Javna tribina o demografskim mjerama
Županija bilježi više rođenih i više prvašića, tome doprinijele i županijske demografske mjere smatra županica
VIŠE IZ RUBRIKE
Najkonkretnija mjera, na koju smo silno ponosni, su vrtići u svim našim općinama i ove godine s dovršenjem u općini Netretić sve će naše općine biti pokrivene vrtićima, rekla je Martina Furdek Hajdin
Demografske mjere i mjere za mlade bile su teme javne tribine pod nazivom "Pozitivno i ravnopravno roditeljstvo", koju je organizirala Karlovačka županija, odnosno županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova.
Teme skupa, kako je naglasila predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova, Natalija Fabac Car su životne i aktualne, a cilj je skupa ponuditi odgovore na pitanja što roditeljima treba i koji su alati na raspolaganju kako bi se ta pomoć ostvarila.
-Činjenica je da je roditeljima pomoć potrebna jer se živi drugačije, veliki su izazovi; od vrtića i produženog boravka, problema mladih, mogućnosti osobnog razvoja u gradu u kojem živimo i sve su to teme koje valja otvoriti i za koje moramo dvosmjernom komunikacijom osvijestiti što današnjem roditelju treba i kako mu mi kao društvo možemo pomoći, rekla je uoči tribine Fabac Car.
Dodala je problem negativnih demografskih trendova prepoznat i ulažu se napori da bi se oni riješili, a istaknula je i činjenicu da su dva grada u Karlovačkoj županiji dobila certifikate kao gradovi za mlade, a to su Karlovac i Ozalj.
Što čini Županija kako bi negativne trendove ublažila u izjavi je pobrojala županica Martina Furdek Hajdin. Uvodno je napomenula da se u prošloj godini bilježe pozitivniji trendovi, veći je broj rođenih u županiji, a upisano je i više prvašića.
-Smatram da su mjere koje Županija provodi doprinijele takvim trendovima. Najkonkretnija mjera, na koju smo silno ponosni, su vrtići u svim našim općinama i ove godine s dovršenjem u općini Netretić sve će naše općine biti pokrivene vrtićima. Porodiljne naknade kod rođenja djeteta su simbolika, Županija ih dodjeljuje i u financijskom obliku i kroz pakete što je pak poticaj gospodarstvu jer su u njemu artikli proizvedeni u Hrvatskoj. Tu su ulaganja u školstvo, potičemo i nastojimo osigurati servis i sve usluge jednoj obitelji da roditelji mogu neometano ići na radno mjesto, da su djeca na sigurnom i da imaju uvjete za sigurno i kvalitetno odrastanje, naglasila je županica.
Od demografskih mjera spomenula je i pomoć u stambenom zbrinjavanju mladih obitelji koji se provodi četvrtu godinu. Program ima za cilj vratiti mlade na ruralna područja, javni će poziv za ovu godinu tek biti raspisan, a mlade će obitelji moći koristiti 12 do 15 tisuća eura poticaja za svoj prvi dom, ovisno o mjeri koju će koristiti.
Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Željka Josić istaknula je da je donesena Strategija demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine.
-Stavili smo naglasak na dva cilja. Prvi, koji je iznimno važan, da se stvara pozitivno okruženje za naše mlade i mlade obitelji i drugi mobilnost hrvatskog stanovništva. Najveći dio Strategije je usmjeren prema obitelji i mladima kroz različita područja djelovanja gdje su vrlo važan partner ne samo svi resori na nacionalnoj razini nego i na razini lokalne i regionalne samouprave. Danas ćemo najviše razgovarati o tome kako lokalne i regionalne samouprave pridonose stvaranju pozitivnijih demografskih trendova gdje će se vidjeti koliko su one važan partner u stvaranju lokalnih javnih politika, kazala je Josić.
Kroz prezentacije prošlo se kroz sve ono što je potrebno svakom čovjeku od rođenja pa sve do starosti, od obrazovanja, zdravstvene skrbi do brige i pomoći starijim osobama.
- To je jedan zatvoreni krug koji kreće s početkom našeg života i trebamo zadovoljiti cijeli skup i mjera i aktivnosti kako bi bili usmjereni prema pozitivnijim demografskim kretanjima, poručila je Željka Josić.