Svima koji dođu putem e-uputnice, nalaz će biti poslan liječniku obiteljske medicine koji ih je uputio; ako je netko pozitivan kontaktirat će ga najprije Služba za mikrobiologiju pa potom epidemiolozi
Zoretić: Nema potrebe zvati Zavod ili Službu za rezultate nalaza
VIŠE IZ RUBRIKE
![](https://karlovacki.hr/wp-content/uploads/2020/10/20201006_114646-1.jpg)
Još jedna zdravstvena ustanova u Karlovačkoj županiji ovih dana je dobila novog ravnatelja. Tako je Upravno vijeće županijskog Zavoda za javno zdravstvo prije nekoliko dana izabralo Branka Zoretića za novog ravnatelja. Zoretić je magistar ekonomije, već je radio u ovoj ustanovi, a na ravnateljsko mjesto je došao iz Državnog ureda za reviziju. Na samom početku mandata dočekao ga je vrući kesten i situacija vezana uz covid. Naime, kao što je poznato jučer je započelo drive in testiranje na novom prostoru vojarne Luščić, ali i obrada uzoraka u Laboratoriju za molekularnu dijagnostiku. O tome kako je protekao prvi, ali i današnji dan otkako se kompletna dijagnostika na covid radi u Karlovcu, ravnatelj Zoretić nam je rekao:
-Krenuli smo jučer u 8 sati, na početku nas je malo omela kiša; ipak smo se uz pomoć JVP Karlovac snašli budući da su nam osigurali šator. Malo problema bilo je i s funkcioniranjem zdravstvenog sustava jer je „pao“ CEZIH. Pohvalio bih i administraciju i liječnice koje su uzimale uzorke na prostoru vojarne Luščić gdje je prezeto nešto više od 120 uzoraka. Prije je bila neka procjena da će se raditi od 80 do 90 uzoraka dnevno, međutim to se već jučer, s prvim danom pokazalo da će biti znatno više. Kolegice koje rade u Laboratoriju sinoć su s poslom završile poslije 23 sata, kaže nam Zoretić i nastavlja.
-Prvi nalazi jučer su bili gotovi poslije 20 odnosno 21 sat, dok je za jutros bio pripremljen prvi ciklus izrade nalaza koji su bili gotovi negdje oko 11 sati. Od 8 do 10 sati uzimamo uzorke i praktički u 10 sati zatvaramo vrata te svima koji su unutar vojarne moramo uzeti uzorke. Primjerice danas u 10 sati u krugu vojarne bilo je 60 vozila koji nisu bili obrađeni. No, i oni će biti obrađeni; praktički svi uzorci bit će obrađeni u roku od 24 sata.
Ravnatelj županijskog Zavoda za javnog zdravstvo Branko Zoretić još je poručio.
-Napominjem da se Zavod za javno zdravstvo i Služba za mikrobiologiju ne zove. Svima koji su došli putem e-uputnice, nalaz će biti poslan liječniku obiteljske medicine koji ih je uputio te će ga moći dobiti na uvid. Ukoliko je nalaz pozitivan bit će kontaktiran od Službe za mikrobiologiju. Kasnije sve preuzima Služba za epidemiologiju koja obrađuje kontakte i sve što ide uz to.