"Volontiranje je vrlo dobra baza gdje ćete si steći dobre prijatelje, gdje ćete se dobro zabaviti i uz to pomoći jedni drugima i osjećati se vrlo korisno"
Završen projekt Volonterska školica
VIŠE IZ RUBRIKE
Povodom završetka provedbe EU projekta Volonterska školica koji se provodio na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije danas je u Centru za mlade održana konferencija za novinare. Projekt vrijedan 948.086 kuna trajao je 24 mjeseca, a sufinancirali su ga Europska unija kroz Europski socijalni fond i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Cilj projekta bio je uključiti kvalitetne volonterske programe u školski kurikulum i potaknuti razvoj odgoja i obrazovanja za volontiranje na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije.
-Neki od rezultata su da smo u devet škola odradili edukacije za managemet volontera s nastavnicima i učenicima, otvorili smo devet klubova školskih volontera, dodatno su se uključile nove škole, nevladine udruge iz obje županije, a proveli smo i dodatno istraživanje o potrebama za volontiranjem među školskom populacijom u obje županije što nam je baza za planiranje daljnjih projekata vezano uz volontiranje u osnovnim i srednjim školama, ali i općenito za potrebu volontiranja među mladima i djecom, istaknula je između ostalog voditeljica projekta Antonija Vučić.
O iskustvima i dojmovima učenika tijekom provođenja projekta, Danijela Marčetić iz OŠ Grabrik je istaknula:
-Posao nije bilo nimalo težak s obzirom da su se učenici vrlo rado odazvali aktivnom volontiranju. U našoj školi je program napravljen na njihovu inicijativu i po potrebama učenika škole. Unutar Kluba volontera imali smo nekoliko aktivnosti poput pomoći u učenju koja je kontinuirano cijelu nastavnu godinu trajala. Učenici predmetne nastave pomagali su učenicima predmetne i razredne nastave, a učenici razredne nastave su se također uključivali i pomagali svojim kolegama iz razredne nastave. Također, učenici su se odazivali i akcijama uređenja škole, humanitarnim akcijama gdje smo skupljali određene donacije i sredstva za potrebite, naglasila je Marčetić.
Dodala je kako su djeca vrlo aktivno sudjelovala u radu i žele to nastaviti i dalje, te sukladno tome na godinu produbljuju rad Volonterskog kluba s malo širim planom i programom.
-Volontiranje nije nešto što vi radite besplatno, nego je to ustvari vrlo dobra baza gdje ćete si steći dobre prijatelje, gdje ćete se dobro zabaviti i uz to pomoći jedni drugima i osjećati se vrlo korisno, poručila je Marčetić.
Na značaj volontiranja osvrnula se i predsjednica Udruge Carpe Diem, Aleksandra Podrebarac.
-Volonterstvo je nešto što mi njegujemo od prvog dana od kada se udruga osnovala. Aktivno građanstvo je jedno od vrijednosti Udruge Carpe Diem, a upravo aktivni građani se stvaraju preko uključivanje u razne volonterske aktivnosti. Posebno mi je drago što smo uspjeli uspostaviti suradnju s osnovnim i srednjim školama, iako smo i prije surađivali, ali konkretno kroz ovaj projekt da se osnuju volonterski klubovi u školama, jer smatram da je izuzetno važno od malih nogu učiti djecu da se uključe u volontiranje i danas sutra postanu aktivni građani, izjavila je Podrebarac.
Inače, u sklopu projekta je osam predstavnika organizacija civilnoga društva educirano za osmišljavanje i provedbu volonterskih programa, 47 predstavnika škola je educirano za osmišljavanje i provedbu volonterskih programa, devet programa školskog volontiranja je izrađeno i uključeno u školski kurikulum, osnovano je devet klubova volontera u školama, a organizirana je i jedna velika volonterska akcija.
Projekt se provodio u sklopu EU poziva „Podrška organizatorima za unaprjeđenje menadžmenta volontera i provedbu volonterskih programa“. Provoditelj je bila udruga Carpe Diem, a partneri u projektu bili su Agencija lokalne demokracije Sisak, LAG Vallis Colapis, udruga Slobodna škola, Gimnazija Karlovac i Osnovna škola Grabrik. (sl)
Foto: (sl)