Dugotrajni boravak u kući i smanjena mogućnost kretanja uslijed epidemije koronavirusa može negativno djelovati na tjelesno i mentalno zdravlje.

Živjeti zdravo kod kuće - Što možemo učiniti kako bismo očuvali zdravlje cijele obitelji?

VIŠE IZ RUBRIKE

    Epidemija koronavirusa sve je ljude dodatno prikovala u svoje domove i time im uskratila brojne mogućnosti, a jedna od najvažnijih je tjelesna aktivnost. Posebno se to odnosi na one najmlađe.

    U Hrvatskoj je 13. ožujka donesena odluka o zatvaranju vrtića, škola i fakulteta na razdoblje od dva tjedna. Nužno potrebne mjere donesene su u svrhu prevencije širenja koronavirusa, a rezultirale su time da trenutno oko 140 tisuća djece vrtićke dobi ne ide u vrtiće, da oko 300 tisuća učenika osnovnih škola, 150 tisuća učenika srednjih škola te 160 tisuća studenata nastavu prati iz svojih domova.

    Znanstvena istraživanja ukazuju na činjenicu da se vikendom i tijekom godišnjih odmora ljudi manje kreću, više vremena provode pred ekranima, rjeđe biraju zdrave prehrambene namirnice i imaju promijenjen ritam spavanja.

    Kao posljedica ovakvih stilova života, povećava se i  mogućnost porasta prekomjerne tjelesne mase i debljine koja dugoročno ima značajno negativan utjecaj na zdravlje te predstavlja rizik za razvoj danas vodećih kroničnih nezaraznih bolesti. Dugotrajni boravak u kući uslijed epidemije može pojačati djelovanje ovih negativnih učinaka te je zbog smanjenih mogućnosti kretanja neophodno voditi računa i o očuvanju cjeloživotnog zdravlja.

    Kako bi očuvali zdravlje, neophodno je osigurati svakodnevnu tjelesnu aktivnost za sve članove obitelji. Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, svakodnevno je za zdravlje potrebno izdvojiti najmanje

    -180 minuta za tjelesne aktivnosti različitog intenziteta za djecu do šest godina kako bi spriječili dugotrajne periode sjedilačkih aktivnosti,

    -60 minuta umjerene do intenzivne tjelesne aktivnosti za djecu i mlade u dobi od šest do 18 godina, te

    -30 minuta umjerene do intenzivne tjelesne aktivnosti za odrasle

    Uz redovitu tjelesnu aktivnost, za očuvanje zdravlja važna je i pravilna prehrana. Dugotrajan boravak u kući vrijeme je u kojem, u nedostatku sadržaja, često podliježemo uzimanju prevelikog broja međuobroka. Obroci ne samo da su učestaliji već i češće sadrže prekomjerne količine soli, šećera i masnoća.

    Osvještavanje važnosti zdravih stilova života i održavanja tjelesne mase za vrijeme boravka u domovima od izuzetne je važnosti kako bi sačuvali svoje zdravlje i nakon epidemije, ali i kako bismo smanjili mogućnost zdravstvenih tegoba vezanih uz kronične nezarazne bolesti.

    Izvor: HZJZ