ga čuvamo, napomenula je Marković.

    Prvog su dana u Zorni domu na održani dramsko-scenski nastupi. Drugu su godinu izostali grupni nastupi zbog korone kako je pojasnila predsjednica Županijskog povjerenstva Matilda Marković, što i djeci i mentorima nedostaje.

    Na županijskoj smotri, dodala je predsjednica Županijskog povjerenstva, predstavili su se radovi, koji su prethodnu selekciju prošli na gradskim i općinskim razinama. U kategoriji dramsko-scenskih nastupa sudjelovalo je 15 učenika osnovnih i 13 učenika srednjih škola. Za svoje su nastupe, ali i za ostale kategorije učenici odabrali one teme koje ih svakodnevno zaokupljaju.

    -Učenici, vjerujem, proživljavaju i progovaraju o onim temama koje su im bliske; ljubav, prijateljstvo, škola, priroda, zapravo o svemu onome što ih muči i što ih okružuje. Srednjoškolci su malo ozbiljniji i naravno i oni progovaraju o temama koje njih muče, kazala je Marković.

    Nakon dramsko-scenskih nastupa odmah je poznato tko će predstavljati Karlovačku županiju na državnoj smotri LiDraNo, jer je nastupe pratila i državna izbornica.

    Što se pak tiče preostalih kategorija, literarnih i novinarskih radova, županijska povjerenstva donose samo prijedloge, a državno povjerenstvo dalje procjenjuje hoće li biti pozvani i na državnu smotru. Puno je posla bilo za Prosudbeno povjerenstvo koje je ocjenjivao novinarski izraz rekla je predsjednica Ivančica Šebalj.

    -Ove godine stigao nam je popriličan broj radova što je promjena u odnosu na prethodne dvije zbog, eto, situacije koja vlada u čitavom svijetu. Mi smo imali vrlo obiman posao jer odabiremo između samostalnih novinarskih radova, školskih listova i radijskih emisija. Doista je teško odabrati. Ti su radovi vrlo kvalitetni i ponekad se pitamo kako ta djeca mogu na taj način razmišljati, kako nalaze sugovornike, na koji način obrađuju njihove odgovore i zapravo odlučuju nijanse o tome koji radovi će biti predloženi za državno natjecanje, naglasila je.

    Velika se promjena vidi u radijskom izrazu, što podrazumijeva radijske emisije ili radijske igre, a u koji su se ove godine uključile i srednje škole, što ranije nije bilo slučaj.

    -Imamo razrednu nastavu, predmetnu nastavu i srednje školu, dakle svi uzrasti rade na tome i to su vrlo kvalitetni radovi. To nam je drago čuti i vidjeti da djeca uživaju u tome, posuđuju glasove, stvaraju nove zvukove, da to znaju ukomponirati u zanimljivu radijsku igru ili radijsku emisiju koja treba desetak minuta zadržati pažnju slušatelja. Znamo da je koncentracija svima sve slabija, a ove radijske igre su uspjele u tome, zaključila je Ivančica Šebalj.

    Istaknula je da zadaća povjerenstva nije samo izbor radova koji će biti predloženi za državnu smotru, već i potaknuti učenike da nastave stvarati dalje. Na okruglom stolu za svaki se rad, emisiju ili školske novine ukazivalo na ono što treba popraviti, što je dobro i da treba s radom nastaviti dalje.

    Pred sličnom se zadaćom našlo i Prosudbeno povjerenstvo za literarne radove, a predsjednica Gordana Šutej je rekla da se nada da će se predloženi radovi naći i na državnoj smotri.

    -Imali smo 18 radova iz osnovnih škola i 11 radova iz srednjih škola. Primijetili smo da su radovi osnovnih škola kvalitetniji. Izabrali smo četiri koja predlažemo za državnu smotru i vjerujem  da će neki od njih biti pozvani jer imamo zaista jako dobrih, istaknula je Šutej.

    Foto: Facebook Zorin dom