Udruga inovatora Karlovačke županije nastoji kroz svoje aktivnosti djelovati na jačaju inovativne kulture i svijesti o značaju intelektualnog vlasništva, želimo u svijet inovatorstva uključiti mlade i talentirane ljude, ističe predsjednik udruge, Željko Kovač
Željko Kovač: „Ovu pandemiju su mnogi kreativni pojedinci i grupe prepoznali kao izazov“
VIŠE IZ RUBRIKE
O djelovanju Udruge inovatora Karlovačke županije u vrijeme korone, promicanju inovatorstva, zaštiti inovacija i predstojećim aktivnostima razgovarali smo sa Željkom Kovačem koji je nedavno ponovno izabran za predsjednika ove udruge.
*Kako ocjenjujete djelovanje Udruge u protekloj godini s obzirom na situaciju s koronom?
-Mislim da uopće nema bilo fizičke osobe ili pravne osobe na koju prošle godine, a na žalost kao što vidimo i ove godine, pandemija bolesti COVID 19 nije ostavila traga i utjecala na svakodnevni život ili obavljanje djelatnosti. Na našu Udrugu odrazilo se to na način da velik dio planiranih aktivnosti nije realiziran. Naime, naša je najznačajnija aktivnost izlaganje na sajmovima i izložbama inovacija na kojima nastojimo prezentirati rad naših članova, a prošle godine je zbog epidemiološke situacije i povezanih mjera niz izložbi otkazan, a među njima i one na kojima smo ranijih godina redovito nastupali u suradnji s našim partnerima iz Udruge inovatora Hrvatske. Na primjer, Salon inovacija Ženeva, Agro Arca, IENA Nürnberg. Ujedno smo odgodili i neke edukativne aktivnosti. Izostali su mnogi skupovi, izložbe i sve ono što inovatorstvo treba.
*Na kojim izložbama ili sajmovima su inovatori ipak sudjelovali i kakve su rezultate ostvarili?
-Kao što sam rekao, izložbene aktivnosti su prošle godine bile izuzetno otežane, no ipak smo usprkos svemu uspjeli realizirati nastup na najznačajnijoj izložbi inovacija u Hrvatskoj, a to je ARCA u Zagrebu koja se održala u listopadu u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Bila je to ujedno i prva, a možda i jedina manifestacija ovog tipa koja se prošle godine održala u Europi. Uspjeli smo se predstaviti s pet inovacija, što je manje u odnosu na nastupe iz ranijih godina, ali uzevši u obzir sve okolnosti kao i činjenicu da su tri izložene inovacije bile nagrađene, zadovoljni smo tim rezultatom. U kategoriji mladih inovatora srebrnom medaljom nagrađen je rad „Precizni mehanički škrip“ učenika Tehničke škole Karlovac pod mentorstvom Zdravka Stankovića. U kategoriji tzv. seniora, brončanom medaljom nagrađena je „Brojilo biciklističkog prometa“, autora Matije Alanovića i Izidora Lesića iz tvrtke Sipa Elektronika d.o.o., dok je zlatnom medaljom nagrađeni inovatori iz HS Produkta d.o.o., Marko Filipović, Igor Stojković i Zvonimir Fudurić, za „Ćeliju za robotsko bojanje“. Ista je inovacija nagrađena i na virtualnom Salona inovacija Bjelovar 2020. Predstavili smo se sa četiri inovacije i na izložbi inovacija u građevinarstvu, Adriatech u Rijeci.
Pripreme za 14. iKA-u
*Koji su planovi i aktivnosti predviđene za ovu godinu?
-Planovi su jedno, ali realnost njihovog ispunjenja ovisit će i ove godine o epidemiološkoj situaciji. I ove godine su nam u planu inozemne izložbe inovacija na kojima izlažemo u suradnji s Udrugom inovatora Hrvatske i nadamo se da će se to realizirati, barem one izložbe koje su na rasporedu u drugom dijelu godine, kao ARCA ili IENA. Najvažnija aktivnost na koju smo ove godine orijentirani je organizacija iKA-e-14. Izložbe inovacija Karlovac. To je naša tradicionalna bijelnalna aktivnost na kojoj predstavljamo inovacije ne samo naših članova već i ostalih inovatora iz Karlovačke županije i inovacije naših gostiju. Prosječno se na izložbi moglo vidjeti oko šezdesetak vrijednih inovacija, pri čemu posebno mjesto uvijek imaju mladi autori, učenici i studenti, pa sa zadovoljstvom ističem da broj njihovih izložaka raste na izložbi iz godine u godinu. Ukoliko njeno održavanje ne bude moguće krajem svibnja ili početkom lipnja kako smo planirali, održat će se u nekom povoljnijem terminu na jesen. O tome ćemo uskoro odlučiti zajedno s našim partnerima u organizaciji ove aktivnosti, prvenstveno HGK Županijskom komorom Karlovac i Tehničkom školom Karlovac koja je tradicionalni domaćin iKA-e.
*Koliko UIKŽ danas ima članova i odakle sve dolaze?
-Po broju članova, a njih je sada oko stotinjak, vjerujem da smo još uvijek najbrojnija udruga inovatora. Velik broj naših članova dolazi iz industrijskih tvrtki, najviše HS Produkta i Tvornice turbina, dio ih je i samostalnih poduzetnika. Imamo članove iz Veleučilišta u Karlovcu i Tehničke škole Karlovac što nam je jako važno, a uz to tu je i niz pojedinaca, uglavnom ranijih zaposlenika službi razvoja u svojim tvrtkama a danas umirovljenika koji još uvijek kreativno djeluju i daju nam potporu. UIKŽ djeluje već 28 godina što je respektabilan period i znači da njeno djelovanje i ciljevi imaju smisla. Tu moram istaknuti da bi Udruga puno teže funkcionirala da nema podršku Županijske komore Karlovac, gdje nam je zapravo dom i čiju stručnu i organizacijsku pomoć koristimo. Odlično surađujemo s predsjednikom karlovačke komore Zlatkom Kuzmanom koji je i sam naš član i dobro poznaje problematiku inventivnog rada. S druge strane, s obzirom da nam po dobnoj strukturi članstvo na žalost sve više stari, nedavno smo na Izvršnom odboru zaključili da je potrebno u naš rad i aktivnosti uključiti nove, mlade inovatore i kreativce koji će s novom energijom i idejama dati novi vjetar u leđa našem djelovanju.
Komercijalizacija inovacija kao najčešći problem
*Inovatori Karlovačke županije godinama su vrlo uspješni i nižu vrijedna priznanja. Radi li se dovoljno na promociji inovatorstva i privlačenju mladih ljudi?
-Mnogi će se složiti da su upravo inovacije glavni pokretač gospodarstva i društva uopće prema naprijed. Inovacije su te koje stvaraju novu dodanu vrijednost, unapređuju proizvodnju, razvijaju nove tehnologije, otvaraju nova radna mjesta. U moru konkurenata, jezičac na vagi koji će izdvojiti uspješnu tvrtku od ostalih je kontinuirano i uspješno inoviranje. Stoga, promocije inovatorstva nikad nije previše, a stvaranje povoljnog okruženja za inventivno ponašanje pojedinaca i gospodarstvenika zadaća je svih, od državne do lokalne razine. Koliko su inovacije značajne, svjedočimo upravo sada u ovom pandemijskom razdoblju kad je bilo potrebno brzo reagirati i osmisliti nove proizvode i procese.
UIKŽ nastoji kroz svoje aktivnosti djelovati na jačaju inovativne kulture i svijesti o značaju intelektualnog vlasništva, želimo u svijet inovatorstva uključiti mlade i talentirane ljude, pa je i naša iKA osmišljena s tim ciljem.
Ipak, najčešći problem s kojima se susreću inovatori je komercijalizacija inovacija, usprkos tome što sada ima daleko više potpora iz domaćih i EU izvora nego prije. Stvari se pokreću i na lokalnoj razini, na primjer u javnim pozivima Grada Karlovca za dodjelu potpora malih vrijednosti subjektima malog gospodarstva kao prihvatljivi troškovi uzimaju se u obzir troškovi istraživanja i razvoja novog proizvoda te uvođenje inovacija u proizvodnju, izrada prototipa, testna primjena i troškovi podnošenja prijave za zaštitu intelektualnog vlasništva. U Županijskoj komori Karlovac su osnovali Razvojni centar Karlovac – Inkubator za poduzetnike početnike namijenjen mladim, inovativnim i visoko obrazovanim poduzetnicima početnicima koji svoje ideje i kreativnost žele razviti kroz poduzetništvo. Nedavno je članovima UIKŽ prezentiran i projekt razvoja Regionalnog centra kompetentnosti, pa i tu očekujemo korist za inovatore.
*Koliko koronakriza utječe na rad inovatora?
-Ne znam koliko treba posebno naglašavati ovu pandemiju kao osobni problem inovatora pogotovo ako znamo da su mnogi kreativni pojedinci i grupe vidjeli i prepoznali ovo kao izazov. U kratkom vremenu inovatori su stvorili mnoga rješenja kako bi se pomoglo svakome od nas (kontejneri za Covid testiranja, nova zaštitna sredstva, razne bezkontaktne naprave za sprječavanje širenja virusa među ljudima, sredstva za dezinfekciju itd.)
Sve to pokazuje samo jedno, kolika je vrijednost ljudi koji traže u svemu inspiraciju kako bi pomogli da svijet bude bolje mjesto za život.
*Kakva je situacija sa zaštitom inovacija i jeste li njome zadovoljni?
-Ovih je dana Državni zavod za statistiku objavio da je u prošlog godini podneseno 192 patentnih prijava, čak 82 manje nego godinu ranije. Ako tu statistiku promatramo kao informaciju o uspješnosti istraživanja i inovacijske aktivnosti i pretvaranje znanja u gospodarsku korist, nemamo se baš puno čime pohvaliti jer ti brojevi padaju već nekoliko godina. Ako uzmemo u obzir da se većina prijava odnosi na fizičke osobe a ne na pravne, slika se dodatno pogoršava.
Razloga za tu situaciju ima više, od složenosti postupka zaštite do njegove cijene, pa do nedovoljne razine znanja o značaju intelektualnog, odnosno industrijskog vlasništva i njegove zaštite kao konkurentske prednosti u našim posebno malim tvrtkama. Iz tog razloga već niz godina organiziramo edukacije u suradnji s karlovačkom gospodarskom komorom kako bi se unaprijedilo znanje o industrijskom vlasništvu, o razlici između njegovih oblika, načinima formalne i neformalne zaštite, o pretraživanju javno dostupnih patentnih baza koje su gotovo neiscrpan izvor podataka za sve one koji rade na novom proizvodu ili tehnološkom unapređenju. U ovoj problematici prisjećamo se i našeg bivšeg, nažalost preminulog predsjednika, Marka Bubaša koji je bio gorljivi zagovaratelj da se na zakonski način riješi pitanje nagrađivanja autora za inovacije nastale na radnom mjestu od strane poslodavca. Vjerujemo da bi jedan takav zakon pozitivno djelovao na motivaciju a onda i na broj novih inovacija i proizvoda.